O tym co w lesie piszczy...
O autorach
RSS
sobota, 24 sierpnia 2013

Chabry z poligonu”, „Godzina 5 minut 30” czy „Witaj Zosieńko” przez wiele lat były na listach szlagierów, które z upodobaniem wyśpiewywały męskie głosy, nie tylko przy goleniu w łazience. Normalną sprawą było też to, że każdy mężczyzna po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej, także wyższej, odbywał obowiązkową zasadniczą służbę wojskową. Słychać często w męskim gronie wspominki z tych 2 lat, gdy szef kompani był jak matka, a karabin miał zastąpić ukochaną dziewczynę…

 Wojskowa przygoda, trwająca dwa lata, potem sukcesywnie skracana aż do powstania armii zawodowej, była różnie odbierana. Niektórzy unikali jej wszelkimi sposobami i twierdzili, że to „czas bezsensownie wyrwany z życiorysu”. Z kolei inni chętnie wspominają czas służby wojskowej i mówią, że była to szkoła życia. Popieram raczej ten drugi pogląd, choć zostałem powołany do dwuletniej służby wojskowej gdy byłem już podleśniczym, świeżo poślubionym mężem i ojcem trzymiesięcznej Olgi. Moja Reginka została z dzieckiem sama w „podleśniczówce”, prowadząc dom i małe gospodarstwo rolne… Nie było nam łatwo.

 Służyłem Ojczyźnie w wojskach przeciwlotniczych:

 najpierw przez pół roku szkoląc się w szkole podoficerskiej w okolicach Pisza na Mazurach, a potem byłem dowódcą drużyny w baterii dowodzenia dywizjonu ogniowego w Skwierzynie. Dowodziłem drużyną złożoną z kierowców wielkich KRAZ-ów, Starów i operatorów elektrowni polowych zasilających wyrzutnie rakietowe i radary. Dlatego też musiałem zdobyć uprawnienia elektroenergetyczne i pilnie, oprócz nauki regulaminów, zdobywania wiedzy wojskowej i politycznej wkuwałem fizykę.

 Miałem też sporo do czynienia z wszelką bronią:

 bo „zaliczałem” różne manewry, poligony i dodatkowo pełniłem funkcję rusznikarza opiekującego się bronią calej baterii (kompanii). W wojsku nauczyłem się naprawiać silniki wysokoprężne, udzielać pierwszej pomocy, zakładać i rozbrajać miny, „desantować” sią na linie na drugi brzeg szerokiej rzeki, no i solidnie rozwinąłem tzw. „tężyznę fizyczną”. Miałem niezłe wyniki w biegach na 3 km z bronią ( nie, to nie żadna Bronia, to karabin „kałasznikow MS” ze składaną, metalową kolbą, a od suwadła zamka obcierającego ciągle plecy do dziś mam bliznę) oraz w sztafecie na torze OSF ( ogródek sprawności fizycznej).

Leśnicy w wojsku zwykle dobrze sobie radzili, bo przecież dawniej każdy internat szkoły leśnej przypominał koszary. Wiedza przyrodnicza też przydawała się, bo np. mój kolega z technikum miał fajną „fuchę” gdyż opiekował się kwiatami na kompanii i był zwolniony z wszelkich prac gospodarczych. Wielu leśników było „pisarzami” czy kreślarzami w sztabie, bo przecież uczono nas pisma technicznego, kreślarstwa, geodezji, kartografii itd.

Sądzę, że chyba wszyscy faceci, nie tylko leśnicy, mają genetyczną fascynację bronią, militariami i mundurem. Chłopcy od zawsze strugali drewniane miecze, karabiny i z upodobaniem bawili się w wojnę. Dziś jednak zamiast budować czołg „Rudy” z wykorzystaniem osiedlowego, betonowego śmietnika czy robić drewnianą „pepeszę”, siadają przed komputerem i odpalają „strzelanki” lub gry strategiczne… Może to dobrze, że  młodzi mężczyźni nie przeżywają już „z klucza” wojskowej przygody, bo mamy zawodową armię. Jednak zainteresowanie militariami i bronią u wielu z nich nadal pozostaje, choć panuje moda, nie tylko „odzieżowa” na facetów, powiedziałbym, „mało męskich”… Ale nie wszyscy wierzą w magię, którą usiłują czarować  nas kolorowe pisemka i media plotkarskie. Wyżelowany facet w spodniach rurkach, torebką przez szczuplutkie ramię i "zapadniętą" klatą nie każdemu służy za kanon piękna. Naturalnie to kwestia idnywidualnego gustu, a mamy przecież wszelką wolność i demokrację!  Wciąż aktualne jest powiedzenie: „Za mundurem…” Niezależnie od tego jaki to mundur: wojskowy, policyjny, strażacki, czy leśny, tym bardziej, że często te mundury spotkacie razem:

Dlaczego o tym piszę na „Blogu Leśniczego”?

Niedawno był Dzień Wojska Polskiego, a miesiąc sierpień obfituje w historyczne daty związane z wojskiem. Leśnicy zawsze z sympatią odnoszą się do żołnierzy i bardzo ich szanują.  W mojej okolicy było wiele jednostek wojskowych, bo przecież to teren przygraniczy. Stacjonowały wojska, kręciły się po lasach, były ciągłe wyjazdy, manewry, ćwiczenia. Przez wiele lat były tu też bazy Armii Radzieckiej, radary śledzące teren po obu stronach granicy, magazyny wojskowe, także z bronią nuklearną no i rozległe tereny poligonowe. Wiele z nich pozostało obiektami militarnymi do dziś:

Można tam zobaczyć żołnierzy oraz pojazdy bojowe wojsk NATO z różnych zakątków Europy, a nawet z USA. Tereny poligonów i baz wojskowych to zwykle lasy, stąd leśnicy i dawniej, i dziś ściśle współpracują z wojskiem. Lasy „służą w armii”, skrywając obiekty wojskowe ale są też normalnie zagospodarowane przez leśników. Dlatego oprócz czołgów, transporterów opancerzonych i wozów bojowych spotkacie tu także wozy z drewnem. Najlepszym przykładem takiej współpracy jest położone niedaleko mnie Nadleśnictwo Sulęcin.

Mija właśnie równe dwadzieścia lat od powstania w 1993 roku Nadleśnictwa Sulęcin, zarządzającego około 20 tysiącami hektarów urozmaiconych lasów. Od początku jego szefem jest nadleśniczy Witold Wasylków:

Tereny wokół Sulęcina słyną z głębokich jezior ramienicowych,  o stromych brzegach i bardzo czystej,  przejrzystej wodzie. Okalają je lasy, gdzie na wypiętrzonych przez lodowiec pagórkach, obok borów sosnowych zobaczymy piękne buczyny. Nie jest jednak  łatwo korzystać tam z oferty:  „Lasy Państwowe - zapraszamy!”  Przed wstępem do lasu przestrzegają żółte tablice w kilku językach: „Poligon wojskowy – wstęp wzbroniony! Przebywanie grozi śmiercią”:

 Czasem dzisiejsze zainteresowanie wojskiem przejawia się też tak, że ludzie nie zważają na takie tablice i wchodzą na tereny poligonowe, szukając tam grzybów, jagód, zrzutów jelenich, a nawet złomu! To głupota, bezsensowna brawura i pazerność. Nawet ci, którym wydaje się, ze sporo wiedzą o wojsku i militariach nie mogą łamać zakazów i narażać życia. Przecież na poligonach odbywają się ćwiczenia bojowe i różne strzelania z użyciem ostrej amunicji:

 Dlatego leśnikom z Sulęcina nie jest łatwo realizować roczny etat cięć,  średnio wynoszący ponad 100 tysięcy m3, wykonywać zadania gospodarcze, przebudowywać drzewostany i chronić przyrodę, zgodnie z założeniami sieci Natura 2000, gdy połowa nadleśnictwa to Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wędrzyn.

