O tym co w lesie piszczy...
O autorach
RSS
niedziela, 29 września 2013

Polska, złota jesień zadomowiła się już na dobre. Poranne mgły, leżące wokół kolczaste, zielone na zewnątrz oraz połyskujące brązem ze środka puchowych poduch kasztany i szpaki szwargoczące do siebie w sadach, świadczą o tym dobitnie. To czas, kiedy nadchodzi pora na ostatnie zbiory w sadzie oraz lesie. Najlepiej w sobotę, ostatnią sobotę września. Wielu z nas sporo  czasu spędza w kuchni, bo jak nie korzystać z darów Pani Jesieni i nie zrobić zimowych zapasów grzybów, owoców, warzyw?

W lesie sójki i wiewiórki robią zapasy różnych nasion oraz grzybów, ukrywając je w różnych zakamarkach. Dziki, lisy, a szczególnie borsuki chętnie korzystają z bogactwa owoców w lesie i w pobliżu lasu, ale one zapasy magazynują… pod skórą. Wiele zwierząt jest teraz łojnych, jak nazywają to w swojej gwarze leśnicy i myśliwi. Łojny zwierz -  czyli tłusty, w dobrej kondycji i zdrowy. Bo to co teraz oferują nam jesienią krzewy i drzewa, nie dość, że jest piękne i smaczne, to jeszcze bardzo zdrowe. Nie tylko dla zwierząt, ale także dla nas. Coraz więcej ludzi nie kupuje już słodkich napojów w plastikowych butlach i dżemów, które oprócz cukru nie zawierają zbyt wiele owoców, a gotuje i pasteryzuje kompoty, soki i smaży powidła.

W sobotę słonko przygrzewała pięknie. Na wędkarskiej kładce naprzeciwko okna kuchni leśniczówki wygrzewały się w nim krzyżówki:

Sporą część soboty spędziłem wczoraj na drzewach i zbierałem pewnie już ostatnie węgierki:

Są pyszne, wewnątrz bursztynowożółte i słodkie. Zrywałem je na wysokości równej trzem długościom 4-metrowej drabiny, stąd z racji bliskości słońca są takie znakomite. Można je smażyć i robić powidła, korzystając z takich np. kociołków, żeliwnych lub miedzianych:

Mamy już w leśniczówce słuszny zapas powideł w słoikach. Ale z węgierek można korzystać na przeróżne sposoby. Świetne są „na świeżo” i w naszej kuchni pachniało niedawno knedlami ze śliwkami, polanymi tartą bułką, przyrumienioną na maśle klarowanym, posypanymi leciutko cynamonem i poprószonych pudrowym cukrem. Poezja smaku! Można w tej kategorii także umieścić placek drożdżowy na węgierkach…

Ostatnie węgierki przyniosłem do domu w towarzystwie rumianych jabłek, bo niektóre już powinny trafić do skrzynek i piwnicy.

Kolejne wiszą jeszcze na drzewach, ale już niebawem i na nie przyjdzie pora. Co do węgierek to także super smakują marynowane w zalewie octowej, bo serwuje je często nasza bliska koleżanka Irena, szczególnie w październiku- na imieninach jej męża Janusza. To już niebawem! Mamy dla niego fajny prezent zakupiony w zabytkowej, znanej hali targowej w Budapeszcie. Związany jest z ich „totemem” rodowym, czyli kaczką. Ale na razie, pssst!, tajemnica…

Świetne też są węgierki jako przekąska o korzennym smaku z bakaliami- figami, morelami, orzechami włoskimi i skórką pomarańczową.

Oberwałem już także pięknie dojrzałe aromatyczne owoce pigwowca:

Będzie sok do zimowej herbaty, kandyzowane owoce do ciasta i znakomita nalewka. Ze zdziwieniem zauważyłem, że obok cytrynowych owoców pojawił się też na pędzie pigwowca kwiat:

Czyżby ponowne kwitnienie pigwowca było wróżbą długiej i ciepłej jesieni?

Zachęcam Was gorąco do wyprawy do lasu po owoce czarnego bzu, czyli jak to mówią w wielkopolskich stronach- hyćki.  Z kolei w kieleckim czarny bez nazywają je bziną. Naprawdę warto  zebrać te zdrowe owoce. Najlepsze są z krzewów rosnących w głębi lasu, nieskażonych „cywilizacją”:

Uzdrawiające właściwości czarnego bzu znane są od najdawniejszych czasów. Nazywano go nawet drzewem życia, jego wycięcie sprowadzało podobno nieszczęście, a uprawiany był praktycznie w każdym ogrodzie. Mimo iż medycy wielokrotnie podchodzą do ziół i roślin leczniczych z dużą rezerwą, czarny bez jest zachwalany i polecany także przez profesjonalistów. Zobaczcie jakie ma piękne owoce:

Każda nieomal część tej rośliny zawiera pierwiastki wspierające nasz organizm. Szczególnie dla osób dbających o dietę i wagę, najważniejszym jednak elementem są owoce czarnego bzu – działają przeciwbólowo, pomagają w odtruwaniu organizmu i delikatnie przeczyszczają. UWAGA! Wszystkie części rośliny są toksyczne. Zawierają glikozyd - sambunigrynę, która jednak całkowicie ginie w czasie gotowania. Szczególnie dużo zawierają jej zielone i niedojrzałe owoce bzu, dlatego warto  przygotować sobie teraz sok tylko z pełni dojrzałych owoców, najlepiej zebranych na słonecznym skraju lasu.

  Owoce czarnego bzu zawierają witaminy: B1, B2, PP, H, M i C. Nie podjadajmy ich jednak na surowo, bo to nie jest zdrowe! Natomiast przygotowany z nich sok działa napotnie, nieco rozwalniająco, i przeciwskurczowo. Sok należy także stosować podczas chrypki, kataru, kaszlu i gorączki. Ma lekkie działanie moczopędne, wiec zalecany jest także podczas chorób pęcherza lub nerek. Wpływa także korzystnie na drogi oddechowe. Jak nie korzystać z tak doskonałego daru lasu? W spiżarni mamy już sok z kwiatów czarnego bzu i leczniczą nalewkę, teraz pora na sok. Przepis jest bardzo prosty:

Owoce umyć, oczyścić, a potem parować w sokowniku, uzyskując sok o pięknej barwie.

Na 1 litr soku dodać 0,60 dag cukru, sok z jednej cytryny i skórkę z 1/2 cytryny (, wyszorować szczoteczką , sparzyć, otrzeć na tarce). Można też dodać 20ml nalewki z czarnej porzeczki. To także pyszna nalewka, która jest już w mojej spiżarni!

Składniki soku wlej do garnka i zagotuj. Rozlej gotowy wyrób do butelek lub małych słoiczków i pasteryzuj ok. 15 min.

 

Dawniej soku z owoców używano też do podbarwiania win i farbowania tkanin, szczególnie jedwabiu, a kobiety kolorowały sobie nim brwi i rzęsy. Owoce bzu to także przysmak wielu ptaków, stąd z racji tak wybitnych właściwości krzewy czarnego bzu są chętnie widziane w lesie przez leśników. Często też sadzimy go w remizach, ogniskach biocenotycznych na nowozakładanych uprawach i jako podszyt, pod okapem już istniejącego lasu. Bez ma mnóstwo różnych zastosowań, tak jak i inne owoce, które znajdziecie teraz w lesie i sadzie.

Miałem króciutko pochwalić się tym, co zebrałem w sobotnie popołudnie, a tu wyszła cała opowieść… Bo jesienny las obdarza nas takim bogactwem, że nie można o nich opowiedzieć w skrócie... Miłego tygodnia pośród darów jesieni!

