O tym co w lesie piszczy...
O autorach
RSS
niedziela, 25 października 2015

392min1

Wyszedłem dziś rano przed leśniczówkę jak zwykle zdarza się mi w niedzielę i spojrzałem na zamglone jezioro. Pływało po nim parę krzyżówek, a na słupku wbitym przez wędkarza do przywiązywania łódki suszył skrzydła kormoran. Potem usłyszałem charakterystyczny ostry gwizd i mignął mi szmaragd zimorodka. Przysiadł na moment na gałęzi robinii ale nie pozował dłużej niż kilka sekund i popędził w stronę półwyspu Katarzyna:

392_1

Zajrzałem na obsypaną złotymi liśćmi lip i kasztanowców ulicę. Leśniczówka leży na skraju miejscowości, przy ulicy Kasztanowej. To znany w średniowieczu szlak handlowy, zwany drogą frankfurcką, prowadzącą z Poznania przez Międzyrzecz do Frankfurtu i Lubusza. Ten stary piastowski szlak handlowy funkcjonował aż do XVIII wieku, a o jego znaczeniu świadczy m.in. fakt, że w roku 1000 wędrował tędy wraz ze swym orszakiem cesarz Otton III, pielgrzymując do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Wcześniej transportowano tędy żelazo z pobliskich niewielkich ośrodków hutniczych, a wytapianie żelaza według legend nauczyli miejscowych Celtowie.  Maszerowali tędy kupcy, o czym świadczą znajdowane monety rzymskie, wojowie różnych wojsk i jeździły rozmaite pojazdy. W XIX wieku traktem tym prowadziła trasa dyliżansu kursującego między Poznaniem a Berlinem. Kto by pomyślał, że ulicę, którą codziennie przejeżdżam moim Rockym:

3922

przemierzał dwukrotnie Mistrz Fryderyk Chopin?

 Niedawno zakończył się XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, a w tym roku obchodzimy 205 rocznicę urodzin genialnego muzyka. W niedzielne popołudnie warto wspomnieć jego muzykę i umiłowanie lasu oraz przyrody. Czy dacie wiarę, że wątły Fryderyk był myśliwym i uczestniczył w polowaniach? Odkryłem ten fakt zupełnym przypadkiem. W pszczewskim muzeum znajdują się dokumenty potwierdzające dwukrotny przejazd  Chopina trasą dyliżansu. Pszczewskie muzeum to obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki po regionie. Każdy, kto trafi do Pszczewa, Międzyrzecza czy Międzychodu powinien odwiedzić nasze muzeum, nazywane „Domem Szewca” czy domem mieszczańskim. Niepozorny, niewielki budynek zaskoczy zapewne każdego bogactwem i różnorodnością historii  z przestrzeni co najmniej dziesięciu wieków oraz subtelnym, unikalnym urokiem, charakterystycznym dla Pszczewa.

We wrześniu 1828 roku Chopin, wraz z przyjacielem ojca, profesorem zoologii Feliksem Jarockim, wybrał się do Berlina na kongres naukowy badaczy natury. Podróżowali w obie strony dyliżansem, który przemierzając Wielkopolskę przejeżdżał między innymi przez Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie i Pszczew ulicą Kasztanową:

3923

 W oddalonej o 4 km od pszczewskiej leśniczówki wsi Silna, gdzie była stacja przeprzęgowa połączona z gospodą, pianista wraz z profesorem, oraz niemiecki prawnik i pruski agronom ( bo dyliżans zabierał 4 osoby) odpoczywali, czekając na zmianę koni. W pszczewskim muzeum przechowywane są dokumenty, potwierdzające to wydarzenie, a na budynku w Silnej powieszono w 2010 roku- Roku Chopina, pamiątkową tablicę:

3924

Gdy przeczytałem, że Chopin wybrał się do Berlina na „kongres naturalistów” jak to wtedy określano przyrodników  w towarzystwie profesora zoologii, jak miałem się tym nie zainteresować?

 Skąd to zainteresowanie przyrodą? Szperałem w wielu publikacjach ale najwięcej ciekawych wątków z biografii Wielkiego Muzyka można wyczytać z licznych publikacji autorstwa Henryka F. Nowaczyka, regionalisty, historyka, który z wielką pasją od lat podąża śladami Chopina. Tam tez przeczytałem ze zdumieniem: Było to w Poznańskiem, w otoczonym wielkimi lasami zamku księcia Radziwiłła, w nielicznym, ale bardzo doborowym towarzystwie. Rano polowaliśmy, wieczorem muzykowaliśmy”.

Tak w 1840 roku w Paryżu wspomina Chopin swój pobyt w pałacu w Antoninie, u księcia Antoniego Radziwiłła. Pianista, który miał wtedy 19 lat, wpisał się tam do księgi gości 26 października 1829 roku. Wcześniej zatrzymał się w Strzyżewie, u Wiesiołowskich, gdzie dotarł dyliżansem z Warszawy. W swoich listach, szczególnie adresowanych do Tytusa Woyciechowskiego, wielokrotnie wspomina urzekające dziesięć dni spędzonych w antonińskim raju. Wyjechał stamtąd, ponaglany terminem zakończenia komponowania Koncertu f-moll. W jego finale muzycy wyodrębniają dwukrotnie słyszaną frazę wykonaną na waltorni, przypominającą sygnał myśliwski odbity przez echo. Być może jest to dźwięk myśliwskiego rogu, który słyszał i zapamiętał muzyk podczas antonińskiego polowania.

Przecież w trakcie pobytu muzyka w Antoninie odbyło się uroczyste polowanie hubertowskie i naganiacze z Przygodzic pędzili zwierzynę na stanowiska strzelców: księcia Antoniego i jego syna Władysława, księcia Adolfa von Kleista i zapewne też Chopina.  Nie znamy, niestety, bliżej szczegółów tego polowania w Antoninie.

Książę A. Radziwiłł, namiestnik królewski Wielkiego Księstwa Poznańskiego był wielkim miłośnikiem sztuki, kompozytorem, rysownikiem i wiolonczelistą. Był także znakomitym myśliwym, stąd w modrzewiowym pałacu głównym jego elementem jest potężna dorycka kolumna, która jest także kominkiem z dwoma paleniskami. Ozdabiająca wnętrze kolekcja trofeów myśliwskich jest szeroko znana. Pośród tych wspaniałych trofeów, przy płonących w kominku szczapach, Chopin rozmawiał z księciem o muzyce i analizował swój utwór na fortepian, skrzypce i wiolonczelę, który potem księciu zadedykował. Pianista miał wtedy dopiero 19 lat, ale już okryty był sławą wybitnego muzyka. Zawsze wątły i słabego zdrowia, zatem może trudno wyobrazić go sobie w myśliwskim rynsztunku , biorącego udział w hubertowskim polowaniu, używającego strzelby. Dlatego też H. Nowaczyk poprosił swojego czasu ostrowskiego grafika, Józefa Bendziechę, aby ten inspirowany portretem Fryderyka Chopina narysowanym w Antoninie przez księżniczkę Elizę, wykonał podobiznę muzyka w „myśliwskiej wersji”. Rysunek był po raz pierwszy reprodukowany w czasopiśmie „Ziemia Kaliska” nr 52 z 1993 roku.