Już w latach trzydziestych XX wieku na południe od wsi Wędrzyn urządzono wielki poligon wojskowy (Truppenubungsplatz Wandern). W końcu lat sześćdziesiątych wojska sowieckie wybudowały na nim, nieopodal Trzemeszna Lubuskiego pilnie strzeżoną przez tajną jednostkę Specnazu bazę dla broni nuklearnej. Dziś poligon zajmuje powierzchnię ponad 11.000 hektarów, z czego tylko tysiąc jest poza nadleśnictwem Sulęcin. Na terenie ośrodka poligonowego zorganizowano strzelnice bojowe do prowadzenia strzelań przez pododdziały czołgów i piechoty, jest tu nawet jedna z dwóch w Polsce strzelnica nawodna, urządzona na pięknym jeziorze Buszenko:

Ciekawostką poligonu jest wybudowany w latach siedemdziesiątych, jeden z największych w Europie, Centralny Ośrodek Zurbanizowany, na którym szkolą się z prowadzenia walki w mieście jednostki z całej Polski oraz wojska państw NATO. Elitarne jednostki z wielu formacji wojskowych przygotowują się tu do wyjazdu na misje, m.in. do Iraku i Afganistanu. W poligonowym „mieście” , które powstało z budynków po wysiedlonych wcześniej wsiach można zobaczyć tablice z napisami w nawet bardzo egzotycznych językach… Swojego czasu bywał tu aktor Piotr Małaszyński i na wędrzyńskim poligonie kręcono zdjęcia do filmu „Misja Afganistan”. Widziałem też żołnierzy ćwiczących na poligonie i naprawdę budzą respekt samym wyglądem.

Jako leśniczego zawsze bardzo ciekawiło mnie jak praktycznie wygląda gospodarka leśna na terenie, gdzie współgospodarzem jest wojsko. Kto najlepiej zaspokoi ciekawość leśniczego jak nie inny leśniczy? Wybrałem się zatem do Grzegorza Kota, leśniczego z Długoszynka w Nadleśnictwie Sulęcin. To „poligonowe” leśnictwo, którego tylko dwa oddziały znajdują się poza strefą militarną. Grzegorz jest moim nieco starszym kolegą z TL w Rogozińcu i opowiedział mi wiele ciekawych historii o współpracy leśników i wojska. Wybraliśmy się też razem na poligon, gdzie aby leśniczy mógł wjechać do lasu musi uzyskać zgodę komendy poligonu na korzystanie z bramy:

Opowiem Wam już niebawem jak gospodarzy w poligonowym lesie mój kolega Grzegorz w leśnictwie Długoszynek…

 

Leśniczy Jarek- leśniczy@erys.pl

 

 

 

12:54, lesniczy.lp
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Lato w pełni, a ja zwykle 15 sierpnia, w dzień- do wyboru: Matki Boskiej Zielnej lub Wojska Polskiego, ruszałem w Tatry. Tym razem los zrządził inaczej i zamiast „hybać ku graniom”, spoglądać z wierchów Tatr Bielskich i chłodzić w wąwozach Słowackiego Raju tkwię na nizinach.  15 sierpnia świętowałem maryjne oraz wojskowe uroczystości na wschodzie Polski i spędziłem ten przedłużony weekend w Kazimierzu, Mięćmierzu i bajkowym Lublinie. Też było fajnie, choć ku Tatrom się ckni… W Kazimierzu odpoczywa się znakomicie, bo czas tu płynie miło i wolno, zgodnie z hasłem:

A z dawnej rybackiej wioski Mięćmierz widok na Wisłę jest urzekający:

Warto było gnać przez Polskę ponad 540 km, aby zobaczyć cuda przyrody: lessowe wąwozy, grabowe lasy i złociste łachy Wisły, oraz schylić czoło przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego w Lublinie i weselić się Jarmarkiem Jagiellońskim ale to inna opowieść…

Przed wyjazdem z Pszczewa uczestniczyłem w rozpoczęciu Pleneru Rzeźbiarskiego- mojej ulubionej imprezy, o której pisałem 8 sierpnia 2012 we wpisie: Magia drewna znaczonego dłutem

Tegoroczny, już 12 plener promujący drewno jako doskonały i wszechstronny materiał rozpoczęła jak zwykle, nieprzerwanie od lat Wanda Żaguń- dyrektor GOK Pszczew:

wypowiadając zgrabnie formułę otwarcia. Oboje byliśmy na wszystkich dwunastu plenerach i mamy co wspominać... Wydaje się niepojęte, że w przeciągu 2-3 dni takie drewniane kłody:

Zostaną przemienione w pełne magii rzeźby:

Rzeźbiarze szukali inspiracji w kobietach, niecnie wykorzystując urok Wandy i mojej Reginki oraz czerpiąc z duchowości księdza Stanisława- proboszcza, który zupełnie niedawno objął pszczewską parafię Marii Magdaleny:

Patronka Maria Magdalena spoglądała dobrotliwie z kościelnego wzgórza na rzeźbiarzy i gości pleneru:

Ta rzeźba powstała parę lat temu, na innym plenerze, który odbywał się w otoczeniu znanej Wam, pszczewskiej leśniczówki, a jej twórcą jest Henryk Grudzień z Gardzka. W tym roku artysta Henryk podjął się innego zadania(skutecznie zachęcony przez moja Reginkę) i stworzył postać wartownika z posterunku granicznego, który mam nadzieję, trafi na leśny parking „Na dawnej granicy państwa polskiego”, o którym pisałem tu: Parking na granicy otwarty

Artysta zadbał precyzyjnie o historyczne detale rzeźby, zobaczcie sami:

Co innego Janusz Orzepowski z Lubska. On prezentuje zupełnie inny, charakterystyczny styl rzeźbienia i jego dzieła są dowodem istnienia innej, pozbawionej detali formy. W tym roku rzeźbił kaczkę z pszczewskiego jeziora:

Tadeusz Bardelas padł na kolana i twierdził, że w ten sposób oddaje hołd drzewom za to, że obdarzają nas drewnem, oraz Św. Jakubowi, którego postać ma być ozdobą turystycznego szlaku jakubowego:

Plener w ciepłe sierpniowe dni odwiedza wielu gości dużych:

A także mniejszych:

Rzeźbiarze chętnie opowiadają o swojej artystycznej pasji i umiłowaniu drewna, szczególnie Grzegorz Hadzicki, który szuka materiału i inspiracji w lesie, Stefan Szymoniak, który jest genialnym samoukiem, specjalizującym się w ludowych motywach i Jurek Kopeć, absolwent szkoły artystycznej z Cieplic.

Wszyscy podziwiają kunszt artystów i mówią o magii drewna, w którym zaklęty jest majestat drzew, urok i harmonia lasu oraz praca pokoleń leśników.