Leśniczy Jarek – leśniczy@erys.pl

 

22:37, lesniczy.lp
Link Komentarze (13) »
czwartek, 26 września 2013

Ostatnie poranki były klasyką polskiej jesieni. Chłodne, mgliste i melancholijne. Mgły i rześki chłodek poranka są zapowiedzią słonecznego dnia i gdy mgły skropliły się na pajęczynach, a szare niebo rozświetliło się błękitem, niespodziewanie otacza nas piękny, wrześniowy świat. Sportretowany w tym czasie poranek w lesie to nieco „panoramiczny” obraz, bo mgła skraca nam widok:

Wilgoć widać na wszechobecnych pajęczynach:

Ostatnio trochę padało i dzięki temu wreszcie pojawiły się grzyby! Nie są to zastępy borowików, rydzów czy podgrzybków ale w lesie widać coraz więcej osób z koszami i niezbędny zapas komponentów wigilijnego stołu można spokojnie zebrać. Ruszajcie zatem do lasu, bo pewnie tegoroczny sezon potrwa krótko. Naturalnie różnie wygląda to w poszczególnych zakątkach kraju, ale w moich okolicach do tej pory było zupełne „bezgrzybie”. Pojawiły się wreszcie piękne, grube podgrzybki:

Można też bez problemu nazbierać kurek i kań, ale  borowiki spotykam bardzo sporadycznie. Czas grzybów to także czas jesiennego przygotowania gleby do wiosennych odnowień. Całkiem niedawno, bo w listopadzie 2012 roku warczał tu harwester:

Dziś zrąb został już poorany w bruzdy oddalone od siebie co około 1.50 metra i leśna gleba chłonie wilgoć:

Zanim jednak w środę rano wjechał tu ciągnik, nieźle nabiegałem się przygotowując powierzchnię do orki. Dwa niewielkie zręby położone blisko siebie na wzgórzu nad jeziorem Białym są „wyspami” otoczonymi prywatnym  gruntami. Łatwo tu o pomyłkę i dlatego należało dokładnie wytyczyć granice powierzchni, aby nie brać przykładu z Kargula i Pawlaka, spierając się o przysłowiowe „trzy palce” … Wcześniej, zanim rozpoczęły się prace zrębowe geodeta odszukał kamienie graniczne:

 

Jednak nie można sadzić lasu od kamienia do kamienia, bo przecież już po kilku latach drzewka rozrastając się, będą przeszkadzać sąsiadowi. Dlatego powbijałem patyki pomalowane farbą odblaskowego koloru, aby traktorzysta wiedział, gdzie zakończyć bruzdę:

 Zadbałem też o oznaczenie mrowiska, bo pracowite mrówki bedą troszczyć się o rozsądny poziom populacji owadów, a tym samym zdrowie nowej uprawy:

W ten sposób po zaoraniu zrębu mrowisko zostało nietknięte:

Podobnie oznaczyłem pas gruntu zostawiony na drogę, bo do uprawy trzeba będzie dojechać, aby ją pielęgnować i doglądać:

 

O wszystkim trzeba pomyśleć wcześniej i dobrze zaplanować działania, aby za kilka lat nie było potrzeby wycinania kilku rzędów młodnika. To niepotrzebny koszt! Gdy doświadczony, świetny  traktorzysta Tadek wjechał na powierzchnię i rozpoczął orkę, chodziłem za ciągnikiem i sprawdzałem, czy należycie spulchnia glebę pługiem aktywnym:

Frezowy leśny pług aktywny z pogłębiaczem bardzo dobrze przygotowuje glebę, ale trzeba jechać  ciągnikiem w miarę wolno, aby dobrze spulchnić ziemię i jednocześnie utrzymywać odpowiednie obroty, aby frez dobrze oczyścił bruzdę do gleby mineralnej:

Nie jest to łatwe, bo przecież na powierzchni zrębu jest spora warstwa rozdrobnionych gałęzi, są pniaki, gałęzie i kożuch runa leśnego oraz krzewinek czy małych krzewów.

Jednak w końcu „parę lat”  i Tadek, i ja spotykamy się jesienią na kolejnych zrębach, a zatem szybko poradziliśmy sobie z odpowiednim ustawieniem pługa. Hektar zrębu szybko został pokryty spulchnionymi bruzdami. Zrąb o poranku wyglądał tak:

Gdy wrześniowe słońce dźwignęło się wyżej na niebo,  pokolorowało las świetlnymi refleksami, a warkot ciągnika ucichł, krajobraz zmienił się na taki:

 Gleba leśna jest bardzo sucha, przesypywała się nam między palcami, stąd trudno się dziwić, że także z grzybami krucho! Jesienne staranne przygotowanie gleby pozwala na poprawę jej struktury i dobre nawilżenie. Spulchnione bruzdy będą chłonąć wilgoć z listopadowych opadów deszczu i zimowych śnieżyc.

Nad zrębem unosi się  mój ulubiony zapach jesieni: woń świeżo wzruszonej ziemi, zmieszana z żywiczną nuta przerwanych korzeni sosen i próchnem zmurszałych pniaków… To zapowiedź zbliżającej się zimy, na razie mamy jednak piękną jesień. Las zmienia barwy na złote, rude i brązowe. Lata jeszcze sporo różnych owadów, w tym piękne kolorowe motyle. Widziałem sporo różnych rusałek, dostojki i przestrojniki. Wyczynom Tadka przyglądał się też taki fajny „błękitek”:

Korzystajmy z zapewne ostatnich już takich widoków. Jesienne zadumane poranki i wieczory są takie nastrojowe! Ruszajcie do lasu, a auta zostawiajcie na leśnych parkingach. No i warto na spacer zabrać ze sobą oprócz aparatu fotograficznego także koszyk na jesienne podgrzybki. Miłych spacerów!

 

Leśniczy Jarek- leśniczy@erys.pl

22:16, lesniczy.lp
Link Komentarze (15) »
poniedziałek, 23 września 2013

Wczoraj, niedzielnym, wrześniowym wieczorem rozpoczęła się jesień. Przyleciała i owinęła nas szalem chłodu, nostalgii, zasnuła mgiełką. Przyniosła obietnicę długich wieczorów przy książce lub rozmowach, przypomniała o drewnie do kominka i poznaczyła świat swoimi symbolami. Objawami polskiej jesieni są kolorowe liście naszych drzew, niebo popisane kluczami wędrujących ptaków, odgłosy misterium rykowiska jeleni oraz… wysypujący się rano z pomarańczowych gimbusów uczniowie. Dzieci biegną do szkoły pomiędzy spadającymi brązowymi kasztanami i szeleszczą coraz obfitszym dywanem opadających z drzew liści. Taszczą tornistry wypełnione książkową wiedzą i są głośne oraz kolorowe jak wędrujące ptaki. W malutkim, lubuskim Boczowie (gmina Torzym, powiat sulęciński) dzieci z ośmiu okolicznych wiosek spieszą co rano do szkoły podstawowej, która ma szczególnego patrona. Od 12 czerwca 2009 roku Szkoła Podstawowa w Boczowie nosi imię Leśników Lubuskich:

 Jak mówi pani dyrektor Jolanta Mularczyk-Niekrasz: „Edukacja jest jak potężny dąb, dlatego to właśnie drzewo zostało symbolem szkoły. Przyszło nam żyć w najbardziej zalesionym województwie kraju, blisko drzew. W pracy nauczycielskiej przyświeca nam hasło: Kształcimy umysły i serca. Największym naszym kapitałem są przecież ludzie i dlatego bardzo cieszę się, że mamy żywego patrona w osobach lubuskich leśników”.