3925

Myśliwski wątek pojawia się  wcześniej w biografii Chopina, w listach do jego szkolnego kolegi Jasia Matuszyńskiego. Wynika jednoznacznie z tej korespondencji, że Chopin już w wieku 15 lat, w czasie wakacji spędzanych w Szafarni pod Toruniem miał strzelbę w ręku i potrafił zrobić z niej użytek. W sierpniu 1825 roku po otrzymaniu listu od kolegi, który chwalił się upolowaniem zająca tak do niego pisał: „ jeżeliś Ty mi Twymi Puławami i zającem strachu chciał narobić, moim Toruniem i zającem, ale na pewno większym od Twego i czterema kuropatwami, którem onegdaj z pola przyniósł, upokorzyć owego niedoświadczonego strzelca zamyślam”. Podczas dwukrotnych wakacji w Szafarni Fryderyk zetknął się z bogactwem przyrody, urokiem i obrzędami wsi polskiej, uczestniczył w weselu wiejskim oraz dożynkach. Słuchał muzyki ludowej i obserwował przyrodę. Być może to właśnie było inspiracją do jego mazurków, które właśnie tam zaczął pisać.

Chopin, wątły i słabego zdrowia, uskarżał się w swoich listach na trudy podróży i „jazdę na drążkach”, bo dyliżans nie był pojazdem komfortowym.

3926

 Podróż z Warszawy do Berlina trwała od 9 do 15 września i przebiegała głównie nieutwardzonymi, kiepskiej jakości traktami. Profesor Jarocki i towarzyszący mu Fryderyk  wykonali też ważną dla kraju misję. Dostarczyli  do Berlina list od Juliana Ursyna Niemcewicza, oraz dokumenty umożliwiające przeniesienie zwłok biskupa Ignacego Krasickiego z Berlina do katedry gnieźnieńskiej. Sprawą zajmował się i doprowadził ją do końca arcybiskup Teofil Wolicki, którego podróżni odwiedzili wracając z Berlina w pałacu arcybiskupim na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Wtedy też Chopin uczestniczył w przekazaniu prezentu, jaki arcybiskup przywiózł zza granicy księżniczce Elizie Radziwiłłównie od jej przyjaciółki. Była to sadzonka bardzo egzotycznej wtedy na ziemiach polskich amerykańskiej sosny wejmutki. Posadzono ją w pobliżu pałacu, zapewne z udziałem Chopina. Jakoś nigdy nie udało się mi sprawdzić czy na poznańskim Ostrowie Tumskim przetrwała do dziś jakaś wejmutka  To jednak kolejny przyrodniczy element w biografii wielkiego muzyka.

„Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata Obywatel” jak napisał  o nim w 1849 roku w „Nekrologu”  C.K. Norwid , wszystkim chyba w naturalny sposób kojarzy się z polską wierzbą. Pomnik Chopina pod mazowiecką wierzbą, to znana w Europie i świecie wizytówka Polski. Bo czy można wyobrazić sobie coś bardziej polskiego niż wierzba przydrożna i chopinowski mazurek? Wierzby przez wieki sadzono przy traktach podróżnych, także przy tych, które dyliżansem przemierzał Chopin. W całej Polsce, kiedy spacerujemy dawnymi szlakami widzimy tylko marne resztki dawnych, wspaniałych alei wierzbowych. Dziś w dobie pośpiechu i autostrad, polne i leśne trakty straciły swoje znaczenie. O wierzby, rosochate i pokręcone polne drzewa, chyba najbardziej charakterystyczne dla polskiego krajobrazu, w zasadzie nikt nie dba.

3927

Zadbajmy o to, aby wierzby nie zniknęły z naszego krajobrazu. To takie proste, bo czasem wystarczy wetknąć wierzbowy patyk w wilgotną glebę, a wyrośnie z niego nasz narodowy symbol. Trzeba też wykazać się troską o istniejące drzewa i otoczyć je opieką. Wierzby płaczące nad wodą, rosnące na miedzach, zadumane nad leśnym, czy polnym traktem będą trwały nadal i przypominając postać Wielkiego Muzyka, szumiały jego mazurkami.

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

 

 

15:21, lesniczy.lp
Link Komentarze (5) »
czwartek, 22 października 2015

431min

W lesie króluje Pani Jesień pełna mgieł, wilgoci (bardzo potrzebnej po długotrwałej suszy) i kolorów. Bo jest teraz wszędzie gdzie spojrzymy rudo, brązowo, żółto. Pomiędzy drzewami panuje cisza lepka od mgieł i pajęczyn. Lubię tę ciszę i nostalgię jesieni, choć wciąż zbyt wiele się dzieje, aby cieszyć się jej spokojem.

Pracownicy ZUL – kończą ostatnie w tym roku czyszczenia wczesne i późne. Warczą wykaszarki na uprawach, gdzie trzeba wykosić ostatnie chwasty, aby nie przykryły wilgotnym dywanem sadzonek i w efekcie ich nie zaparzyły. Buczą też harwestery, bo o tej porze roku trwają jak zawsze intensywne prace w trzebieżach późnych, czyli w pewnym uproszczeniu- w lasach starszych niż 40 lat. Na drodze leśnej budowanej na nowo w  moim leśnictwie trwają intensywne prace. Umowa podpisana według reguł zamówień publicznych i konieczność dyscypliny budżetowej zmusza do zamknięcia i rozliczenia inwestycji w tym roku. Pracuje tam jednocześnie wiele maszyn:

4311

Wielkie ciężarówki wożą kamień, bo droga leśna może być budowana tylko z naturalnych surowców:

4312

Na czas budowy drogi zaszła konieczność chwilowego zamknięcia miejsca postoju pojazdów utrzymywanego przez nadleśnictwo. Parking znajduje się tuż przy budowanej drodze i jeżdżą tam wielkie maszyny, składowany jest kamień, a zatem w trosce o bezpieczeństwo turystów lepiej go chwilowo zamknąć.

Zresztą grzybów nie ma, a jesienny las kusi niewielu turystów. Choć przecież i ta pora roku ma swoje uroki i warto odwiedzić nawet zapłakany deszczem las.

 Jednym z objawów późnej jesieni są także spadające kasztany. Już w zasadzie zakończyły się kasztanowe żniwa i wszystkie spadły z drzew. Mieszkam przy ulicy Kasztanowej i moja leśniczówka otoczona jest starymi kasztanowcami. Obserwuję codziennie dzieci chętnie zbierające kasztany. To fajna, rodzinna zabawa.

4313

 Dlatego chętnie powtarzam wiersz Ewy Szelburg- Zarębiny:

Weź brązowe paletko,

synku kochany.