Leśniczy Jarek- leśniczy@erys.pl

 

20:41, lesniczy.lp
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 11 sierpnia 2013

Wczoraj, a właściwie dziś, bo finał rajdu zwykle trwa do bladego świtu, zakończył się Jubileuszowy XXV Ogólnopolski Rajd Leśników. Trasy rajdowe: piesze, kajakowe, motocyklowe i autokarowe wytyczono na prastarej Piastów ziemi, wśród wulkanów, zamków, kniei Dolnego Śląska, czyli na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Wrocław. Wróciliśmy z moją Reginką zauroczeni Dolnym Śląskiem. Pierwszy raz miałem okazję zwiedzić Wrocław i okolice, które mnie bardzo pozytywnie zaskoczyły, choć wydawało się mi, że w miarę dobrze znam Dolny Śląsk. Jednak powaliły na kolana nie tylko nas, ale całą moją grupę, ogrom, piękno i tajemniczość opactwa w Lubiążu:

Trzy razy większa niż Wawel, bardziej efektowna od Malborka największa  budowla sakralna w Polsce, a w Europie ustępuje tylko hiszpańskiemu Eskurialowi. Dachy tego obiektu mają powierzchnię porównywalną do trzech stadionów piłkarskich! To  mało znana perła barokowej architektury europejskiej, jedyny tej klasy zabytek w Polsce, choć bardzo rozkradziony i zniszczony kolejno przez nazistów, Armię Czerwoną i samych Polaków. Oto jedna z 300 sal:

W pewnym momencie historii znajdowała się tu jedna z największych bibliotek w Europie. Powstawały tu najwspanialsze malarskie dzieła śląskiego baroku:

 Nawet dziś zespół obiektów pocysterskich to nadal najwspanialszy zbiór zabytków architektonicznych w Polsce. Jaka szkoda, że nasze państwo nie zajęło się nim jako mecenas, a wspaniały obiekt stoi pusty, zapomniany, z dala od turystycznych szlaków. Fundacja Lubiąż, która jest teraz właścicielem obiektu, robi co może, by ratować go przed niszczeniem.

Do Lubiąża przywiózł nas zastępca nadleśniczego z Nadleśnictwa Miękinia Tomasz Międzyrzecki (na fot. z prawej, a z lewej nadleśniczy W. Zaręba):

 Byłem zafascynowany jego szeroką wiedzą o regionie i zwróciłem też uwagę na jego oryginalne nazwisko. Pytałem  naturalnie o jego znajomość powiatu międzyrzeckiego. Mówił, że odwiedził kiedyś z synkiem Międzyrzecki Rejon Umocniony. Gdy chłopiec zobaczył przed bunkrami tablicę z napisem „międzyrzecki” zapytał go: „Tato, a to wszystko nasze?” Pan Tomasz oprowadzał nas też po Środzie Śląskiej i zawiózł do winnicy Jaworek:

Plantacje winorośli zajmują 24 ha, a mnie zauroczyło także piękno XVIII wiecznych budynków. Poznaliśmy nieco tajemnic produkcji win, szczególnie dociekliwi byli Grzegorz i Janusz:

 

Rajd organizował jak co roku Związek Leśników Polskich w RP przy wielkim zaangażowaniu dolnośląskich leśników i wydatnej pomocy RDLP Wrocław. Wielkie podziękowania należą się zarówno dyrekcji jak i  wszystkim nadleśniczym, bo widać było, że włożyli w to skomplikowane przedsięwzięcie wiele serca. Komandorem rajdu był Zbyszek Czeryba-leśniczy, przewodniczący wrocławskiego okręgu ZLP, który solidnie napracował się przy organizacji tak dużej imprezy wspólnie z koleżankami i kolegami z zespołu organizacyjnego. Wszyscy pracowali wykonując także codzienne obowiązki służbowe.

 Rozmawiałem z wieloma uczestnikami rajdu i większość była bardzo zadowolona, choć zawsze są też inne opinie dotyczące jego organizacji. Każdy ma prawo do własnej oceny, ale wiele twarzy widać co roku na każdym rajdzie. Wiele razy widywałem kapelusze, gdzie brakuje już miejsca na znaczki rajdowe, jak ten Januarego z Torunia:

 Taka jest jednak rola organizatora, że nabiega się, namęczy, a potem i tak niektórzy go skrytykują… Początek rajdu był bardzo upalny, a potem było burzowo i nawet nieźle lało. Ale przecież wystarczy się dobrze przygotować:

 Finał imprezy odbył się w miejscu zakwaterowania większości rajdowiczów, czyli na terenie Szkoły Oficerskiej:

O bezpieczeństwo dbali strażnicy leśni, wojsko i ochrona z "kałachem":

Celem rajdu jest choć chwilowe oderwanie się od codziennych, często samotnie wypełnianych obowiązków i jakże ważna integracja leśników z całej Polski. Ileż widziałem radosnych powitań:

 Była to doskonała okazja do poznania walorów przyrodniczych, turystycznych oraz historycznych Dolnego Śląska, a szczególnie  miasta Wrocławia. Dopiero z wieży na Ostrowie Tumskim widać ogrom tego miasta:

 Tak duża impreza to świetna promocja leśnictwa i działalności leśników wśród lokalnych społeczności. Świadczyła o tym obecność wicewojewody dolnośląskiego i wiceprezydenta Wrocławia oraz przedstawicieli rządu, samorządu i rozmaitych służb. Pośród gości był m.in. doradca wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego pan Rafał Zarycz. Doradca świetnie docenił integracyjne walory rajdu i chętnie wymieniał poglądy z leśnikami. Okazał się też świetnym łowcą wygrywając konkurs dla VIP „polowanie na żubra”:

 i pokonując kilku leśników ( także mnie, ale byłem drugi!), którzy polowali mniej skutecznie, choć ambitnie:

Na zakończenie rajdu w obecności ponad 1500  osób  odbyło się szereg konkursów. Widownię rozgrzały wybory miss i mistera rajdu, gdzie szczególnie panowie dawali z siebie wszystko:

Był też konkurs wbijania gwoździ, gdzie nawet leśniczki z krainy dinozaurów dobrze sobie radziły:

 a prawdziwym „gwoździem” imprezy był występ kabaretu „Neo-nówka”. Wszyscy znakomicie bawili się, a każda grupa starała się wyróżnić oryginalnymi koszulkami lub totemami. Oto grupa z Nadleśnictwa Torzym w oryginalnych kapeluszach:

Organizacji całego rajdu bacznie przyglądali się w towarzystwie przewodniczącego Marka Sasina koledzy Darek oraz Andrzej z Gdańska, którzy będą organizować rajd leśników w 2014 roku:

Po tradycyjnym spotkaniu wszystkich kierowników drużyn rajdowych z przewodniczącym ZLP:

 ustalono, że kolejny rajd, w 2015 roku odbędzie się na terenie RDLP Warszawa, gdyż leśnicy skupieni wokół stolicy jeszcze nie gościli rajdowiczów z całej Polski.

Bo rajd i tradycyjne spotkanie koleżanek oraz kolegów leśników z całej Polski, pomimo różnych niedogodności, kłopotów, upału i deszczu jest świetną imprezą. Wszyscy z niecierpliwością będziemy czekać kolejny rok na już XXVI Ogólnopolski Rajd Leśników, na który wyruszymy w okolice Gdańska.

a potem ruszymy na stolicę...

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

 

 

 

 

23:15, lesniczy.lp
Link Komentarze (11) »
czwartek, 08 sierpnia 2013

Już niebawem wsiadam do samochodu i ruszam do Wrocławia dołączyć do leśnych rajdowiczów, którzy już wczoraj zaczęli zjeżdżać do Wrocławia. Jak co roku blisko 2 tysiące osób: leśnicy, ich rodziny, przyjaciele i sympatycy spotkają się na rajdzie, który w tym roku odbywa się już po raz dwudziesty piąty! Jednym słowem: srebrne wesele!