 Kiedy w 1945 roku na Ziemie Odzyskane i do Boczowa przybyli repatrianci z Jeziernej (teren obecnej Ukrainy, dawne województwo tarnopolskie) powstała tu polska obwodowa szkoła powszechna. Zajęcia odbywały się w starym budynku, budowanym w 1905 roku, który istnieje do dziś (widać go po prawej stronie fot nr 1). Pierwszym dyrektorem był Tadeusz Krysa, który także przybył tu z Jeziernej z dekretem nauczyciela szkół powszechnych. Organizował od podstaw pierwszą polską szkołę, a także harcerstwo i był dyrektorem do 1958 roku. W czasach istnienia PGR, czyli Państwowych Gospodarstw Rolnych wybudowano nowy budynek szkoły, który stoi obok starego. Nie jest to cicha, wiejska szkółka, gdzie w tym roku do klas 1-6 uczęszcza 122 dzieci. Nie jest zagubiona wśród zieleni, a stoi pośrodku wsi tuż przy bardzo ruchliwej trasie krajowej nr 92,  prowadzącej z Poznania do granicy polsko-niemieckiej. Ruch na niej panuje jak na słynnej zakopiance i tuż obok ażurowego ogrodzenia szkoły przemyka potężny tir za tirem:

 W skromnie urządzonym gabinecie pani dyrektor nie da się rozmawiać przy otwartym oknie, bo hałas aut zagłusza słowa. Podobnie jest w klasach. Jednak pomimo wielu lat starań, GDDKiA nie chce ustawić przy szkole ekranów dźwiękochłonnych. Na pobliskiej autostradzie A2 jest ich za to wiele, podobnie jak przejść dla zwierząt. Dzieci z Boczowa chroni sygnalizator świetlny, wysepka, która jednak mocno przeszkadza wyjeżdżającym ze szkoły gimbusom oraz „pani Stopka”, która w odblaskowym uniformie i z wielką tablicą STOP zapewnia pełna opiekę. Ruchliwa droga powoduje jednak pękanie budynku, przeszkadza dzieciom w skupieniu się na lekcjach, a w czasie deszczu tiry zachlapują nawet okna na parterze szkoły.

Na budynku szkoły jednak dumnie wisi baner, zawieszony tam z okazji nadania imienia szkole:

Nauczyciele, rodzice, dzieci i społeczność gminy zaproponowała różnych kandydatów na patrona szkoły. Ktoś z rodziców wpadł na pomysł, że przecież żadna ze szkół w najbardziej zalesionej części kraju nie nosi imienia leśników, których wokół widać tak wielu. W ten sposób patroni w zielonych mundurach „w cuglach” pokonali Korczaka, Konopnicką, Tuwima i innych. W holu szkoły zawisła tablica:

Społeczności szkoły nadano też sztandar:

Sfinansowany został poprzez datki rozmaitych fundatorów, których nazwiska i nazwy firm oraz instytucji wpisano pięknie do kroniki szkoły:

Z przyjemnością odnalazłem tam, oraz na pamiątkowej tablicy:

 też nazwisko mojego kolegi, leśniczego z Nadleśnictwa Krzystkowice Grzegorza Sobótki, który jak się okazało jest absolwentem szkoły w Boczowie. Nauczyciele spontanicznie wyrazili w kronice także swoją radość z nadania imienia i istnienia tak wielu przyjaciół szkoły:

 Leśnicy ściśle współpracują ze szkołą nie tylko z okazji Sprzątania Świata, Dnia Ziemi czy Święta Drzewa. To stała i obustronna przyjaźń. Najbardziej  związani ze szkołą są oczywiście leśnicy z Nadleśnictwa Torzym, którzy co roku przygotowują wspólnie z nauczycielami roczny plan współpracy w zakresie edukacji ekologicznej. Są tam spotkania z leśnikami, wspólne wypady do lasu, poznawanie mieszkańców i elementów lasu oraz pracy leśników. Na pamiątkę tych częstych spotkań posadzono przy szkole sadzonkę dęba unikalnej odmiany mużakowskiej:

 Stosowny certyfikat zaświadcza, że to drzewko jest potomkiem jednego z nielicznych egzemplarzy tej odmiany dębu, znajdującego się w parku Bad Muskau w Niemczech. Posadzono go przy szkole 1 czerwca 2012 roku, a społeczność szkoły nadała mu imię Michał, bo tak się składa, że kilku przyjaciół szkoły w zielonych mundurach także nosi to imię…

 To naprawdę szczególna szkoła i gdy chodziłem po jej terenie z panią dyrektor tuż przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego, pomimo jeszcze pustych klas, czułem unoszącą się tam atmosferę przyjaźni. Pracownicy szkoły są bardzo zadowoleni z tego, że mają żywego patrona. Sądzę jednak, że wielu lubuskich leśników nie wie, że ta niewielka szkoła nosi ich imię. Dlatego wybrałem się do przygranicznego Boczowa, aby ją zobaczyć i opowiedzieć wszystkim o niej na Blogu Leśniczego…

Lubuscy leśnicy mogą być dumni, że ich imię wiele znaczy dla społeczności szkoły i Boczowa. Czy nie jest to piękne podziękowanie za trud edukacji nie tylko przyrodniczej, której społecznie podejmuje się z zapałem wielu leśników? Warto zainteresować się tą szkołą i myślę, że wiele innych lubuskich nadleśnictw, nie tylko najbliższe Torzym czy Świebodzin, powinno utrzymywać z nią bliskie, wzajemne kontakty. Szkoła ma wiele potrzeb i wymaga sporych nakładów, jednak pani dyrektor jest bardzo pogodna i nie narzeka. Wierzy, że patroni szkoły, jak przystało na przyjaciół, nigdy nie zawiodą w potrzebie, a nie chodzi tu tylko i wyłącznie o potrzeby materialne. Przecież leśnicy kształtują wrażliwość i szacunek dla przyrody, ale także dla ludzi, którzy są jej częścią…

Pani dyrektor powtarza łacińską sentencję: „Słowa uczą, przykłady pociągają” i głęboko wierzy, że leśnicy będą godnym wzorem do naśladowania dla uczniów jej szkoły. Wiara w pozytywne wzorce to jej zawodowe marzenie. A w sprawach bardziej ”przyziemnych” marzy o tym, że kiedyś uda się wynegocjować ustawienie ekranów dźwiękochłonnych i że zdobędzie środki na ławki przed szkołą. Są bardzo potrzebne, bo co rano jest tu „przystanek Woodstock”, gdyż gimbusy zwożą uczniów z wielu okolicznych wsi do „podstawówki” leśnego imienia oraz gimnazjum w Torzymiu. Uczniowie czekają na dworze lub w świetlicy na zajęcia lub odjazd innych autobusów do Torzymia. Najgorsze jest też to, że zbierając się przy szkole wciąż muszą przechodzić przez ruchliwą drogę…

Uczniowie żartują, że muszą częściej bywać w lesie to może zdziczeją i wtedy drogowcy wybudują im bezpieczne, „zielone” przejście nad drogą, takie jak mają leśne zwierzęta nad autostradą. Jestem jednak przekonany, że edukacja w tej szkole nie pozwoli im „zdziczeć”, a lubuscy leśnicy będą nieustannie wspierać szkołę i dzieci z Boczowa oraz kształcić ich umysły okazując wiele serca.

 

Leśniczy Jarek- leśniczy@erys.pl

21:48, lesniczy.lp
Link Komentarze (4) »
czwartek, 19 września 2013

Mój urlop zmierza ku końcowi i w poniedziałek wracam do pracy. Pomiędzy zajęciami z drewnem opałowym i zrywaniem owoców w sadzie wyskoczyłem na chwilę do lasu, aby sprawdzić czy jest tak, jak pisała „Lilka”, czyli Maria Pawlikowska –Jasnorzewska:

Nie widziałam Cię już od miesiąca.

 I nic. Jestem może bledsza,

 Trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca,

 Lecz widać można żyć bez powietrza.

Lubię ten wiersz, bo dodatkowo miło kojarzy się mi ze ścieżką dźwiękową bardzo interesującego filmu „Mała Moskwa”… No ja na tak długo nigdy nie rozstaję się z lasem, ale wiem też, że nie można żyć bez powietrza… Dlatego choć na chwilę oderwałem się od zajęć koło leśniczówki i zagłębiłem się w bory.  Zajrzałem na zręby, gdzie rozdrobniono już gałęzie:

Ułożyłem sobie w głowie koncepcję jak najlepiej zabrać się za jesienne przygotowanie gleby do wiosennych odnowień. Niebawem będzie tu pachniało świeżo wzruszoną ziemią:

Przy okazji rozglądałem się za grzybami. Niestety, nadal bardzo kiepsko. Widziałem parę czerwonych muchomorów, jakieś rachityczne kurki i 4 kanie o wysuszonych blaszkach. Blada sprawa w tym roku… Nie ma już widoków na porządny wysyp. A przecież wokół, w okolicznych lasach w najbliższe dni będą imprezy związane z grzybami! Do Pszczewa, na ośrodek Karina zjeżdżają się swoimi pięknymi maszynami harleyowcy zrzeszeni w klubie West Side Chapter na tradycyjną imprezę:

Właściciele ośrodka Renata i Grzegorz:

 zapraszają kolegów z klubu do malowniczo położonego obiektu nad jeziorem Szarcz:

Pewnie będzie sympatycznie i powędrują nieco po naszych lasach, pozostawiając swoje wspaniałe maszyny na Karinie, ale grzybów raczej nie nazbierają...