Pójdziemy do parku

zbierać kasztany.

Leżą tam jak małe,

zielone jeże.

Kto z nas, synku, prędzej

i więcej zbierze?

Czyje będą ciemne,

a czyje w łatki?

Czy twoje, syneczku,

czy twojej matki?

I co z nich zrobimy:

krówki czy konie?

I kto przy tym bardziej poplami dłonie?

Kto je potem czyściej

w domu umyje?

Kto się komu pierwszy

rzuci na szyję?

 

Robienie kasztanowych ludzików przerabiałem wiele lat temu z moimi córkami, a na razie nasz wnuk Julian jest za mały na takie zabawy. Kasztany jednak leżą zawsze przy moim komputerze i przy łóżku, bo to naturalne odpromienniki. Pewnie wszyscy wiedzą, że kasztany kumulują i pochłaniają negatywną energię. Jednak musimy pamiętać, aby co jakiś czas, wymieniać je na nowe, ponieważ, jeśli nasycą się i napełnią, zaczynają oddawać nagromadzoną, negatywną energię, działając jak generator. Nie należy też gromadzić ich zbyt dużo wokół siebie.

4314

 Warto je także nosić przy sobie (ale najwyżej 2-3), bo regulują podobno ciśnienie krwi i zapobiegają bólom stawów. Kasztany bardzo się przydadzą na moje stawy, bo dziś cale popołudnie spędziłem w sadzie, gdzie sadziłem wiśnie, derenie jadalne i borówki amerykańskie.

Kasztany to ulubiony pokarm danieli.

4315

 Choć podjadają je chętnie także sarny, jelenie, dziki, a nawet lisy i jenoty. Niektórzy uważają, że są dla zwierząt tym, czym dla nas cukierki. Zwierzęta znają się na rzeczy, bo brązowe kulki są bogate w witaminy B, C, E, PP i K. Zawierają również kwasy organiczne, magnez, potas, sód i miedź. Dlatego dziś wywiozłem kilka toreb wypełnionych kasztanami do lasu.

 Dostałem je od dzieci moich sąsiadów- Moniki i Władzia (wielkie dzięki w imieniu danieli!) z misją, aby wywieźć je do lasu pod jeden z paśników. No cóż, spełniłem prośbę choć nie jestem zwolennikiem sztucznego dokarmiania zwierzyny. Jednak na terenie mojego leśnictwa nie ma zbyt wiele kasztanowców, a skoro zwierzęta leśne lubią cukierki…

 Obejrzałem dokładnie otoczenie kilku z nich, rosnących w głębi lasu, w miejscu gdzie dawniej był folwark Sophienhof:

4316

Obecność właśnie kasztanowców, drzew owocowych, lip czy bzów w głębi lasu jest często pamiątką po dawnej, już nie istniejącej osadzie. Pod drzewami, które kiedyś otaczały dawny folwark leżały kolczaste łupiny, ale brązowego kasztana nie znalazłem ani jednego. Pełno tam za to było tropów danieli i saren. A zatem to rzeczywiście atrakcyjny pokarm. Wysypałem kasztany pod najbliższym paśnikiem:

4317

Potem odbierałem drewno, kontrolowałem wykonywanie czyszczeń i trzebieży. W lesie już cisza i praktycznie nie słychać ptaków, bo wiele z nich już odleciało. Słychać czasem gęganie gęsi lecących całymi tabunami i świst ich lotek. Gdy sprawdzałem trzebieże w okolicach jeziora Białego usłyszałem wielki harmider. Na niebie zobaczyłem najpierw sznur, który przypomniał mi piosenkę Piotra Szczepanika:

4318

Dzień gaśnie w szarej mgle,

wiatr strąca krople z drzew.

Sznur kormoranów w locie splątał się,

pożegnał ciepły dzień,

ostatni dzień w mazurskich stronach…

To nie mazurskie strony, ale lubuskie, jednak i tu za chwilę niebo poczerniało od kormoranów

4319

Były ich tysiące! Zrywały się z drzew porastających brzegi jeziora.

Gdy odleciały, zszedłem nad jezioro. Krzewy podszytu i trzciny były białe jakby ktoś opryskał je wapnem:

43110

 Ale to nie dlatego, że rosną nad jeziorem Białym. Były białe z powodu czarnych kormoranów. Może to dobrze, że już odlatują? Jak widzicie różne są objawy jesieni w pszczewskich lasach…

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

23:04, lesniczy.lp
Link Komentarze (2) »
piątek, 16 października 2015

429min

Kiedy jesień fantazyjnie złoci i czerwieni liście różnych drzew, a przymrozkami także srebrzy dno lasu, możemy w jego najmłodszych fragmentach zobaczyć drzewka pochlapane białym płynem.42911 Większość upraw leśnych wygląda teraz tak jakby ktoś je pochlapał farbą emulsyjną. Czasem w kilku czy kilkunastoletnich młodnikach sosnowych niektóre główne pędy pozbawione już igieł także są pokryte biała mazią. W jakim celu i komu chce się mazać jasną cieczą okółki sosenek w młodnikach i spryskiwać nią wierzchołki dębów, buków czy sosen w uprawach leśnych?

To nie przejaw szkodnictwa ani sposób na pozbycie się zbędnej farby. To pracownicy zakładów usług leśnych na zlecenie leśniczych zabezpieczają uprawy i młodniki przed skutkami nadmiernej presji zwierzyny leśnej. Wciąż  przecież poszukujemy jak najlepszych sposobów na zachowanie równowagi w relacjach las-zwierzyna. Człowiek dawno temu zakłócił równowagę w przyrodzie poprzez intensywną gospodarkę w lasach ale też na polach. Grzechem ludzi wobec przyrody można nazwać  wytępienie dużych drapieżników- rysia, wilka czy niedźwiedzia. Być może z braku presji tych pięknych zwierząt niektóre grupy roślinożerców dynamicznie się rozwijają, zakłócając harmonię przyrody. Coraz większym problemem dla lasu, a szczególnie dla jego młodego pokolenia są duże ssaki kopytne.

 

 Zgryzają uprawy, zarówno naturalnego pochodzenia jak i ze sztucznego sadzenia, niszczą wierzchołkowe pędy, a czasem całe drzewka. Spałują dorodne młodniki- zdzierając korę z pni drzewek, najczęściej naszej najpospolitszej sosny.

4291

 Głównie chodzi tu o jelenie i sarny, czasami także o łosie, żubry, ostatnio również o coraz liczniejsze daniele. Zdarza się, że, że szkody wyrządzają także dziki, wyrywając świeżo posadzone w uprawach  sadzonki dębów pachnące żołędziami.  