Rajd odbędzie się na prastarej Piastów ziemi, wśród wulkanów, zamków, kniei i z pewnością najbliższe 3 dni będą wypełnione ciekawymi wydarzeniami. Opowiem Wam o nich później, bo choć w zasadzie jadę na spotkanie Rady Krajowej ZLP z Dyrektorem Generalnym LP, ale chętnie wypytam uczestników rajdu o gorące wrażenia i zajrzę tu i tam… Uczestnicy XXV Ogólnopolskiego Rajdu Leśników spotkają się w komplecie w jednej bazie, znajdującej się na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu, przy ul. Czajkowskiego 109. Rajd organizuje jak co roku Związek Leśników Polskich w Rzeczpospolitej Polskiej  oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu. Komandorem Rajdu jest Zbigniew Czeryba- przewodniczący wrocławskiego okręgu ZLP, leśniczy w Nadleśnictwie Wołów:

 

Celem rajdu jest choć chwilowe oderwanie się od codziennych, często samotnie wypełnianych obowiązków i jakże ważna integracja leśników z całej Polski. Będzie to doskonała okazja do poznania walorów przyrodniczych, turystycznych oraz historycznych Dolnego Śląska, a szczególnie  miasta Wrocławia. Tak duża impreza to świetna promocja leśnictwa i działalności leśników wśród lokalnych społeczności.

Każda rajdowa ekipa jeden dzień spędzi na wybranej, rajdowej trasie pośród lasów i zabytków RDLP Wrocław, a drugi dzień przeznaczony jest na poznanie piastowskiego Wrocławia. Wszyscy w komplecie spotkają się na finale rajdu w sobotę. Dziś zjeżdżają się wszyscy we Wrocławiu, korzystając z wszelkich posiadanych środków lokomocji:

Pojawi się także jak co roku Leśna Jazda na stalowych rumakach:

Będą rajdowe koszulki, kapelusze pełne historycznych znaczków, totemy i wiele radości ze spotkania leśników z całej Polski. Będzie się działo…

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

13:04, lesniczy.lp
Link Komentarze (5) »
środa, 07 sierpnia 2013

Obiecałem Wam wcześniej, chyba już kilka miesięcy temu, że opowiem historię leśniczówki Pszczew. To budynek, do którego idealnie pasuje określenie „dom z duszą”… Niebawem, 13 sierpnia, minie dwadzieścia lat od chwili, gdy tu zamieszkaliśmy czteroosobową rodziną. Przez te lata wiele się tu wydarzyło, przez nasz dom przewinęło się sporo pamiętnych osób, miały miejsce codzienne zwykłe historie i doniosłe chwile:

 (fot. Żaklina)

Mieszka się tu bardzo wygodnie, bo dom jest zimą ciepły, latem chłodny i ma bardzo przestronne wnętrza.

To sprawa grubych murów z cegły, które mają około 80 cm i wysokich na 3,30 metra pomieszczeń. Z drewnianych, dużych okien leśniczówki roztacza się piękny widok na ponad 70 hektarowe jezioro Miejskie. Wiele zdjęć, które oglądacie na blogu zostało zrobionych właśnie z tych okien. Bardzo przestronny salon, gdzie własnym staraniem wybudowałem otwarty kominek ma ściany wyłożone starą, drewnianą boazerią. Wisi tam też od początku istnienia domu  oryginalny, ogromny drewniany żyrandol, który niedawno odnowiłem:

 Oprócz leśniczówki Pszczew znajdują się w tym dużym budynku, zbudowanym na skraju miejscowości Pszczew jeszcze dwa mieszkania. Mieszka tu mój podleśniczy Irek z rodziną oraz pani Janina-wdowa po dawnym podleśniczym. Jednak podstawową funkcją tego domu jest leśniczówka. Warto pamiętać, że nie ma jednoznacznej definicji słowa „leśniczówka”. Leśniczówka to według mnie dom, gdzie mieszka i pracuje leśniczy. Wielu ludzi myli jednak mieszkanie z biurem i nie przyjmuje do wiadomości godzin urzędowania leśniczego w jego kancelarii. O różnych porach stukają, dzwonią i poszukują leśniczego w jego mieszkaniu, nawet w niedziele i święta. Trudno o prywatność.  Zawsze są jednak plusy i minusy, bo mieszkanie w leśniczówce to przywilej, ale też obowiązek…

 Dawne miasto, a dziś duża, atrakcyjna wieś jako zespół urbanistyczny została ukształtowana w okresie średniowiecza oraz poprzez historyczną zabudowę wzniesioną od XVII do pierwszej połowy XX wieku. Budynek leśniczówki, nazywany w publikacjach i przewodnikach „pałacykiem dziewiętnastowiecznym”, został zbudowany w latach 1901-1903 na wzgórku nad samym brzegiem jeziora Miejskiego, nazywanego też jeziorem Kochle. Usytuowany jest na ponad hektarowej działce porośniętej roślinnością parkową i otoczony starymi drzewami. Stanowi on jeden z nielicznych przykładów reprezentacyjnej zabudowy Pszczewa- to jednokondygnacyjny budynek z mansardowym daszkiem, ozdobnymi lukarnami i kolumnami przy wejściu:

 Stoi w niedalekiej odległości od dawnego dworu biskupiego i ma z nim bliskie powiązania.

Historia Pszczewa od najstarszej udokumentowanej wzmianki, która ma już ponad 750 lat, związana była z biskupami poznańskimi. To biskup Jan Gerbicz herbu Nąłęcz powierzył Janowi z Lubinowa lokację miasta „Pczew”. W 1298 roku utworzono w Pszczewie archidiakonat. Na niewielkim wzniesieniu, w otoczeniu pięknego parku usytuowano pałac biskupi, który był siedzibą archidiakonatu obejmującego 60 parafii. Po drugim rozbiorze Polski w 1793 roku Pszczew przeszedł pod władanie Prus i został nazwany Betsche. Pałac, zabudowania gospodarcze i należące do biskupstwa pola, lasy i jeziora zostały przejęte przez pruskich zaborców. Rząd pruski przekazał majątek kościelny księciu Hohenlohe- Ingelfingen, w uznaniu jego wojskowych zasług, a ten sprzedał otrzymane dobra baronowi Hiller Gaertringen.

 Gdy ten zmarł w roku 1866, jego majątek ziemski nazywany i oznaczany na mapach jego nazwiskiem odziedziczyła córka, Zofia zu Dohna. Dalszym następcą był Rudolf zu Dohna, po którego śmierci w 1904 roku majątek przejęła jego żona Ruth von Dallwitz. Kolejnym właścicielem dawnego pałacu i majątku biskupów poznańskich został syn Ruth, Wilhelm zu Dohna, stając się prawowitym spadkobiercą w 1910 roku. Wtedy jego matka zamieszkała w pięknej willi- pałacyku nad jeziorem, czyli w obecnej leśniczówce. Historia milczy  temacie przyczyny wyprowadzenia się hrabiny z pałacu do pałacyku nad jeziorem Kochle… Wszyscy jednak wiemy jakie są zwykle relacje pomiędzy synową i teściową i możemy domyślać się, że nie było łatwo osiągnąć kompromis.

Wilhelm ożenił się z panną Ottoni von Kalckreuth z Kurska. Podobno nie była osobą, która łatwo nawiązywała kontakty, a jej pasją była jazda konna. Jako znana amazonka zdobywała medale na rozmaitych zawodach hippicznych i zapamiętale trenowała na leśnych duktach w okolicach Pszczewa. Majątek Wilhelma i Ottoni liczył 2230 ha, w tym 1120 ha lasów, które tworzyły nieistniejące dziś leśnictwa Annahof nad Obrą i Waldecke koło Policka. W dzisiejszej leśniczówce Pszczew przez 29 lat mieszkała Ruth zu Dohna, która zmarła w 1939 roku. Po śmierci hrabiny, Wilhelm wydzierżawił willę nad jeziorem magistratowi i w latach Ii wojny był tu dom starców.