W sobotę w maleńkim wielkopolskim Mierzynie koło Międzychodu, w Puszczy Noteckiej rozpoczyna się już po raz dwunasty Święto Podgrzybka. To znakomita promocja uroków tego ciekawego zakątka naszego kraju. Puszcza Notecka to jedyny w kraju tak duży, dziki, mało zaludniony kompleks borów sosnowych, położonych w widłach Noteci i Warty. Obejmuje obszar 122 tys.ha lasów państwowych i 7 tys. lasów prywatnych. Puszcza to siedem nadleśnictw: Karwin, Krucz, Międzychód, Oborniki, Potrzebowice, Sieraków i Wronki wchodzących w skład 3 Regionalnych Dyrekcji LP w Pile, Poznaniu i Szczecinie. Zobaczcie ile się będzie działo:

Kto może niech jedzie w sobotę do Mierzyna, bo to prawdziwe święto Puszczy i puszczańskich leśników. Szczególnie zaangażowani w organizację święta, a szczególnie gimnazjady sa leśniczki i lesnicy z Nadleśnictwa Międzychód.

Las nabiera już kolorów jesieni:

Jaka szkoda, że nie dokładają się do tego barwne koźlarze, rydze i borowiki.

Gdy wróciłem do leśniczówki zbliżał się już wieczór. Nad jeziorem rodzina łabędzi zajęta była kolacją. Rodzice opiekują się czterema młodymi, z których trzy są szare, a jeden biały. Samiec podpłynął do mnie i syczał ostrzegawczo:

Pamiętacie jak kiedyś potraktował mojego Amigo? Nie przeszkadzałem im zbytnio w przeszukiwaniu brzegu jeziora, bo młodzież musi szybko rosnąć. Widzicie w tle łódkę?

To wędkuje mój wieloletni współpracownik, drwal Czesiek, uczestnik wielu zawodów drwali i mistrz w montażu pilarki na czas:

Jest także świetnym wędkarzem i ma na swoim koncie taaakie ryby. Choć wielu wędkarzy mówi, że w czasie pełni ryby nie biorą… Bo nad moim sadem pojawił się okrąglutki księżyc:

Dawniej mówiono, że wrześniowa pełnia to pełnia żniwiarzy. Po zachodzie słońca księżyc w pełni doskonale oświetlał pola i mogli dłużej pracować przy zbieraniu plonów. Ale to było dawno, bo dziś we wrześniu już pola puste i nawet po dożynkach zostały tylko wspomnienia.

W ostatnich blaskach słońca obejrzałem krzewy pigwowca rosnące przy leśniczówce:

Już niebawem trzeba obrywać aromatyczne owoce i będzie z nich zdrowy, smakowity sok do zimowej herbaty oraz oczywiście doskonała nalewka. Warto przed zasypaniem cukrem owoce lekko zblanszować, czyli bardzo delikatnie podsmażyć na patelni. Sok i nalewka mają wtedy inny, głęboki smak. Tak mi poradził kiedyś leśniczy Józek ze Złotego Stoku i to bardzo dobra rada. Zasypujemy owoce cukrem na noc, rano zlewamy nieco soku, bo jest doskonały do herbaty, a resztę zalewamy wódką 40%, a za dzień lub dwa dodajemy nieco spirytusu. Nalewka musi stać w zupełnej ciemności, bo inaczej utleni się i zmieni cudny, złocisty kolor na brązowy oraz zmieni smak.

  Obok żółcią pyszni się złotlin:

 W ogrodzie pięknie kwitną ostatnie astry, a na trawniku właśnie złotlin. To ostanie akordy lata. Niebawem już tylko liście będą cieszyć oczy barwami, bo kroczy do nas jesień. Zostały jeszcze tylko trzy dni do niedzieli, a wtedy rozpocznie się astronomiczna jesień. To 265 dzień roku, czyli zostanie nam ostatnie 100 dni 2013 roku. Studniówka jednym słowem! Jak ten czas leci… W niedzielę 22 września dzień będzie trwał 12 godz. 14 min i będzie krótszy od najdłuższego o 4 godz. i 32 min oraz dłuższy od najkrótszego o 4 godz. i 32 min.

 

Leśniczy Jarek- leśniczy@erys.pl

 

 

   

 

 

23:37, lesniczy.lp
Link Komentarze (9) »
wtorek, 17 września 2013

Bajeczny widok ze wzgórza Gelerta, przepiękne mosty rozpięte nad modrozielonym Dunajem, zieleń pomiędzy bogactwem zabytków podkreślona różnobarwnością kwiatów oraz czystość, spokój i bezpieczeństwo- taki jest Budapeszt...

 W poniedziałek rano natarczywy dźwięk telefonu przerwał mi sen i sprawił, że z malowniczej Baszty Rybackiej obok kościoła Macieja wróciłem na ziemię. „ Nie, nie panie Andrzeju, jeszcze jestem na urlopie, podleśniczy wyda panu papierówkę”. Za chwilę znowu: „ Wiem, że jest pan na urlopie, ale chciałam tylko zapytać o opał liściasty…” Parzyłem poranną kawę, gdy ktoś puka do drzwi: „Wiem, że jest pan na urlopie, bo przeczytałem na drzwiach kancelarii, ale chciałem tylko zapytać…” Trzeba zachować spokój i spokojnie wytłumaczyć, że leśniczy też czasem chce mieć nieco czasu dla siebie i zapomnieć o drewnie, kubikach itd. Nie zawsze jest dobrze mieć blisko do pracy!  Dlatego trzeba na choć parę dni wyjechać, aby mieć potem energię do pracy.

W tym roku po raz pierwszy od wielu, wielu lat to nie był górski, a miejski urlop. Z kilku powodów wybór padł na stolicę Węgier- Budapeszt, cudowny Budapeszt:

Jechaliśmy niecałe 10 godzin przez Czechy, mijając uroczy zamek Frydland, spoglądając na skałki i zamki Czeskiego Raju. Potem 60 kilometrów autostrady biegło pograniczem Słowacji i Austrii i po 920  kilometrach zobaczyliśmy Dunaj, wzgórza Budy i starą zabudowę Pesztu:

Prawdę mówiąc wyjeżdżałem do miasta bez wielkiego entuzjazmu, tęskniąc za górskimi perciami, „wyrypami” pełnymi przygód, zapachem Potoku Olczyskiego i widokiem kordusków, czyli pluszczy. Bo co robć blisko tydzień w mieście? Zakochałem się jednak w Budapeszcie od pierwszego wejrzenia!