 

 Biała ciecz to repelenty, które są substancjami zniechęcającymi zwierzynę płową czyli wszelkie jeleniowate do zgryzania i spałowania drzewek. Produkowane zwykle na bazie gorszej jakości emulsji, odstraszają skutecznie zwierzynę smakiem i zapachem. Na rynku są ich różne rodzaje:

4292

Stosuje się je w uprawach- smarując części wierzchołkowe pędu głównego

4293

Zgryziony odcinek wierzchołkowy i uszkodzony główny pączek przyczynia się do istotnej deformacji drzewka oraz wymusza w efekcie wykształcenie wykrzywionego pędu głównego, odrastającego z zachowanych pączków bocznych. W ostateczności tak uszkodzone drzewko może zupełnie uschnąć. Czasem zostaje tylko zabezpieczony repelentem „pędzelek”.

4294

 W młodnikach nanosi się preparat na międzyokółki, z których opadły już igły i które są pokryte młodą, jeszcze niezdrewniałą korą. Do zabezpieczenia repelentem wybiera się w praktyce pędy najładniejszych drzewek, które znajdują się  na wysokości jeleniego pyska. Zarówno soczyste pączki wierzchołkowe na pędzie głównym, jak i młoda kora drzew zawierają wodę oraz sole mineralne niezbędne dla jeleniowatych, stąd to atrakcyjna karma dla saren, jeleni, danieli i łosi. Dlatego często spotykamy w młodnikach takie sosny, które noszą ślady żerowania zwierzyny leśnej:

4295

 

Spałowanie czyli zdzieranie młodej kory z sosen powoduje groźne dla nich rany, przez które do wnętrza drzewa mogą przedostać się bakterie czy grzyby. Tak uszkodzone drzewka mają zakłócony wzrost, są osłabione a czasem  całkowicie zamierają. Dlatego ich racjonalna ochrona za pomocą repelentów ma duże znaczenie dla jakości i trwałości lasu.

 

 Czasami smaruje się też repelentami szyję korzeniową drzewek dla zabezpieczenia przed szkodami od gryzoni. To kolejne zwierzęta, które są często utrapieniem leśnika. W moim leśnictwie często gryzonie atakują buki wprowadzane w podsadzeniach pod okapem starszego drzewostanu. Teraz jesienią dolne, bukowe piętro lasu pyszni się wspaniałymi kolorami.

4296

 Często jednak już wcześniej buki brązowieją i zamierają, bo myszy obgryzają skutecznie ich dolne części strzałek. Jednak najbardziej „dołujące” dla leśnika jest pojawienie się gryzoni w ogrodzonej siatką, pięknej uprawie liściastej. Wtedy zamiast repelentów, których przecież nie stosujemy w ogrodzeniach, trwałość uprawy gwarantuje właściwa pielęgnacja drzewek i umiejętne wykaszanie chwastów. Warto też po wykoszeniu chwastów przygotować kilka słupków z poprzeczką dla myszołowów i sów, które szybko przetrzepią gryzoniom futerka. Czasami zdarzają się w uprawach drobne szkody od zajęcy, które też potrafią „wedrzeć się” w ogrodzenie lub dobrać do strefy ekotonowej, na styku pole- las, ale nie są to zwykle szkody istotne. Coraz częściej mamy też do czynienia ze szkodami wyrządzanymi przez bobry, których populacja gwałtownie rośnie, ale to zupełnie inny problem. Drzewa przed bobrowymi strugami uchroni tylko gęsta, metalowa siatka…

Ważną sprawą jest właściwe i terminowe nanoszenie repelentów na drzewka. Bo należy je nanosić na w miarę suchą powierzchnię pędów (istotnie wpływa to na  skuteczność zabiegu), po zakończonej wegetacji, ale tak, aby zdążyć przed mrozami. Trzeba koniecznie pamiętać o właściwej konsystencji i dobrym wymieszaniu środka.

 Sposobów nanoszenia jest bardzo wiele- używane są pędzle, smarownice, szczotki, pęczki pakuł, rozmaite rękawice.

4297

 Istotny jest wybór zabezpieczanych drzewek- oby to nie były te, które niebawem zostaną usunięte w trakcie czyszczeń oraz ich rozsądna ilość. Bo dla zwierząt też musi coś pozostać, dlatego repelenty nanosimy tylko na część drzewek w uprawie czy w młodniku. To kosztowny zabieg, bo repelenty są dość drogie, a „chlapanie” nimi wymaga sporego nakładu pracy. Jednak cóż cenniejszego i piękniejszego ponad drzewa? Dlatego nie dziwcie się, gdy w jesiennym lesie zobaczycie uprawy i młodniki pochlapane na biało. Leśnicy wiedzą co robią.

4298

Spotykamy w lasach nie tylko pochlapane repelentami drzewka ale też całą gamę indywidualnych osłon zabezpieczających je przed zwierzyną. Są to osłonki z tworzyw- tuby z tekpolu, spirale czy osłonki perforowane.

 4299

 Są one dość drogie, ale bardzo skuteczne, wymagają jednak stałej troski leśnika, bo trzeba je nieustannie poprawiać oraz niezwłocznie przenosić na inne drzewka, gdy te zabezpieczone już uciekną spod pyska zwierzyny. Drzewka dobrze chronią także drewniane paliki -pojedyncze, po kilka, czasem połączone poprzeczkami. Czasami stosuje się „jeże” z chrustu, podwiązuje gałęzie sosnowe lub świerkowe do narażonych na spałowanie drzewek.

Godny polecenia jest sposób ochrony upraw stosowany m.in. w Puszczy Noteckiej na terenie Nadleśnictwie Międzychód. Wierzchołkowe pędy  puszczańskich sosen owija się małymi pasemkami wełny owczej. ”Owca” nie smakuje i śmierdzi jeleniowatym, a nadleśniczy Piotr Bielanowski mówi z uśmiechem, że tak zabezpieczone uprawy mają owczy pęd do wzrostu, a on rozpoznaje je z daleka podczas oceny upraw. Jest to sposób dość tani, bo kilogram „owcy” kosztuje kilka złotych  i co najważniejsze naturalny, pozbawiony chemii. Innym ciekawym sposobem także stosowanym w tym nadleśnictwie, ale też w innych będących  m.in. w zasięgu RDLP Szczecin, jest zabezpieczanie młodników poprzez nacinanie ( rysakowanie, skaryfikację) kory sosny. Metodę tą i urządzenie do nacinania opatentowali Lech i Daria Wyrembalscy w Urzędzie Patentowym RP w czerwcu 1996 roku.

Ta metoda zabezpieczenia drzewek polega nie na chlapaniu repelentem, ale na wzdłużnym, jednorazowym nacięciu międzyokółków drzewek zagrożonych spałowaniem przy użyciu specjalnego noża z wieloma ostrzami.