 Mówili mi starsi mieszkańcy Pszczewa, że gdy w styczniu 1945 roku wkroczyła do Pszczewa Armia Czerwona, zgromadzili się tam starcy, osoby chore i niedołężne, które nie mogły uciekać wraz z resztkami wojska i Volkssturmu dowodzonego przez Wilhelma zu Dohne. Nie wiem co stało się później z pensjonariuszami, ale sądzę, że zostali wywiezieni do Niemiec. Opiekował się nimi personel domu, składający się z mieszkańców Pszczewa, a szczególnie w pamięć wszystkim wspominającym zapadła młoda, piękna pielęgniarka. Gdy w poniedziałek 29 stycznia 1945 roku wkroczyła do Pszczewa Armia Radziecka, pijani żołnierze brutalnie pobili ją, zgwałcili i zastrzelili. Jest podobno pochowana pod lipą przy płocie leśniczówki, a na jej bezimiennej mogile kwitną niebieściutkie cebulice i fiołki…

Ciąg dalszy historii niebawem…

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

22:22, lesniczy.lp
Link Komentarze (5) »
czwartek, 01 sierpnia 2013

Kilka razy opowiadałem o piorunach w lesie i przestrzegałem Was przed burzą pośród drzew. Pewnie wiecie już jak wyglądają drzewa porażone piorunem. Wyładowania atmosferyczne, których ślady widać na drzewach to potężna siła, którą człowiek od lat usiłuje zagospodarować. Moc pioruna jest olbrzymia i wynosi setki tysięcy megawatów.

 Gdyby ludziom udało się wykorzystać choćby niewielką jej część, rozwiązałoby to w dużym stopniu problemy z niedoborem energii. Jednakże próby okiełznania piorunów nie wyszły na razie poza fazę eksperymentów. Człowiek odczuwa też przemożny strach przed zabójczą siłą pioruna. Znane są przecież liczne przypadki zabicia lub porażenia ludzi przez biegnący z chmury ładunek elektryczny. Grzmoty i błyskawice towarzyszące burzy dodatkowo napawają nas wielkim lękiem. Skutki uderzenia pioruna w drzewo mogą być bardzo różne, ale zaryzykuję stwierdzenie, że piorun jest czasem szkodnikiem w lesie. Właśnie się o tym po raz kolejny przekonałem.

Sprawdzałem w poniedziałek prace wykonywane przez pracowników zakładu usług leśnych: rozgradzanie upraw,  trzebieże i pielęgnowanie upraw. Tropikalne ciepło i wilgoć sprawiają, że w niektórych miejscach chodziłem po uprawach skryty w trzcinniku jak Wojciech Cejrowski w amazońskiej dżungli:

Moje auto przedziera się przez zarośla jak przez bezdroża Ameryki Południowej ( tak sobie je wyobrażam, bo jeszcze nie byłem):

Przeszedłem parę pagórków sosnowego drzewostanu w wieku ponad 60 lat, przyglądając się rozpoczętej niedawno trzebieży, gdzie pracował harwester. Moją uwagę zwróciło kilka sosen z odpadającą korą. Podszedłem bliżej i zobaczyłem taki widok:

Okazało się, że to całkiem spory placyk suchych sosen. Naliczyłem 34 drzewa. Co się stało? Przecież żadna z nich nie została zaciosem wyznaczona do wycięcia w czasie trzebieży, czyli rok temu wszystkie były zdrowe. Przyjrzałem się im dokładnie. Cztery sosny miały charakterystyczne smugi zdartej kory. To ślady uderzenia pioruna:

 Sosny zostały osłabione uderzeniem pioruna i zasiedliły je owady. Próbowały je zalać żywicą, o czym świadczyły zacieki na korze i lejki żywiczne jednak owady musiały je licznie zaatakować. Po zabiciu drzewa przeniosły się na następne i dalej na następne. Osłabione sosny zasiedlają chętnie cetyńce oraz różne owady z rodziny kózkowatych. Jeden z nich spacerował sobie po śladzie pioruna:

Jednak z moich obserwacji wynika, że najchętniej drzewa trafione przez piorun zasiedla przypłaszczek granatek:

(rycina z czeskiego atlasu szkodników owadzich drzew leśnych)

To bardzo groźny dla lasu owad, który lubi nasłonecznione miejsca, szczególnie w lasach rosnących na gruntach, które wcześniej były rolą. Jego charakterystyczne larwy żerują pod korą sosen, na pograniczu bielu i łyka i zostawiają pod korą ślady żerowania chmurkowato wypchane trocinkami:

Tutaj kilka drzew mocno osłabionych lub nawet od razu zabitych wysoką temperaturą wyładowania, stworzyło doskonałe warunki rozwoju dla przypłaszczka. Zasiedlił on sąsiednie drzewa i w ten sposób szybko powstała spora luka. Umożliwia to dostęp słońca do kolejnych drzew i w ten sposób ciepłolubny przypłaszczek ma doskonałe warunki rozwoju. Może w ten sposób zniszczyć spory obszar lasu, bo nie tak łatwo wypatrzyć taką lukę, gdy znajduje się ona w głębi kilkunastohektarowego fragmentu boru.

 W lokalizacji przypłaszczka w lesie chętnie pomagają leśnikom dzięcioły, które „wyznaczają” zasiedlone drzewa. Pewnie widzieliście jeszcze z zieloną koroną, ale już martwe sosny, pozbawione kory lub z jej resztkami pokrytymi strużkami żywicy. To dzięcioł odkrył niecną działalność przypłaszczka. Owad należy do ciekawej rodziny bogatkowatych, które nazywane są owadami pirofilnymi. Posiadają one w tułowiu pod skrzydłami specjalne jamki, gdzie znajdują się receptory reagujące na promieniowanie podczerwone. Stąd potrafią wykryć drzewo nagrzane podczas pożaru lub od uderzenia pioruna nawet z kilkunastu kilometrów. Wydaje się to nieprawdopodobne, lecz jednak możliwe.

W ten sposób piorun jest „szkodnikiem”, który czasem potrafi rozedrzeć swoim uderzeniem dąb lub sosnę, ale też zwabia inne szkodniki do niewinnie wyglądającej rysy na korze sosny. Walka z przypłaszczkiem jest trudna, bo larwy żerują niewidoczne pod korą drzew, które nie sprawiają wrażenia chorych. Dodatkowo oprócz owadów na drzewach osłabionych przez piorun pojawiają się grzyby. Tutaj widać wyraźnie białą grzybnię, która była pod korą suchej sosny:

Dlatego drzewa, które początkowo przeżywają uderzenie pioruna, później jednak i tak giną, a dodatkowo są „siewcami” chorób i niebezpiecznych owadów. To sosna po uderzeniu pioruna z września 2011:

A to ta sama sosna sfotografowana w końcu lipca 2013:

Sporą kępę suchych sosen natychmiast poleciłem wyciąć razem z "zapasem" pozornie zdrowych drzew, ale  podejrzanych o zasiedlenie przez przypłaszczka. Trzeba też usunąć z lasu lub zakopać korę suchych sosen, bo są tam larwy przypłaszczka.