To niesamowite miasto, czy to w dzień:

Czy podczas wieczornego spaceru:

To ogromne, pięknie położone miasto okazało się bardzo przyjazne, czyste, spokojne i bezpieczne. Węgrzy są bardzo życzliwym i pogodnym narodem. Można się tam czuć jak u siebie, ceny są porównywalne do polskich, choć przeliczanie forintów jest dość kłopotliwe, bo 100 HUF to około 1,40 złotego… Najlepiej sprawdzają się zatem „plastikowe pieniądze”. To wyjazd porównywalny cenowo do polskiego miasta, choć oczywiście trzeba tam dojechać.  Mieliśmy zaklepane drogą internetową niedrogie, bardzo „klimatyczne” mieszkanie w starej kamienicy w samym centrum:

Auto wjechało do podziemnego parkingu, bo Budapeszt poznawaliśmy wędrując uroczymi ulicami pieszo, ale też korzystając z staroświeckich, bardzo sympatycznych tramwajów:

 

Kilku linii metra, które zapewnia świetną, tanią i wygodną komunikację:

Są też do wyboru autobusy, trolejbusy, kolejka miejska. Co więcej, zakupiony bilet na komunikację miejską uprawnia również do przejazdu tramwajem wodnym, z pokładu którego najlepiej widać ogromny gmach Parlamentu:

Przepłynęliśmy nim wzdłuż całego Budapesztu aż za Wyspę Małgorzaty i dawną Obudę. Dla lubiących przygody są do dyspozycji autokary-amfibie:

Miłośnicy mody retro mają tu wiele atrakcji:

Zabytków jest tu tak wiele, że potrzeba minimum dwóch tygodni, aby obejrzeć tylko te najważniejsze. Nawet osoby niewidome mają tu łatwiej i mogą zapoznać się z pięknem m.in naddunajskiej panoramy:

Z kolei ludzie mający kłopoty z chodzeniem mogą „zdobyć” fantastyczne Wzgórze Zamkowe, korzystając z zabytkowej, zębatej kolejki Siklo:

Oczywiście zwracałem bacznie uwagę na przyrodę, bo Budapeszt jest bardzo zielonym miastem i rośnie tu wiele ciekawych, niespotykanych u nas drzew:

Nad Dunajem rośnie wiele miłorzębów:

Przyglądałem się też nietypowym orłom zdobiącym przęsła pięknego Mostu Wolności. To turul- symbol narodowy Węgrów, który był totemem Madziarów i według legendy przyprowadził ich na dzisiejszy obszar Węgier.  Najsłynniejszy turul góruje nad zamkiem w Budzie. Wygląda jak skrzyżowanie orła i sępa i trzyma w szponach miecz:

Jest mitycznym praojcem narodu węgierskiego – świętym ptakiem Arpadów, czasem jest uważany za postać najwyższego boga Istena, mitycznego ojca Attyli i Almosa.

Budapeszt, oprócz zachwycających i zapierających dech widoków oraz zabytków podziwianych z zewnątrz oszałamia inspirowanych Orientem przepychem wnętrz, oto bazylika Św. Stefana:

Podziwialiśmy też w sklepikach wspaniałą ceramikę, koronki i hafty:

Ulica (utca) Vaci przypominająca nasze Krupówki pełna jest ciekawych i oryginalnych pamiątek, a zabytkowa Hala Targowa kusi bogactwem węgierskich wędlin, gdzie przoduje paprykowe salami oraz pękami papryki i kiściami pysznych winogron. Z nich powstaje tokaj o miodowym , rajskim smaku. Można go smakować w uroczych knajpkach, kawiarniach i restauracjach. Nas zauroczyła restauracja Ruben, położona tuż przy naszej kamienicy. I ja tam byłem, budapesztańskie wino piłem…

Egeszegedre- czyli na zdrowie!

Teraz zostały już tylko wspomnienia i mnóstwo fotografii, a ja zmagam się z drewnem na opał, bo coraz chłodniej i wykorzystuję urlopowy czas na własne sprawy. Z kuchni pachnie powidłami, a ja zaraz włażę na wierzchołek śliwy po kolejne węgierki na zimowe kompoty, czekają też na mnie brzoskwinie i jabłka. Pozdrawiam urlopowo!

Leśniczy Jarek- leśniczy@erys.pl

12:55, lesniczy.lp
Link Komentarze (7) »
sobota, 07 września 2013

Powszechnym grzechem wielu leśniczych są zaległości w urlopach. Nie wynika to z  „swobodnego czasu pracy”, o co wielu nas posądza mówiąc: „bo leśniczy to wciąż jest jak na urlopie to i po co mu odpoczywać?”,  lecz z całą pewnością z nadmiaru obowiązków. Nadleśniczy, który odpowiednim zarządzeniem wprowadza regulamin pracy w nadleśnictwie, zwykle ustala, że leśniczych obowiązuje zadaniowy czas pracy.

  Polega to na tym, że leśniczy jednoosobowo odpowiada przed zastępcą nadleśniczego za całość spraw związanym z prowadzeniem powierzonego mu w akcie powołania na to stanowisko leśnictwa. Jest zatem odpowiedzialny materialnie za stan powierzonego mu mienia na terenie leśnictwa, czyli także za przygotowane drewno, budynki, środki trwałe, przedmioty nietrwałe itd., a również ponosi odpowiedzialność służbową  za terminowe, prawidłowe i zgodne z prawem wykonanie przydzielonych zadań. Taki urok kierowniczego stanowiska...

 „Nie liczę godzin i lat, to życie mija nie ja…”

Tak za słowami piosenki Andrzeja Rybińskiego może zatem nucić każdy leśniczy. Każdy z nas musi  „wpasować” swój urlop, szczególnie ten obowiązkowy, dłuższy, pomiędzy czas odnowień, sporządzania szacunków brakarskich, planów wniosków gospodarczych na kolejny rok, intensywnego pozyskania drewna i innych, czasem bardzo licznych zamierzeń. Nie ma tak dobrze, że leśniczy zamyka szufladę biurka, wiesza kartkę na drzwiach kancelarii i znika po 15 w urlopowej błogości. To nie takie proste. Zanim bezpośredni przełożony leśniczego, czyli zastępca nadleśniczego zatwierdzi kartę urlopową i utrudzony „borus” zacznie urlopowy wypoczynek trzeba dopełnić jeszcze wielu formalności.

 Wynikają one także z zarządzenia nadleśniczego, dotyczącego tym razem zasad przekazywania leśnictwa na czas nieobecności leśniczego związanej z urlopem, ale też innymi sytuacjami np. pobytem na zwolnieniu lekarskim. Rozwiązania stosowane tu w poszczególnych nadleśnictwach są różne.

 Najczęściej w związku z krótszą, czyli trwającą od 1-3 do 5-8 dni nieobecnością w pracy leśniczego przekazanie obowiązków osobie zastępującej (zwykle jest to podleśniczy, czasem leśniczy z sąsiedniego leśnictwa) polega na obustronnym podpisaniu listy magazynowej drewna, uwiarygodnionej dodatkowo podpisem osoby odpowiedzialnej za obrót drewnem w nadleśnictwie i wypełnieniu druku, stanowiącego załącznik do zarządzenia. Przekazuje się w ten sposób drewno w magazynie leśnictwa, dokumenty i druki ścisłego zarachowania oraz oznaczniki do numerowania drewna. Wymaga to wyjazdu przyszłego urlopowicza i jego zastępcy do nadleśnictwa, a w dzień powrotu leśniczego do pracy trzeba przejść procedurę odwrotną i na powrót przekazać leśnictwo „nominalnemu” leśniczemu.

 Urlop dłuższy niż 5-8 dni, ale maksymalnie do 30 dni, wymaga przekazania obowiązków leśniczego jego zastępcy na mocy protokołu zdawczo- odbiorczego wszystkich istotnych składników leśnictwa, czasem przy udziale komisji określonej zarządzeniem szefa nadleśnictwa. Oczywiście leśniczy musi też pamiętać o zgłoszeniu swojego urlopu w „PAD-zie”  (punkt alarmowo-dyspozycyjny) nadleśnictwa, aby w czasie urlopu „dyżurny pożarowiec” nie wyrwał go z błogiego nastroju wylegiwania się w "piaskownicy":

 nerwowym komunikatem: „ Panie leśniczy, proszę jak najszybciej sprawdzić podejrzany dym w oddziale jakimśtam!”

  Większość leśnictw ma obsługę dwuosobową, stąd czas urlopu leśniczego obciąża dodatkową pracą zastępującego go podleśniczego i naturalnie- odwrotnie. W praktyce odbywa się to tak, że leśniczy wybiera się na urlop w czasie, gdy zda już dokumentację związaną z zestawieniami i protokołami odbioru robót, rozplanuje bieżące prace i rozpisze kolejne zadania podleśniczemu, a wraca zwykle przed terminem wykonywania kolejnych, miesięcznych zestawień, aby na czas „ogarnąć” wszystkie sprawy. Podleśniczy, gdy zostaje sam w leśnictwie ma wystarczająco dużo pracy i problemów dlatego trzeba go wesprzeć, dobrze organizując wcześniej pracę jego i „zulowców”. Z kolei gdy podleśniczy jest na urlopie, leśniczy musi sam poradzić sobie ze zwiększonymi obowiązkami.