42910

 Nacięcie wykonuje się na całym obwodzie strzałki, w odstępach 8-12 mm, do głębokości drewna bielastego. Po nacięciu wydziela się sok komórkowy i żywica zasklepiająca to uszkodzenie. Strzałka zabliźnia się i robi się porowata, co w połączeniu z gorzkim smakiem skutecznie zniechęca jelenie, które praktycznie nie spałują tak zabezpieczonych drzewek. Zabieg należy wykonać po zakończonej wegetacji sosny. Z dotychczasowych obserwacji i opinii wynika, że metoda Wyrembalskich jest skuteczna, stosunkowo tania i bez skutków ubocznych. No i nie trzeba się zastanawiać kto i po co pochlapał te drzewka…

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

 

   

22:57, lesniczy.lp
Link Komentarze (4) »
piątek, 09 października 2015

428min

Drzewa i lasy chronią nas przed często bardzo dla nas negatywnymi skutkami ludzkiej działalności.  Polega ona na nieustannym budowaniu cywilizacji i w efekcie zakłócaniu harmonii przyrody. Drzewa odgrywają wielką rolę w ochronie ludzi przed efektami wciąż zmieniającego się klimatu, są niezastąpione w wielu dziedzinach gospodarki, dają nam wiele pożytków. Opiekują się nami, chronią nas, karmią, są życiem i dają życie oraz poczucie trwania w ścisłym kontakcie z przyrodą. Są naszymi sojusznikami i przyjaciółmi, choć jakże często o tym zapominamy, a co gorsza nawet nie wiemy. Choć my, leśnicy, staramy się o tym przypominać jak najczęściej.

Dlatego mądrzy ludzie wymyślili Święto Drzewa, co roku obchodzone 10 października. W Polsce bardzo nieśmiało przyjęło się ono dopiero od 2002 roku, choć drzewa otaczano szacunkiem, a nawet kultem od wieków.

Przecież już w starożytności ludzie bardzo szanowali stare drzewa, a szczególnie potężne okazy uważali za święte. Zapisy historyków świadczą o silnej i rozpowszechnionej tradycji szacunku oraz miłości do drzew. Przejawiało się to w codziennym życiu, obyczajach, obrzędach, pieśniach i podaniach. Ludzie otaczali szacunkiem pojedyncze drzewa, szczególnie stare i o ciekawych kształtach, choć nie tylko, ale też czcili gaje, bory, lasy.

4281

Szczególnie pamiętamy starożytne święte gaje, które  nosiły wiele imion, w zależności od społeczności, która je czciła. Chyba najbardziej znane są gaje Celtów, strzeżone przez druidów i nazywane przez nich Drunemeton (święta dąbrowa). To w nich  spotykali się druidzi, którzy przez kilkadziesiąt lat zgłębiali wiedzę o przyrodzie, kosmosie, byli doradcami władców, strażnikami moralności, wiary i tradycji. Nie dowierzali pismom, a swoją wiedzę przekazywali następcom za pomocą poetyckich strof. Poezja i przyroda na przestrzeni wieków często szły w parze. Pewnie dlatego tak niewiele przetrwało z wiedzy druidów, bo ludzie bardzo szybko pojęli, że proza życia jest łatwiejsza niż poezja…

Mieli swoje święte drzewa i gaje Frankowie, Germanowie, a ludy łacińskie spotykały się w gaju Diany. O słowiańskich gajach pisał Jan Długosz:

Bogom i boginiom stawiali Polacy świątynie i posągi, ustanawiali kapłanów i dawali ofiary, wreszcie gaje ogłaszali za święte i w szczególnie bardziej uczęszczanych miejscach odbywali obrządki i modlitwy oraz zaprowadzali uroczystości z nabożeństwami na które zbierali się mężczyźni i kobiety wraz z dziećmi. Swoim tutaj bogom składali ofiary i całopalenia.”

To w przepastnych, słowiańskich puszczach powstała myśl, że dorodne drzewa, które tkwią korzeniami w podziemiach, koronami sięgają niebios i są naturalnym łącznikiem pomiędzy światem ludzi i Bogiem.

4282

 W każdym słowiańskim grodzie i w każdej zadrudze (wspólnocie rodowej)  były obchodzone święta drzewa. Opiekowały się nimi i troszczyły o ich los całe społeczności. Choroba lub śmierć drzewa były złą wróżbą zwiastującą chorobę, śmierć, niepowodzenie wyprawy lub kataklizm. Wiele społeczności ma od lat związane z nimi drzewa, otoczone legendami i dawnymi opisami. Dlatego ma i Pszczew, w którym mieszkam swoją legendę o Świętej Lipie, związaną z losami pielgrzymki św. Wojciecha…

4283

 Pod świętymi drzewami składano ofiary i zanoszono prośby do bogów, przewiązując gałęzie proszalnymi wstążkami. Dbano, by drzewa nie cierpiały braku wody i by w ich pobliżu zachowane były spokój oraz powaga. Przecież wierzono, że w gałęziach przebywają demony i bogowie. W czasach chrześcijańskich to często właśnie na drzewach objawiali się święci, na nich wieszano dawniej i dziś krzyże, kapliczki, różańce. Czasem zdarzają się historie taka jak ta, gdy figura Jezusa zawieszona na drzewie zostanie z czasem ( w latach 1935-1985) wrośnięta i pochłonięta przez drzewo:

4284

( fotografie uzyskane dzięki uprzejmości Władysława Kusiaka- redaktora naczelnego „Przeglądu Leśniczego”)

Zatem to drzewo zdecydowanie stało się jeszcze bardziej święte, choć nasi przodkowie mawiali także:  „W starej wierzbie diabeł mieszka”

4285 

 Drzewa mają na całym świecie różne związane z nimi wierzenia: Indianie z Ameryki Północnej wierzą, że drzewa podpierają niebo, u Turków osmańskich do dziś istnieje przekaz, że na każdym liściu drzewa jest wypisane czyjeś przeznaczenie, a zgodnie z wierzeniami afrykańskich Pigmejów, z korzeni drzew wyrastają piersi karmiące dusze nienarodzonych dzieci.

Dawny, pogański kult drzew zachował się do dziś, nawet u bardzo nowocześnie myślących ludzi pod postacią różnych zwyczajów: dekorowania domu zielonymi gałązkami przy różnych okazjach, w tradycji bożonarodzeniowej choinki, wielkanocnej Palmy i wielu innych. Przytulamy się do drzew, wierzymy w aromaterapię i koimy stargane nerwy ciszą lasu ozdobioną szmerem liści oraz balsamicznym zapachem żywicy.

Co w zamian? Czy dbamy o otaczające nas drzewa? Czy szanujemy ich moc i znaczenie dla ludzi zgodnie z wiarą przodków?

Betonujemy otaczający nas świat, wycinamy stare drzewa i aleje, które zagrażają naszym samochodom, dachom pięknych domów, brudzą place i podwórza opadającymi liśćmi… Szczególnie dobitnie widać to w miastach, gdzie drzewa są nieustannie wycinane, przycinane, krojone na miarę człowieka i jego poczucia estetyki. No cóż, odeszliśmy bardzo daleko od świętych gajów i korzeni starych drzew.