Ta opowieść o szkodliwości piorunów to także przykład na to, jak dynamicznie zmienia się las i cała przyroda, oraz jak trzeba o niego dbać. Leśniczy musi bardzo uważnie monitorować stan każdego leśnego zakamarka. Łatwo przecież przeoczyć drzewo zabite uderzeniem pioruna lub kępę zaatakowana przez przypłaszczka. Nie jest to proste w tak rozległym leśnictwie. Rok temu, w czasie planowania trzebieży las był zdrowy i wyglądał inaczej. Jedna burza z wyładowaniami, których ślady zostały na sosnach zwabiła przypłaszczki, ścigi, żerdzianki, cetyńce i grzyby, które zmieniły zielone sosny w smętny posusz. Dlatego  nie gniewajcie się na leśników, kiedy wycinają drzewa. Czasem w ten sposób ratują trwałość lasu.

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl   

 

 

23:16, lesniczy.lp
Link Komentarze (11) »
sobota, 27 lipca 2013

Ostatnie dni to fala upałów i dziś termometr pokazuje sporo powyżej 30 stopni. Leśne drogi pokryte są warstwą pyłu, który jeszcze długo po przejechaniu samochodu z drewnem wisi w powietrzu. Gdy pilotuję kolejny samochód do miejsca składowania drewna, trzymam spory dystans, bo kierowca, który jedzie za mną nie widzi drogi. No i narzeka, że zapycham mu chłodnicę. Sam jednak do lasu po drewno jechać nie może, bo to leśniczy je wydaje i wystawia kwit wywozowy. Miałem sporo takich kursów, bo cały miniony tydzień trwały intensywne wywozy:

 Po zatrzymaniu auta, nie można od razu wysiadać, a trzeba dłuższą chwilę odczekać, aż kurz usiądzie, bo nie da się oddychać. Mój Rokuś jest, a właściwie był ( bo dziś został porządnie wysprzątany) pokryty z zewnątrz i wewnątrz grubą warstwą brudzącego kurzu.

Żar z nieba, kurz oblepia natychmiast spoconego człowieka, a pracować trzeba. W dodatku bardzo gryzą teraz różne latające stworzenia, a szczególnie dokuczliwe są chude, niepozorne komary. W takie dni można zazdrościć pracy w klimatyzowanym biurze i siedzenia przed komputerem z oszronioną miłym chłodem szklanką wody. Ale to tylko kilka czy kilkanaście dni w roku, a przecież w końcu to pełnia lata, to i musi być ciepło… Da się wytrzymać, a lata spędzone w lesie pozwoliły przyzwyczaić się do pewnych niedogodności.

W leśnych pracach nie ma przecież taryfy ulgowej i pomimo mrozów, deszczu czy silnych upałów trzeba realizować jak zwykle pilne i terminowe zadania. Oprócz intensywnych prac przy  trzebieżach młodszych drzewostanów wykonywane są teraz czyszczenia i pielęgnacje upraw. Pomimo żaru z nieba i okropnego kurzu. Wczoraj odbierałem też prace przy rozgradzaniu wyrośniętych już gniazd dębowych. Wycięte gniazda o powierzchni około 30 arów obsadzone były dębami i bukami. Gdy drzewka wyrosną już na tyle, że jelenie, daniele i sarny nie są w stanie im zagrozić, nakazuję rozbiórkę ogrodzeń. Zwykle następuje to w okolicach 10 lat od posadzenia uprawy, choć bywa, że wcześniej. Niebawem stary las z przestrzeni pomiędzy gniazdami zostanie także wycięty, a stare, ponad 150-letnie sosny zastąpią młode drzewka.

Siatka zostaje dokładnie zwinięta i pomierzona. Każda rolka ma przyczepioną kartkę z ilością metrów bieżących siatki i trafia na przechowanie na podwórze leśniczówki. Zostanie wykorzystana ponownie do grodzenia kolejnych upraw. Czasem udaje się także odzyskać część słupków, w zależności od ich grubości i wilgotności podłoża. Te jednak nadają się już tylko na opał, bo nie utrzymają siatki:

Gdy oglądałem poskładane, zmurszałe słupki coś mignęło pomiędzy nimi. Zobaczyłem fragment zwierzątka:

Ostrożnie zajrzałem z drugiej strony i popatrzyłem w oczy zwinki:

Wykorzystała dla siebie stare słupki, gdzie mogła schować się i bezpiecznie korzystać ze słońca. Dlatego w lesie potrzebne są martwe drzewa, które służą m.in. także jaszczurkom za miejsce słonecznych kąpieli. Wolę osobiście cień, bo nie jestem zmiennocieplną jaszczurką, która potrzebuje słonecznego ciepła do normalnego funkcjonowania. Zwinki kryją się w wykopanych przez siebie pod krzewami norkach, które co jakiś czas zmieniają, aby nie wytropiły ich drapieżniki.

Z racji tego, że to koniec miesiąca, odbierałem wczoraj także ostanie pielęgnowane uprawy. Przez cały miesiąc wykoszono chwasty na około 20 hektarach upraw. Wykaszarki :

słychać  w lesie od maja aż do października, ale czerwiec i lipiec to czas intensywnych prac w uprawach:

W upale i pośród kąsających owadów nie jest łatwo dźwigać maszynę, dokładnie odsłaniać spośród chwastów cenne drzewka, usuwać zbędna naloty i przerzedzać odrosty:

Wykaszarki pomagają także w realizowaniu turystycznej funkcji lasu. Lato to czas intensywnego korzystania z leśnych obiektów turystycznych i edukacyjnych, których leśnicy w całej Polsce przygotowali ponad 10 tysięcy. Trzeba o nie dbać, także poprzez niszczenie zbędnych chwastów i np. pielęgnowanie żywopłotów oddzielających parking od ruchliwej szosy:

Co jakiś czas leśniczy musi zlecać ZUL-owi wykaszenie otoczenia tablic edukacyjnych na ścieżce przyrodniczej lub informacyjnych na skraju lasu, szczególnie gdy w pobliżu są ekspansywne robinie akacjowe:

Tablica na fotografii, pochodząca ze ścieżki z mojego leśnictwa „Wokół pszczewskiej góry Wysokiej” opowiada zresztą o pielęgnowaniu lasu, a znacie powiedzenie: „słowo uczy- przykład pociąga”, stąd jej okolica musi być wypielęgnowana.

Wczoraj również na obu leśnych parkingach mojego leśnictwa pracownicy ZUL-a montowali nowe, solidne kosze na śmieci. Najpierw należało wykonać wykop na betonową stopę z osadzonymi śrubami:

Potem wstawić kosz i przykręcić go solidnymi nakrętkami, które ukręcają się samoczynnie (zabezpiecza to kosz przed kradzieżą):

Pozostaje jeszcze włożyć foliowy worek w metalowy kosz, opatrzony logo Lasów Państwowych i parking pięknie wygląda, oraz jest jeszcze bardziej użytkowy dla turystów:

Niektórzy ludzie zarzucają leśnikom, że marnotrawią pieniądze na obiekty edukacyjne i turystyczne, które są często dewastowane lub zupełnie niszczone. Nie trzeba będzie wydawać tylu pieniędzy, jeśli będziemy szanowali urządzenia i obiekty pomagające nam w korzystaniu z naszych lasów. Kosze to rzecz bardzo potrzebna na każdym parkingu, bo wszyscy produkujemy śmieci i gdzieś musimy je zostawiać. Mam nadzieję, że te nowe, uchylane kosze na śmieci długo posłużą wszystkim korzystającym z lasu.