 Taka jest cena za urlopowy wypoczynek, ale wszyscy wiemy, że jest on nam bardzo potrzebny. Każdemu oczywiście, nie tylko leśniczemu...

 Niezależnie jak i gdzie go spędzamy: nad morzem, w górach czy na Mazurach, na egzotycznym wyjeździe, na działce, z wędką lub na szczycie śliwki lub jabłoni w sadzie:

 Każdy z nas odpoczywa przecież tak jak lubi!

Jak widzicie, rozstanie leśniczego z terenem jego leśnictwa nie jest sprawą prostą. Jednak warto wybrać się czasem na dłuższy urlop, zmienić „klimat”, aby  nabrać nowych sił i dystansu do wielu problemów obecnych w powszechnym, leśnym pośpiechu codzienności. Wyobraźcie sobie, że  czasem nawet leśniczy może być zmęczony lasem i gąszczem problemów…  Jednak jaki leśnik wytrzyma  zbyt długo na urlopie bez lasu? Zatęskni szybko za telefonami, przewoźnikami drewna, warkotem pił i harwesterów, a najbardziej za lesną ciszą.  Pomimo majestatu gór, ożywczej morskiej bryzy, egzotyki ciepłych mórz i uroków leniuchowania, nas już po kilku lub najwyżej kilkunastu dniach, ciągnie do naszego lasu.

Dlatego z przyjemnością zawiadamiam Was, że przebrnąłem już przez procedurę przekazywania leśnictwa i oddaję się urokom urlopowania, ale nie martwcie się, na krótko... Po powrocie z jeszcze większą przyjemnością będę czytał Wasze komentarze, listy i opinie. Pozdrawiam serdecznie!

 

   Leśniczy Jarek- leśniczy@erys.pl                                 

 

14:32, lesniczy.lp
Link Komentarze (9) »
czwartek, 05 września 2013

Pewnie czekacie aż napiszę: „Są, już są  grzyby! Ruszajcie w las!” Cóż, nie mam wieści dobrych i oczekiwanych przez grzybiarzy.  Wszyscy wyglądają wysypu grzybów, naturalnie nie chodzi o huby ale o podgrzybki, borowiki, rydze. Niestety, jak na razie po malutkim „rzuciku” kurek wciąż nie ma widoków na prawdziwe grzybobranie. A przecież wielu z nas mówi, że to narodowy sport Polaków. Cierpliwości! Sądzę, że choć może trochę późno ale z pewnością jednak doczekamy się  krótkiego wysypu grzybów, tak nam potrzebnych w kuchni. Bo co to za wigilia bez zapachu grzybów, albo zimowy bigos? Wielu ludzi poprzez zbieranie i sprzedawanie grzybów łata swój domowy budżet, który pomimo optymistycznych zapowiedzi polityków wciąż wymaga „cerowania” poprzez pracę własnych rąk, a  nawet nóg, gdy ruszamy na grzybobranie. Pomimo tej istotnej wady i chwilowego braku takich widoków:

z całą pewnością nie unikajmy lasu, bo warto wybrać się na wrześniowy spacer. Lasy zapłonęły fiołkowo-liliowym kobiercem wrzosów:

Czekałem dziś chwilę na umówionego przewoźnika, który odbierał z lasu S2B 1,8 czyli mówiąc „ludzkim” językiem sortowaną, grubą papierówkę długości 1,80 mb. Zatrzymałem się na leśnej drodze i wyjąłem rejestrator, aby przygotować częściowo kwit wywozowy na drewno. Założyłem okulary, bo bez nich ani  rusz pracować z rejestratorem w silnym słońcu i kurzu, który długą chwilę wisi nad drogą po przejeździe każdego samochodu:

Chwila postoju na leśnej drodze i przerwa w pędzie obowiązków to dobra okazja do obserwacji tego, co dzieje się w przyrodzie. W lesie już w zasadzie cisza, bo ptaki umilkły. Czasem słychać tylko nawoływanie wędrowców, bo żurawie zbierają się na zlotowiskach, lecą już też jaskółki i wiele innych ptaków. Tak, to już zaczyna się jesień… Moją uwagę zwróciła duża kępa wrzosów. Przyjrzałem się jej bliżej i zauważyłem jaki jest tam ruch. Latało tam wiele owadów: pszczoły, trzmiele, motyle. Szczególnie spodobał się mi ten:

Może ktoś wie co to za motylek? Obserwowałem go chwilę jak latał pomiędzy wrzosami i delektował się nimi, aż wreszcie wystartował w sosnowy młodnik. Nie uleciał daleko. Wpadł prosto w takie objęcia:

Obserwowałem co będzie dalej. Pająk chwilę trzymał motylka, a potem zaczął biegać wokół niego. Szybko oplótł owada nicią pajęczyny i w dwie minuty zrobił z niego zgrabny pakuneczek:

Nic tylko nakleić znaczek pocztowy i wysłać. Pająk jednak nie zamierzał nigdzie wysyłać „zapakowanego” motyla, bo przecież zbliżała się pora obiadowa. Tak to jest w przyrodzie, że sam jesz, a za chwilę jedzą ciebie…

We wrzosach kręciło się też mnóstwo małych żabek:

Niektóre też zwiedzały pobliskie łany chrobotka:

 Dalsze obserwacje przerwał mi kierowca i trzeba było ruszać dalej do pracy. Kierowca sprawnie i szybko załadował samochód drewnem, wydrukowałem kwit z rejestratora przy użyciu przenośnej drukarki termicznej (w 4 egemplarzach) i pojechałem na spotkanie z projektantem drogi oraz geodetą.

 Rusza wreszcie oczekiwana przeze mnie budowa nowej drogi leśnej, spinającej dwie drogi powiatowe, choć jeszcze sporo wody w Obrze upłynie zanim pojadą nią samochody z drewnem. Ważne jednak, że prace rozpoczęte. Przejechaliśmy razem blisko 7 kilometrów i ustaliliśmy miejsca przepustów, mijanek, poszerzeń itd. Jeszcze pewnie nie raz się spotkamy, bo to kosztowna inwestycja i wymaga precyzyjnego przygotowania szczegółów technicznych. Budowa tej drogi jest jednak konieczna do transportu drewna, udostępnienia lasu dla turystów, szczególnie rowerzystów oraz do zabezpieczenia przeciwpożarowego. Okoliczne drogi powiatowe i gminne pozwalają na ruch pojazdów do 7 lub 15 ton, a wozy strażackie i pojazdy przewoźników drewna są coraz większe i wszyscy wokół potrzebują surowca.

 Dlatego ostro ruszyły już prace przy pozyskaniu drewna w trzebieżach i wyciąłem też trzy gniazda na zaplanowanym na ten rok zrębie:

Czas szybko biegnie i po letnim spowolnieniu prac związanych z pozyskaniem drewna trzeba ostro działać. Latem jest mniejsze zapotrzebowanie na drewno, które wtedy szybko sinieje, ma też niższą wartość techniczną. Firmy drzewne mają wtedy przestoje techniczne i wysyłają ludzi na urlopy. Początek jesieni to zwiększony popyt na drewno, który w listopadzie i grudniu osiąga szczyt. Dlatego pracują dwa harwestery i forwardery, a w wielu miejscach leśnictwa słychać piły. Większość leśnych prac związana jest ze ścnaniem drzew. Zaplanowane czyszczenia, trzebieże i zręby należy dokładnie wykonać i dobrze zagospodarować pozyskane tam drewno. W lesie wszystko jest zaplanowane i policzone…

Jednak pojawienie się grzybów trudno przewidzieć, tak jak motylek z wrzosów też nie przewidział, że będzie na niego czyhał pająk... Bo przyroda jest jednak nieprzewidywalna i na tym polega jej piękno. Niebawem już nie zobaczymy w lesie kwiatów i pięknych motyli, których dziś spotkałem wiele:

Pomimo słońca i ciepła w lesie można poczuć już zapach jesieni.  Przekonajcie się o tym sami, wybierając na spacer pomiędzy wrzosy, owocujące jarzębiny, trzmieliny, berberys, czeremchę i wiele innych darów lasu. Oto właśnie owocujący berberys, nazywany zdrowym darem jesieni i polską cytryną, choć zupełnie do niej niepodobny:

 Nawet jak nie ma grzybów to w lesie zawsze zobaczycie i znajdziecie coś ciekawego, warto się wybrać na wrześniowy spacer!