Dlatego warto jak najczęściej przebywać w lesie i pośród drzew. One izolują nas od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Naturalnymi opiekunami drzew są od wieków leśnicy. To oni inicjują naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzą, pielęgnują i dbają wciąż o drzewa wokół nas. Żyją pośród drzew i z drzewami. Po bratersku, rodzinnie.

4286

 Chronią je, dbają o nie i szanują. Troszczą się o rzadkie i ginące gatunki, zniszczone nieracjonalną działalnością ludzką. Dbają o bioróżnorodność lasu i mnogość gatunków tam spotykanych. Wybierają te drzewa, które tworzą rezerwaty, parki narodowe lub te najbardziej szczególne, które jako pomniki przyrody, pozostają dla potomnych. Hodują te, które są nazywane lasem gospodarczym, eksploatowanym przez ludzi i dla ludzi. Takie jest zadanie i rola leśników. Choć ludzie często inaczej spoglądają na leśników i na ich relacje z drzewami. „Bo przecież oni wycinają drzewa rękami drwali lub głowicami wielkich maszyn!” To też jest zadanie i rola leśników. Ale nie każdy to rozumie i łatwo dać się zwieść medialnym pochopnym osądom i posądzeniom.

4287

Mało kto dostrzega to, że leśnicy wycinają stare, dojrzałe drzewa gdy przychodzi schyłek ich życia. Wycinają też młodsze, począwszy  od fazy uprawy, poprzez młodnik, tyczkowinę, drągowinę po dojrzewający drzewostan, bo tego wymaga dobro lasu. Bo nie wszystkie drzewa są święte, pomnikowe i otoczone kultem. Drzewa, jak praktycznie wszystko na świecie służą człowiekowi i jego gospodarce. Są materiałem, źródłem doskonałego, potrzebnego wszystkim, trudnego do zastąpienia surowca- drewna.

4288

Wszystkie drzewa należy szanować i otaczać opieką. Także te, które kiedyś staną się drewnem. Taka kolej rzeczy. Z tego drewna jest nasze krzesło i szafa, obudowa długopisu, klocki naszych dzieci i budka dla ptaków. To leśnicy decydują, które drzewa i kiedy staną się drewnem. Nie jest to łatwe zadanie. Wbrew pozorom i medialnym doniesieniom leśnicy nie dokonują rzezi drzew z chęci zysku. Gospodarzą w lasach i czerpią z nich pożytki, które służą wszystkim. Mają też uczucia, choć nie zawsze o tym mówią.

Bo leśnicy są romantykami, którzy kochają drzewa i złożony z nich las z jego bezmiarem i ciszą. Obdarzają uczuciami drzewa, które im towarzyszą całe życie, nie tylko zawodowe. Zresztą jak oddzielić życie zawodowe leśnika od prywatnego? Pamiętają drzewka sadzone z ojcem i dziadkiem, pielęgnowane potem latami, aż do czasu, gdy stają się dojrzałym, wielkim drzewem.

4289

Czy sądzicie, że leśnik bez emocji spogląda na zakładany przez siebie zrąb w miejscu, z którym wiąże się tak wiele jego wspomnień? Że bez cienia wahania wyznacza drzewo do wycięcia? Leśnik jednak wie, że koniec życia starego drzewa staje się początkiem życia nowego. Rozumie procesy przyrodnicze w lesie i ludzkie potrzeby.

Dlatego szanuje drzewa i często gładzi szorstką korę dęba lub sosny, zachwyca się lasem o każdej porze roku, pięknem krajobrazu zbudowanego przez drzewa, ale jednocześnie też jest gospodarzem leśnego bogactwa.

428101

 Leśnik wie i rozumie to, że są drzewa szczególne, święte, które będą pozostawione dla przyrody i ludzi do swojej biologicznej śmierci, ale są też takie, które są po to, aby były pożytkiem zaspokajającym nasze potrzeby. I jedne, i drugie trzeba szanować  i pamiętać o nich każdego dnia, a szczególnie w Święto Drzewa. Warto także w ten dzień choć spróbować zrozumieć na czym polegają relacje pomiędzy drzewami i leśnikami oraz zastanowić się na czym polega romantyka leśnika…

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

 

 

 

 

                                                                             

21:58, lesniczy.lp
Link Komentarze (5) »
piątek, 02 października 2015

427min

Rozpoczyna się jesień, a to zwykle zapowiedź zbliżającego się wysypu grzybów w naszych lasach. To wielka atrakcja dla turystów i źródło dodatkowych dochodów dla miejscowych. W tym roku jednak nie ma widoków na udane grzybobranie, przynajmniej w moich stronach. Wciąż przecież panuje susza w lesie. Gdy poruszam się po leśnych drogach nieustannie towarzyszy mi tuman kurzu. Grzyby potrzebują przecież do rozwoju wilgoci i ciepła. Dlatego rysują się w pszczewskich lasach marne widoki dla grzybiarzy…

Mój urlop minął szybciutko i dość pracowicie. Oprócz tak ważnego wydarzenia jak ślub córki, wypełniło go wiele domowych obowiązków i prac. Ale praca w sadzie czy ogrodzie i zbieranie ziemniaków, które nadzwyczaj obrodziły:

4271

także pozwalają odpocząć od codziennych obowiązków leśniczego. Bo może to dziwne, ale czasem nawet leśniczy musi odpocząć od lasu, a szczególnie od leśnych obowiązków narzucanych przez różnych ludzi, od natarczywych telefonów, spraw, problemów. Bo sam las i jego urok nie może przecież męczyć i nudzić…

Udało się mi pośród domowych zajęć i spraw wyskoczyć z żoną choć na trzy dni w Karkonosze. Bardzo lubimy Szklarską Porębę i z wielką radością odwiedziliśmy nasz ulubiony pensjonat „Marysieńka”, położony tuż przy wyciągu krzesełkowym na Szrenicę

4272

Ruszyliśmy z ochotą w góry. Na ścieżce biegnącej bokiem Szrenicy zostaliśmy miło zaskoczeni. Okazało się, że pośród kosówki i wielkich głazów zbocza Szrenicy i Łabskiego Szczytu trwa w najlepsze i to przez cały dzień rykowisko jeleni:

4273

Turyści przystawali czasem i zastanawiali się głośno, skąd wzięły się krowy tak wysoko i czemu tak ryczą? No cóż, nie jest łatwo wypatrzyć jelenia pośród gęstej kosówki i pewnie nie każdy potrafi rozpoznać głos tak dorodnego byka:

4274

Nie tylko ze względu na rykowisko warto wybrać się tam we wrześniu. Karkonosze, Szklarska Poręba i okolice mają moc atrakcji i to miejsce, gdzie naprawdę można odpocząć. Odwiedziliśmy także dawno nie widziane Rudawy Janowickie, do których dociera się malowniczymi, wąskimi dróżkami przez jesienne lasy. Ze zdumieniem przyjęliśmy zmiany, które tam zaszły przez 10 lat. Porozsiewane pośród skałek i uroczych, niedużych miejscowości zamki, pałace czy dworki ze smętnych ruin i resztek dawnej świetności przeistoczyły się w bajkową Krainę Pałaców i Ogrodów. To fantastyczna atrakcja Kotliny Jeleniogórskiej i warto zwiedzić tajemniczy Zamek Bolczów, Staniszów, Karpniki, Łomnicę czy Wojanów