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

17:35, lesniczy.lp
Link Komentarze (8) »
środa, 24 lipca 2013

 

Dziś odbierałem teren od harcerzy, którzy definitywnie zwinęli obóz nad jeziorem Cegielnianym. Kiedy żurawie, po przerwie związanej z wychowywaniem młodych znowu krzyczą zza jeziora rankiem i o zachodzie słońca, gdy zamiast bąków w trzcinach huczą kombajny na polach, no i gdy żegnam harcerzy – to wszystko wieści schyłek lata. Pomimo upałów bliskich 30 stopni, okropnego kurzu i mocno obleganej plaży nad jeziorem Szarcz, lato minęło już półmetek. A zupełnie niedawno, bo 28 czerwca rozpoczynał się obóz i uzgadnialiśmy z komendantem Zbyszkiem Buśko zasady organizacji całą logistykę związaną z obozem.

Bo to wcale nie takie proste pogodzić życzenia dzieci i młodzieży, warunki narzucone przez Sanepid, Kuratorium Oświaty, wszelkie inspekcje i służby  z wymogami ochrony przyrody. Z lasu należy jak najpełniej korzystać, ale bez szkody dla niego.  To miejsce na terenie leśnictwa Pszczew , gdzie harcerze ze Zbąszynka rozbijają obóz od lat 70 XX wieku znajduje się wciąż w tym samym lesie. Bór nad jeziorem Cegielnianym w oddziale 106 b ma już 147 lat, ma się jednak dobrze i towarzystwo harcerzy całkiem fajnie  mu służy. Niby zupełnie niedawno pojawiła się kadra, która pracowicie rozbijała namioty dla ponad setki uczestników:

Nad brzegiem jeziora staje rząd harcerskich „lokali:

Uczestnicy obozu świetnie uczyli się tam kontaktu z naturą, życia w grupie i zdobywali rozmaite sprawności. Dziś została tam już tylko żółta trawa, która niebawem zazieleni się i samotny kran, który jutro też zdemontuje hydraulik z pszczewskiego ZUK-u:

Kadra obozu jeszcze w ubiegłym tygodniu wspominała dawne dzieje i komendant Zbyszek snuł opowieści jak to dawniejsze obozy  w Pszczewie były obozami międzynarodowymi. Przyjeżdżali pionierzy z byłych już krajów: ZSRR, Czechosłowacji i z NRD ( może już nie wszyscy odszyfrują te skróty?)  W 1992 roku była również Polonia z Kanady i nad jeziorem Cegielnianym widać było kapelusze skautów.

Sam także na tradycyjnym spotkaniu z obozową kadrą wspominałem ciekawe czasy, gdy odrodzone po przemianach Okrągłego Stołu harcerstwo borykało się w wielkimi problemami organizacyjnymi i finasowymi. Owczesną kadrę, która rozbijała obóz i wyciągała sprzęt i namioty z wagonu kolejowego, który latami służy za magazyn, przywoził ze Zbąszynka niezapomniany „Dziadek” nyską ( kto dziś wie co to za samochód- nyska?), która na co dzień służyła w zakładzie pogrzebowym… Mam nawet takie archiwalne zdjęcie przy tej nysce!

Jednak ani wtedy, ani dziś nikt na obozie się nie nudzi! Kadra instruktorów prowadzi różne ciekawe zajęcia:

Młodzież, po okresie małej popularności harcerstwa znów coraz chętniej garnie się do niego, choć uczestnicy obozu to nie tylko harcerze i zuchy. Jednak wielu z nich po obozie deklaruje przestrzeganie prawa harcerskiego i po jakim czasie dumnie paraduje z krzyżem i lilijką…

Dla wielu z nich to szansa poznania innych wartości  i ciekawa przygoda, zupełnie różna od tych wirtualnych i pozbawionych towarzystwa innych druhów zabaw z „komórką” i komputerem:

 Bo przecież harcerstwo to nie tylko musztra i mundurek. Obozowicze jednak chętnie poddają się rygorom, pełnią nocne warty, gdzie po pierwszych strachach spowodowanych odzywającym się puszczykiem, tupiącym jeżem czy chrumkającym dzikiem, nabierają pewności siebie i czują się ważni. Odbywają się różne gry i zabawy uczące działania w grupie oraz biegi harcerskie, gdzie kładzie się nacisk na rozwijanie umiejętności oraz zdolności zdobytych w  szkole.

Harcerze korzystają też chętnie z przygotowanej przeze mnie ścieżki przyrodniczo- historycznej oraz doskonale poznają przyrodę i okolicznych mieszkańców lasów, pól i jeziora. Uczą się też zasad korzystania z lasu, wiedzą np., że nie wszędzie w lesie można biwakować, rozpalać ognisko itd. Wiedzą, że nie należy kaleczyć drzew, śmiecić i wydzierać się niepotrzebnie…

Jak mają ochotę coś zmalować to najlepiej malować po sobie:

Chętnie słuchają porad kadry i nawet sam komendant zawsze służy radą i pomocą:

Dziś zniknął ostatni namiot, a wcześniej zdemontowano też sanitariaty, umywalnię i kuchnię:

Obóz nie zostaje rozbity ot tak sobie, w obojętnie w jakim miejscu lasu. Teren musi być należycie przygotowany do tej funkcji, zabezpieczone sprawy wodno-ściekowe, wywozu śmieci oraz przygotowane bezpieczne miejsce na ognisko.  Warunki korzystania z lasu precyzyjnie określa umowa z nadleśnictwem, a obecność obozu choć przysparza mi, jak każdemu leśniczemu dodatkowych obowiązków nie jest uciążliwa. Harcerze przecież pomagają chronić las, bo inaczej gdzie przyjadą na obóz? 

 Zagląda tam także Straż Leśna, szczególnie gdy zdarzy się wieczorna lub nocna służba. Staramy się jak najlepiej pomagać harcerzom. Las ma przecież także turystyczne i rekreacyjne funkcje, a obóz harcerski świetnie je realizuje. Jest tam jednak określony przez nas, leśników ład, a na zakończenie dokładnie sprawdzam teren byłego już  obozu, a potem spisuję z przedstawicielem Hufca Babimojsko- Sulechowskiego Związku Drużyn protokół przejęcia terenu. Pojechałem wieczorem na wycieczkę rowerową nad jezioro Cegielniane i jakoś smutno tam bez namiotów. No cóż, skoro już po obozie, to lato ma z górki…

Czuj, czuj, czuwaj!

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

22:10, lesniczy.lp
Link Komentarze (8) »
piątek, 19 lipca 2013

Jutro rozpoczyna się w Pszczewie kolejny, jubileuszowy- bo już XX Jarmark Magdaleński. Jestem emocjonalnie silnie związany z tą imprezą, bo uczestniczę w niej od początku. Przez wiele lat współorganizowałem jarmark.

 Zapraszałem wystawców, rękodzielników, zespoły i wykonawców różnych rodzajów muzyki. Organizowałem jarmarczne zawody strzeleckie, mecze piłki nożnej i Grand Prix Marii Magdaleny- gdy wyczytałem wiele lat temu, że jest patronką fryzjerów:

 Jarmark odbywający się w scenerii malutkiego rynku w Pszczewie, otoczonego ciekawymi budynkami, przypomina piękno i kunszt rozmaitych, często ginących lub zapomnianych profesji, prezentuje kulturę ludową, piękno folkloru oraz promuje region lubuski. Lubuskie to wielonarodowy, specyficzny tygiel kultur, które od 1945 roku po dzień dzisiejszy okrzepły w nową jakość tego wartego zachodu regionu.