Leśniczy Jarek- leśniczy@erys.pl

 

22:27, lesniczy.lp
Link Komentarze (5) »
wtorek, 03 września 2013

Przełom sierpnia i września to czas dożynek. To tradycyjny, mocno osadzony w naszej tradycji obrzęd, ale też okazja do wesołej zabawy i miłych spotkań. W niedzielę uczestniczyłem w dożynkach gminnych w nieodległej od Pszczewa, bardzo gospodarnej wsi Stoki. Leśnikom i rolnikom zawsze blisko do siebie, stąd przy dożynkowych uroczystościach spotykamy się, aby przełamać kawałkiem chleba upieczonego z mąki ze świeżo wymłóconego ziarna. Widziałem kilku okolicznych leśniczych, którzy tak jak ja chętnie świętują wspólnie z rolnikami. To jedno z najpiękniejszych świąt naszej, polskiej wsi. Dożynki są symbolicznym zwieńczeniem całorocznej pracy w polu, a tradycja nakazuje organizować je wtedy, gdy wszystkie plony są już zebrane. Wieniec dożynkowy obok chleba to główny element dożynek. Upleciony ze zbóż, ziaren, warzyw, owoców, ziół nawiązuje do ostatniej kępy niezżętego zboża tzw. „przepiórki”, która na zakończenie żniw była uroczyście „dożynana” i wpleciona w wieniec. Właśnie od tej czynności rozpoczynały się dożynki, stąd też ich nazwa. Choć mieszkańcy Stoków nieco ją zmienili:

 Tradycyjnie wieniec miał kształt koła lub korony – obecnie przybiera przeróżne formy: krzyża, podobizn świętych, budowli sakralnych oraz symboli narodowych. Zdobią go wstążki owoce, kwiaty ale też dary lasu: jarzębina, kalina, dziki chmiel czasem żołędzie i orzechy.

Wieś Stoki pięknie przygotowała się do uroczystości. Każde gospodarstwo udekorowano kwiatami i kukłami ze słomy, które tworzyły scenki rodzajowe z życia wsi dawniej:  

oraz dziś, bo nowoczesność to obecnie we wsi norma:

Rolnicy chętnie eksponują też swój sprzęt do pracy na roli i tu także tradycja splata się z postępem technicznym:

Ze słomy zrobiono piękny „witacz” na skrzyżowaniu prowadzącym do wsi:

W tworzeniu dekoracji wsi użyto też darów pola i  lasu:

W Stokach wielu rolników jest także właścicielami lasów i pasjonuje się łowiectwem, dlatego w jednym z obejść ustawiono myśliwską ambonę. Scenka przedstawiała jednak nie polowanie na zwierza, lecz na zięcia, bo w gospodarstwie ważna jest praca parami:

Podczas tego wiejskiego święta do kościoła, na uroczystą mszę, delegacje wszystkich wsi niosą wieńce dożynkowe, a starostowie dożynek tradycyjny, odświętny, bochen chleba z tegorocznego ziarna.

Właśnie teraz, gdy rolnicy zakończyli żniwa i jesień zaczyna mgłami otulać puste pola oraz zmieniający kolory las, warto zastanowić się nad fenomenem chleba:

Bochen chleba związany jest nie tylko z dożynkami, ale także z tradycyjnym polskim powitaniem ważnych gości i z obrzędem weselnym. Łamanie, a nie krojenie chleba to znany od pradawnych czasów znak pokoju i przyjaźni. Na dożynkach wszyscy chętnie łamiemy się chlebem jako uwieńczeniem całorocznych prac: troski zagadkowej zapowiedzi wiosny, niepewności suchego lub przekropnego lata i trudem jesieni, gdy nadchodzi czas zbiorów. Chleb jest naszym podstawowym pożywieniem, a jednocześnie jej symbolem. Fenomenalne jest to, że ten zwykły chleb zawsze nam smakuje, nie nudzi się i mimo stosowania różnorodnych diet, najczęściej „cudownych”, po eksperymentach z różnymi rodzajami kuchni oraz „cud-pieczywa”, wracamy z ochotą do naszego zwykłego chleba.

 Ludzie, którzy w swoim życiu przeszli przez piekło wojny, głód obozowy, wygnanie Syberii zupełnie inaczej traktują chleb. Niektórzy z nas, którzy zostali wychowani przez rodziców w szacunku dla chleba i pamiętają, jak matka krojąc chleb znaczyła go znakiem krzyża oraz pouczała swoje dziecko, że każdy okruszek, który upadnie przypadkiem na ziemię trzeba z szacunkiem podnieść i ucałować. Kiedyś, szczególnie na wsi matki mówiły: „oby ci synku Bóg dał, aby chleba nigdy nie zbrakło...”

I było w naszych domach tak jak pisał Norwid:

„ Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba, podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów Nieba...”

Dziś chleb traktuje się inaczej niż dar nieba. Teraz mało kto zastanawia się nad tym, że nie jest to towar jak każdy na sklepowej półce, a efekt ciężkiej pracy rolnika. Można mówić oczywiście o produkcji towarowej, biznesie, dopłatach bezpośrednich i opłacalności... Można mówić też o kontynuowanej od wieków tradycyjnej misji, gdzie jak mawia się na wsi: „z pomocą Bożą” rolnik pracuje w pocie czoła, na kawałek codziennego chleba, dla siebie i dla innych…

Dziś, gdy na pole nie wychodzi się w łapciach lipowych i lnianej siermiędze z sierpem czy kosą, a wyjeżdża się nowoczesnym kombajnem  z klimatyzacją  i odtwarzaczem mp3, ta misja wygląda może inaczej. Jednak wciąż mówimy i myślimy o tym samym chlebie, który jak się okazuje jest wciąż niezbędny do życia i nie nudzi się nam. Świetnie smakuje ze smalcem i z konfiturą z leśnej jarzębiny jaką serwowały na dożynkach gospodynie ze Stołunia. Pyszny jest też z plastrem prawdziwego boczku upieczony na drewnianych widełkach przy małym ognisku, które zimą robotnicy leśni rozpalają, aby ogrzać się w przerwie prac zrębowych.

Tylko jak traktujemy dziś chleb? Bez zbędnych skrupułów wyrzucamy go jak inne śmieci... Leży w pojemnikach i obok pojemników na odpadki, na chodniku i ulicy, koło domu i szkoły. Szczególnie teraz, gdy wokół odbywają się dożynki przypomnijmy sobie słowa starej jak chrześcijaństwo modlitwy:

Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj...

Leśniczy Jarek- leśniczy@erys.pl

 

 

20:23, lesniczy.lp
Link Komentarze (1) »
sobota, 31 sierpnia 2013

Zwykle w sobotnie przedpołudnie namawiam Was do kolejnej wyprawy do lasu i jak najczęstszych, bliskich kontaktów z przyrodą. Dziś także zachęcam do spaceru, ale ułóżcie sobie tak trasę wycieczki, aby przechodzić obok saloniku prasowego lub innego punktu, gdzie można zakupić czasopisma Cogito i Vector:

 To dwutygodniki adresowane do młodzieży, pełne ciekawych tekstów i barwnych ilustracji. Wrześniowe numery tych czasopism zostały wzbogacone o bardzo atrakcyjny dodatek! To „Kalendarz z lasu 2013/2014”:

Za jedyne 7,99 złotego możecie stać się właścicielem tego jedynego w swoim rodzaju kalendarza, no i macie jeszcze ciekawy dwutygodnik. Gorąco polecam! Mój kot dosiadł się do mnie gdy przeglądałem świeżo zakupione czasopisma z atrakcyjnym dodatkiem i szybko położył łapę na kalendarzu:

„Gruby”, który jak to koty latem, nieźle zadbał o linię i wcale nie jest teraz gruby zna się na rzeczy, bo kalendarz jest naprawdę pięknie wydany oraz bardzo interesujący.