4275

Nie chciało się stamtąd wracać, ale przecież wszystko ma kres, a do pszczewskich lasów też szybko jest tęskno. W domu zawsze najlepiej, a leśniczy zarówno w lesie, jak w leśniczówce czuje się najlepiej, jak to w domu…

Cały wczorajszy dzień spędziłem zatem w lesie, oglądając zmiany, które tam zaszły podczas nawet tak krótkiej mojej nieobecności. Pomimo suszy w lesie króluje już w pełni jesień. Jest coraz barwniej i jaśniej w koronach drzew i tak przerzedzonych w wyniku suszy. W lesie panuje już cisza,  słychać tylko głosy przelatujących ptaków migrujących na zimowiska. Pojawiły się w dnie lasu charakterystyczne dla jesieni pajęczynki

4276

Jednak to grzyby, a właściwie ich owocniki są chyba najbardziej rozpoznawalnym symbolem jesiennego lasu. Nie widać jednak zupełnie ani grzybów, a konsekwencji tego grzybiarzy, których o tej porze roku bez liku bywa w pszczewskich lasach. Na takie widoki tego roku nie ma już chyba szans:

4277

Jest naprawdę bardzo sucho, a pojawiły się też już przymrozki, które srebrzą dno lasu:

4278

 W naszych lasach spotkamy wiele gatunków rozmaitych grzybów, łącznie z hubami i tymi powodującymi siniznę drewna, co często jest przyczyną kłopotów leśników i drzewiarzy. Dary lasu, które jednak interesują grzybiarza jako owocnik trafiający na kuchenny stół, obejmują około tysiąca gatunków jadalnych grzybów. To bardzo dużo i każdy region kraju ma swoją specyfikę.

Moja ulubiona gaździna Mery Majerczyk, królująca w uroczej „Willi Mery” z zakopiańskiej Cyrhli, przynosi ze świerkowych lasów z podnóża Kopieńca bardzo egzotyczne dla mnie owocniki grzybów. Na wiele z nich nawet bym nie spojrzał w „swoich lasach”. Ale Mery je doskonale zna, potrafi odróżnić od tych mniej jadalnych i potem świetnie przyrządza, wypełniając smakowitymi zapachami wnętrze pensjonatu.  Nie odważyłbym się jednak ich zbierać, bo w moich stronach one nie występują. To właśnie w Tatrach, za sprawą Mery poznałem borowika ceglastoporego, który właśnie tam występuje i jest mało znany grzybiarzom na nizinach:

4279

 

Ale to nic dziwnego. Sam przecież od dziecka chodzę po lesie i uważam się za wytrawnego grzybiarza, a wcześniej go nie znałem. Skoro trudno w tym roku o praktyczne grzybobranie, to może warto zdobyć nieco wiedzy o grzybach? Przy okazji zatem kilka rad, które mogą się przydać w innym, sprzyjającym grzybobraniu czasie:

JAK ZOSTAĆ GRZYBIARZEM?

 Pierwsza kardynalną zasadą prawdziwego grzybiarza jest zbieranie tylko znanych nam grzybów. Unikniemy wtedy zatrucia tylko na pozór apetycznie wyglądającymi grzybami. Zbieramy tylko owocniki zdrowe, nieuszkodzone i młode, ale nie zbyt młode, bo wtedy trudno rozpoznać gatunek grzyba. Pozostawiamy w nienaruszonym stanie grzyby niejadalne, nieznane nam oraz osobniki stare, które pozostawiamy jako „nasienniki”. Najczęściej są i tak robaczywe. Wiecie dlaczego grzyby są robaczywe? Te „robaki”, które dziurawią nasze grzyby, szczególnie z letnich zbiorów to larwy (czerwie) muchówek. Właśnie w grzybach przechodzą część swojego rozwoju.  Warto także pamiętać, że owocniki grzybów to żyjące organizmy, które nawet po zerwaniu nadal rozwijają się i oddychają wydzielając dwutlenek węgla i wodę. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe przechowywanie owoców grzybobrania. Najlepsze są szerokie, wiklinowe koszyki, a nie plastikowe wiadra, torby czy woreczki. Nawet najpiękniejsze owocniki szlachetnych gatunków grzybów mogą być przyczyną zatrucia, gdy przechowywane będą w foliowej torebce i ulegną zaparzeniu. W trakcie kilku godzin spacerowania po lesie dochodzi do szybko postępujących procesów gnilnych, najczęściej wywołanych złym przechowywaniem grzybów. Wtedy wydzielają się toksyny, szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego nawet powszechnie znane kurki mogą nam zaszkodzić, gdy je źle przechowamy

 Aby przynieść je do kuchni i pożytecznie spędzić czas warto choć nieco znać ich biologię. Poszczególne gatunki grzybów związane są z określonymi gatunkami drzew i rosną w charakterystycznych dla siebie miejscach i czasie.  Bardzo smaczne rydze rosną zazwyczaj w młodnikach sosnowych, czasem świerkowych, szczególnie na ich skrajach. Koźlarz czerwony, zwany krawcem lub szewcem, pyszni się swoją urodą pośród bieli brzóz.

42710

Podgrzybek- symbol Puszczy Noteckiej, który niewiele ustępuje zaletami kulinarnymi borowikom, to grzyb ubogich sośnin, pozbawionych podszytu liściastego. Żółciutkie kurki znajdziemy także w pobliżu sosen, szczególnie tam, gdzie rośnie mech i łany borówki czarnej.  W pobliżu pnia starej sosny znajdziemy również szmaciaka gałęzistego, zwanego „kozią brodą”. To coraz rzadszy grzyb w naszych lasach i choć od niedawna nie jest już prawnie chroniony i całkiem smaczny, to pamiętajmy, że zawiera śladowe ilości arszeniku oraz antybiotyk sparassol. Osiąga duże rozmiary, a rekordowy okaz znaleziony we Francji miał prawie 29 kg!

42711

 Grzyby chłoną szkodliwe metale – rtęć, ołów, kadm, dlatego należy unikać ich zbierania w pobliżu wysypisk śmieci i terenów przemysłowych oraz blisko ruchliwych dróg. Od wielu lat trwają też spory naukowców, dotyczące radioaktywności grzybów, szczególnie blisko związane z katastrofą w Czarnobylu. Wiadomo przecież wszystkim, że grzyby gromadzą w sobie niewielkie ilości radioaktywnego cezu. Najmniej gromadzi go borowik szlachetny, choć ma z kolei skłonności do koncentracji izotopu polonu.