Jarmark Magdaleński to niepowtarzalna, ciekawa impreza organizowana od 1984 roku przez Wandę Żaguń- dyrektora GOK w Pszczewie, na wzór dawnych, średniowiecznych jarmarków. Odbywa się  zawsze w sobotę i niedzielę najbliższą 22 lipca, a jest to dzień Marii Magdaleny – Patronki tutejszej parafii katolickiej. Na pszczewskim ryneczku, w niepowtarzalnej atmosferze tradycji i historii spotykają się rękodzielnicy, turyści, mieszkańcy gminy i ich goście. A oto program XX Jarmarku:

 

Można tam zobaczyć kowala Janka z Brójec przy pracy:

Garncarza, który mówi, że nie święci garnki lepią:

Wielu rzeźbiarzy, m.in. Grzegorza Hadzickiego co robi cuda z drewna, korzonków i gałęzi, a inwencję  twórczą zdobywa podczas leśnych spacerów:

Można zakupić miód i wyroby z wosku:

Przywieźć do domu niecodzienną pamiątkę z Pszczewskiej Wiklinowej Krainy:

Spotkać niecodziennych gości, jak np. znanego w świecie muzyka Józefa Skrzeka, który nagrał w Pszczewie płytę "Maria z Magdalii":

 

Posłuchać kapeli na scenie lub w jednej z bocznych uliczek rynku:

No i oczywiście jest okazja sprawdzić, że w orkiestrach dętych jest jakaś siła:

 

To niecodzienna, bardzo oryginalna impreza, która mocno wrosła w stosunkowo młodą kulturę Ziemi Lubuskiej. Zapraszam na pszczewski rynek, a potem na spacer nad czystą wodę i do leśnych uroczysk Pszczewskiego Parku Krajobrazowego, naturalnie najlepiej ścieżkami i leśnymi dróżkami Leśnictwa Pszczew…

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

 

22:15, lesniczy.lp
Link Komentarze (2) »
środa, 17 lipca 2013

Wcale nie chodzi w tytule o inwazję kleszczy, o której wciąż alarmują media. Nie można sprawy lekceważyć, ale w moich okolicach nie zauważyłem zmasowanego ataku kleszczy i wcale nie z tego powodu w lesie latem może być przerąbane… Ostatnie dni całkiem nieźle słonko przygrzewa i temperatury bywają dobrze ponad 25 stopni, no ale to w końcu pełnia lata. Na leśnych drogach kurzy się, komary, muchy i wszelkie bzyczące stworzenia tną niemiłosiernie, a koszula lepi się leśniczemu (choć nie tylko jemu) do spoconych pleców.

Wczoraj i dziś oglądałem tegoroczne i starsze uprawy leśne, bo trudno nadążyć z ich pielęgnowaniem. To także pora, gdzie widać już ewentualne błędy w sadzeniu oraz efekty działalności różnych owadów i grzybów. Moje leśnictwo w sporej części to jedno pędraczysko, stąd trzeba na bieżąco śledzić poczynania wroga, czyli pędraków chrabąszczy. Oczywiście namierzyłem ich zbrodniczą dla sadzonek działalność, ale o tym innym razem.

 Przejeżdżając z jednego kompleksu, zwanego lokalnie „ stołuńskie ostrowy” do innego fragmentu leśnictwa, musiałem „przecisnąć się” między jeziorami Stołuńskim, a Białym jedyną, przejezdną drogą. Okazała się przejezdną tylko w części, bo na zjeździe nad jezioro Białe w poprzek drogi „wyłożyła” się sucha sosna:

 Cóż począć? Wracać się nie lubię, zresztą to niegodne leśniczego jechać dwukrotnie tą samą drogą, a zresztą musi być ona ciągle przejezdna. Lato to czas szczególnego zagrożenia pożarowego, a okolice jezior obleganych przez turystów zawsze są bardziej narażone na pożar. W moim Rockym zawsze wożę łopatę i ostrą siekierkę. To nie pierwszy taki przypadek, a często drogi w pobliżu jezior tarasują bobry, ścinając osiki, olchy, a nawet dęby. Sosna leżąca w poprzek drogi była dość gruba i sucha, ale „bobrzym sposobem” szybko przeciąłem pień siekierką:

 No i miałem przerąbane! Zagrzałem się przy tym rąbaniu, a zatem wybrałem się na oględziny upraw położonych przy podtopionych bagnach, licząc na chłodek tam panujący. Moje przewidywania niezbyt szczególnie się sprawdziły i było tam parno oraz duszno. Moja koszula dość szybko stała się jeszcze bardziej mokra po obejrzeniu ponad trzyhektarowej uprawy. Na dodatek gdy po kilkuset metrach marszu już wsiadłem do Rockego, zaklinowałem się pomiędzy dwoma solidnymi pniakami, niewidocznymi w trawie sięgającej ponad maskę auta. Gdy wyszedłem z samochodu rozpoznać problem wokół mnie zaszeleściło, zasyczało, zrobił się spory ruch w trawskach… Rozejrzałem się wokół i zobaczyłem coś takiego:

A to z bliska „obwarzanek” zakreślony na czerwono:

Portret pięknego zaskrońca w pełnej okazałości:

Bliskość bagien i z kolei nasłoneczniona, porośnięta różną roślinnością uprawa to idealne miejsce dla zaskrońców, którym przeszkodziłem w kąpieli słonecznej. A ten zwinięty w obwarzanek chyba „robił za strażnika”… Musiałem przepędzić go gałązką, aby nie trafił pod koła auta ale zbytnio nie  kwapił się do ucieczki. "Wężowym zwyczajem" wczołgałem się pod samochód, aby obejrzeć przyczynę unieruchomienia. Pniaki wbite w metalową płytę spodu samochodu oceniłem na dość zmurszałe. Wbiłem terenowy bieg i do przodu, do tyłu, do przodu i … po sprawie. Auto było mocniejsze od pniaków.  Kawałek dalej wjechałem w wielką dziurę, która spowodowała, że wskaźnik przechyłu w Rockym przekroczył czerwoną kreskę… Potem znowu przy pomocy niezastąpionej siekierki musiałem z kolei wyrąbać sobie przejazd pomiędzy młodymi robiniami akacjowymi, które błyskawicznie zarosły wąską dróżkę wzdłuż uprawy. No i wyjechałem na skraj lasu i pola, a stamtąd na gruntową drogę gminną. No mówię Wam, ciągle przerąbane…

Dlatego najlepiej poruszać się po lesie pieszo lub rowerem, a auto zostawiać na parkingu  oznaczonym niebieską tablicą z literą P, ozdobioną drzewkiem. Sam jednak muszę poruszać się autem, stąd czasem muszę mieć własnoręcznie przerąbane… przejazdy. Z bagien wybrałem się na bardziej suche tereny, gdzie trzcinnik wybujał solidnie:

 Oglądając dziś wiele upraw zwróciłem uwagę na bogactwo owadziego świata. Zobaczcie jakie to swoiste Eldorado dla motyli, much i innych bzyczących stworzeń:

Przysiadła tam sobie m.in. rusałka pawik:

I taki nastroszony, czarno żółty, którego nie znam po imieniu:

No i tacy „trzej amigos”:

Na sosnowym patyczku można kręcić scenę  pod tytułem: „Orzeł wylądował”:

Może policzymy igły, czy stan się zgadza?:

A oto „śmigłowiec” w całej okazałości:

Świat owadów na leśnych łąkach, polanach i uprawach może zachwycić bogactwem barw, gatunków i kształtów. To także może fascynować podczas letnich, leśnych spacerów. Warto dla ich piękna zaryzykować kontakt z upałem, kurzem, no i tymi co gryzą, pomimo stosowania repelentów. Nawet jak czasem trzeba mieć przerąbane, z użyciem siekierki naturalnie!

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

 

19:48, lesniczy.lp
Link Komentarze (6) »