Już po raz trzeci Centrum Informacyjne Lasów Państwowych wydaje taki kalendarz, który jest autorskim pomysłem Anny Pikus. Wydany jest w formie książki, gdzie na jednej stronie rozkładówki są kolejne tygodnie roku z miejscem na notatki, a po drugiej jej stronie są historie związane z lasem, a szczególnie z ludźmi lasu, bogato ilustrowane.

Motywem przewodnim tego książkowego kalendarza jest historia Lasów Państwowych, które w 2014 roku obchodzą 90- lecie swojej działalności. Są tam kartki z historii i wiele informacji, ale nie obawiajcie się "podręcznikowej" wiedzy i przynudzania. Autorzy tekstów prezentują tam liczne, autentyczne ciekawostki z historii leśnictwa i prezentują przedstawicieli różnych leśnych zawodów, także tych, które skrył już mrok dziejów.

 Teksty do Kalendarza z lasu pisali wieloletni rzecznicy LP Jarosław Krawczyk i Edward Marszałek, leśnik Piotr Król, Hanna Będkowska, która jest redaktorem Blogu Edukatora no i znajdziecie tam także kilkadziesiąt moich tekstów…

Wspominam tam m.in. moich rodziców, pisząc o tym jak zostawało się leśniczym zaraz po zakończeniu II wojny światowej:

Na fotografii przy tym tekście jest moja Mama Irena, gdy miała 18 lat… Napisałem tam sporo historycznych już opowieści, które miały miejsce w moim Nadleśnictwie Trzciel, ale także sąsiednich: Bolewice, Międzyrzecz, Międzychód z terenów Polski Zachodniej. Wspominam tam wiele zdarzeń historycznych i ludzi z terenu powiatu międzyrzeckiego i okolic oraz m.in dawne czyny społeczne i postać leśnika pochodzącego z Kresów RP Bolesława Zinkiewicza:

Niektóre opowieści znacie już nieco z blogu np. postać żywiczarza, gajowego czy historię parkingu na dawnej granicy państwa polskiego. Chętnie jednak pewnie poczytacie także o lesie kont i cyferek, o którym opowiadała mi pani Krystyna Wyrwicz- wieloletnia „leśna” księgowa, wspominająca „z łezką” czasy liczydeł, „kręciołków” i pierwszych komputerów:

Znajdziecie tam także wywiady na całą rozkładówkę m.in z leśniczym, drwalem, operatorem harwestera, taksatorem czy ornitologiem, a jest to doskonale znany Wam z blogu Skrzydlate Myśli Rafał Śniegocki:

No a na końcu kalendarza znajdziecie wywiad z leśniczym blogerem, czyli ze mną:

No i jak mam nie zachęcać do wyprawy po „Kalendarz z lasu”? To pozycja, którą trzeba po prostu mieć na półce, w torbie czy plecaku.

Miłej lektury!

 

Leśniczy Jarek- leśniczy@erys.pl

 

 

 

12:48, lesniczy.lp
Link Komentarze (10) »
niedziela, 25 sierpnia 2013

Upały wielu nam dały się we znaki, stąd z ulgą powitaliśmy chłodniejsze wieczory i mgliste ranki. Wieczorem w grubych murach ocienionej drzewami leśniczówki już coraz chłodniej i zbliża się pora trzaskających szczap w kominku.

Wczoraj wykorzystując sobotni wolny czas woziłem zapas suchego drewna do piwnicy. Wcześniej nie mogłem się jakoś za to zabrać, bo jak pracować w takie upały? Ale nie ma lekko- nic samo sie nie robi! Jak to w leśniczówce- cały rok jest co robić, szczególnie przy drewnie do opalania dużego budynku. Transport z lasu, cięcie, łupanie, układanie do suszenia i znowu transport do piwnicy.

W sadzie dojrzały już pięknie  gruszki i śliwy. Podrapałem się solidnie sięgając z ostatniego szczebla do gałęzi, a potem z ostatniej gałęzi do najpiękniejszych śliwek na szczycie wysokiego drzewa, ale warto było. Węgierki mają jeszcze czas na dojrzewanie ale przecież już niebawem nadejdzie czas ich zrywania i smażenia pysznych powideł. Smażeniu w dużym garze postawionym na blacie murowanej, kaflowej kuchni towarzyszy cudowny zapach, ale to jeden z zapachów nadchodzącej jesieni. Nastawię też z pewnością słoik nalewki z węgierek zrywanych z samego wierzchołka starych drzew rosnących pomiędzy polami. Całkiem niepostrzeżenie, pomimo słońca i pięknej pogody przyroda przygotowuje się do jesieni.

 Pola opustoszały ze zbóż:

W lesie już też pojawiają się żółtobrązowe akcenty:

Czerwienią się jarzębiny i trzmieliny, dziki chmiel staje się złoty i gdy wczoraj zobaczyłem taki obrazek:

Przypomniały się mi natychmiast słowa Mistrza Konstantego Ildefonsa:

„Chmiel na rogach jelenich,

 jarzębina w wazonie,

 dzikie wino za oknem,

 na oknie pelargonie,

 a jeszcze blask jeziora

 i ta jesienna pora,

 i trzciny płowiejące -

 ano, lato już przeszło,

 trzeba o wczesnym zmierzchu

 stawiać lampy świecące…”

Jakby na potwierdzenie tych słów zaczęły już kwitnąć wrzosy, choć jeszcze nie wrzesień:

Pobocza leśnych dróg zapłonęły liliową barwą i kuszą obietnicą pięknego spaceru. Uwielbiam kwitnące wrzosy... Właśnie wróciłem z długiej przejażdżki rowerowej i jak zwykle zachęcam Was również do oderwania się od komputera i telewizora. Korzystajcie z każdej chwili, bo idzie Pani Jesień i dni coraz krótsze…

Ptaki ucichły i dziś niedzielnym rankiem słychać było tylko skrzeczenie szpaków patrolujących drzewa w sadzie i skrzypienie jaskółek sejmikujących  na drutach. Pewnie dogadują termin odlotu. Bocianie gniazda już opustoszały i stały się teraz obiektem zainteresowania wszędobylskich wróbli. Jelenie i daniele prowadzą już całkiem spore cielęta. Spotykam prawie codziennie trzy łanie danielowe, z których jedna jest czarna jak smoła. Wszystkie prowadzą po dwa cielęta. Leśne uprawy będą strzyżone ze świeżych pędów jak się cała szóstka cieląt zabierze za małe sosenki!

Sarny już też odchowały swoje koźlęta, które wzrostem niewiele ustępują matkom:

Na drogach biegnących przez lasy i ich poboczach widać sporo potrąconej przez samochody "zwierzęcej młodzieży". To szczególnie smutny i niestety, częsty widok. Ściągałem ostatnio z drogi młodego borsuka, niedoliska i wiewióreczkę. Dyskutował ze mną niedawno jeden z przyrodników i przekonywał mnie, że nie ma żadnych badań wskazujących na szczególną podatność młodych zwierząt na zdarzenia komunikacyjne. Może i badań nie ma, ale ja opieram się na praktyce i na tym co widzę, bywając codziennie w lesie. Uważajcie zatem proszę za kierownicą na leśne zwierzęta, a szczególnie na młodzież, która nie ma doświadczenia i nie wie, że warcząc, świecąc zbliża się do nich śmierć…

Młode żurawie solidnie wyrosły i od rodziców odróżnia je tylko inne zabarwienie głowy:

Z zapałem trenują loty na łąkach, które z soczysto zielonych robią się już  żółte:

Niebawem i one ruszą w drogę, a wtedy. gdy spojrzycie na wrzosy, chmielowe szyszeczki i nie usłyszycie na śródleśnej łące żurawiego klangoru możecie być pewni, ze to jesień:

 Cieszmy się zatem ostatnimi dniami lata, bo na szczęście jeszcze trochę ich nam zostało. Miłych leśnych spacerów!

Leśniczy Jarek- leśniczy@erys.pl

 

 

 

20:53, lesniczy.lp
Link Komentarze (22) »