Jednak bez obaw! Należałoby przecież jeść borowiki kilogramami, aby uzyskać zagrażające nam stężenie, a przecież większość z nas jada grzyby dość rzadko lub traktuje je jako smaczny dodatek kulinarny.

Wzrost i rozwój pięknych owocników grzybów kapeluszowych zależy od gatunku drzewa, ale także od wilgotności gleby, powietrza i temperatury. Istotna jest także pora roku, bo ten sam grzyb w zależności od warunków rozwoju pojawia się w różnych partiach lasu. Przykładem może być tu borowik, który współżyje z różnymi drzewami i pojawia się w różnych miejscach. W czerwcu znajdziemy go w dąbrowach, jest wtedy gruby, twardy, ale najczęściej  robaczywy. Gdy jest sucha jesień borowik rośnie w zasadzie tylko w żyznych buczynach i dąbrowach, a gdy jesień jest ciepła i mocno roszona deszczami, znajdziemy go na żwirkach borów sosnowych pomiędzy łanami szarych porostów lub zielonymi poduszkami mchów. Późną jesienią, gdy jest mało ciepła, rośnie wprost na leśnych drogach  lub nasłonecznionych skrajach borów.

W tym szczególnie suchym roku, gdy pojawiły się już przymrozki nie ma widoków na udane grzybobranie. Jest jeszcze słaba nadzieja, że uda się nazbierać opieniek.

42712

 Opieńka miodowa o smacznych owocnikach  ( najlepsze są młode, marynowane w occie) rośnie grupowo przy starych pniakach lub nawet wprost na zmurszałych kłodach. Grzyb ma charakterystyczne owocniki z kropkowanym wierzchem, młodsze mają białą błonę pod spodem kapeluszy. Często można szybko nazbierać duży kosz tych znakomitych grzybków i zrobić dodatkowo dobry uczynek, bo opieńka jest groźnym dla drzew pasożytem. Czasami zabija młode sosny na uprawie lub w młodniku. Jej grzybnia jest największym organizmem żyjącym na Ziemi i może zajmować powierzchnię kilku kilometrów kwadratowych. Zbierając owocniki opieńki nie dopuszczamy do wysiewu zarodników i zapobiegamy dalszemu rozwojowi grzyba.

Zbieranie grzybów to jak widać z różnych powodów pożyteczne zajęcie i świetny relaks na świeżym powietrzu. Dla jednych to samotne spotkanie z lasem, z innych w gronie rodziny lub przyjaciół. Prawdziwki pachnące podczas wigilijnej wieczerzy przypominają te chwile lepiej niż fotografia. To miłe wspomnienie kolejnego lata czy  jesieni. Leśne grzyby na naszym stole  są jak zakładka wyjęta spomiędzy kartek księgi lasu, którą wciąż czytamy i poznajemy na nowo. Nie martwy się, jeżeli właśnie tego roku ich nie nazbieramy. Cóż znaczy jeden rok w życiu lasu?

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

 

 

21:11, lesniczy.lp
Link Komentarze (6) »
wtorek, 22 września 2015

426min

W piątek nasza córka Iga poślubiła Pawła. Było nieduże, bardzo udane wesele w ośrodku nad pięknym jeziorem Chłop.

Spójrzcie sami:

4261

 

Nic dziwnego, że goście, szczególnie kuzynka Danka z mężem, urywali się na pogaduszki na pomost Borowej Zatoki:

4262

Po weselu była sesja ślubna w plenerze. A gdzie można zrobić najpiękniejsze fotki ślubne? Wiadomo, że w lesie i na tle drewna!

4263

Pani fotograf Linda także była zachwycona prostotą i urokiem leśnych plenerów. A ja w tle fotografowałem ich poczynania, służyłem za kierowcę i pomocnika Pani Młodej, trzymałem blendę oraz inne takie.

Chwila przerwy na stosie brzozowych wałków:

426_4

Skoro to wrzesień, to nie mogło zabraknąć fotek we wrzosach:

4265

 

Na skraju jeziora Gołyń było jesiennie, cicho i urokliwie:

 

4266

Nasze lasy i śródleśne jeziora są według mnie zdecydowanie ciekawszym miejscem do ślubnego pleneru niż brzegi ciepłych mórz i egzotyczne krajobrazy pod palmami. No ale to rzecz gustu…

Na koniec zajechaliśmy do folwarku Pszczew. To także bajkowe miejsce, przepełnione duchem historii Pszczewa, bo przecież był tam przed latami dwór arcybiskupa, nazywany zamkiem pszczewskim. Warto je odwiedzić, zajrzyjcie choćby tu: http://www.folwark.pszczew.com.pl/index.php/pl/

Robiliśmy tam fotki w łanach lawendy i w winnicy, gdzie rosną winorośle takie same jak za czasów pszczewskiego arcybiskupa

42671

Jak się Wam podoba sesja w lesie i pośród uroczych krajobrazów okolic Pszczewa?

Pozdrawiam z wrześniowego urlopu!

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

 

 

 

09:36, lesniczy.lp
Link Komentarze (9) »
środa, 16 września 2015

 

425min1

Opowiadałem już kiedyś o moim koledze, który jest autorem  fajnego powiedzenia: „Uważaj żebyś wiosny nie przegapił!” Bo wiosna  - ledwie rozpocznie się wieczorami pachnącymi bzami, nocami wypełnionymi łkaniem słowików oraz porankami ukwieconymi do granic możliwości – za chwilę znika pokryta kurzem lata. Łatwo ją zatem przegapić, stąd przestroga mojego kolegi Mieczysława. A jakże szkoda, bo uroki wiosny opiewane przez poetów, uwieczniane przez wszelkich artystów najlepiej poznać samemu. Nie jest to takie proste, bo wszyscy nieustannie śpieszymy się, gonimy, pędzimy nie wiadomo po co i za czym. Naturalnie wiemy, że tak być nie powinno, ale nie umiemy przestać, a czasem wręcz nie możemy.

Po wiośnie następuje lato, które kojarzy się z wakacjami i urlopami, choć nie każdemu udaje się wybrać „do ciepłych wód” lub hodować opaleniznę w cieniu palm… I zanim uda się nam zatrzymać w biegu już jesień puka do okna opadającymi kasztanami

 425111

 i okleja nam twarze nitkami babiego lata

 42514

Choć wielu ludziom leśniczy wciąż kojarzy się z człowiekiem, który przechadza się zadumany po lesie i ma nieprawdopodobnie spokojną pracę polegającą na zaglądaniu rozmarzonym wzrokiem w korony drzew, to nawet nie obejrzałem się jak szybko przeminęły wiosna i lato. Bo leśniczy ma każdego dnia tyle spraw do załatwienia, zajmuje się wieloma dziedzinami i na jego obowiązki składa się kilkanaście różnych zawodów. Wciąż wiele dzieje się w lesie i poza nim, obowiązków przybywa, ale doba ma niezmiennie 24 godziny (nawet wcześniejsze wstawanie nic tu nie pomoże). Ostatnio wiele czasu dodatkowo pochłaniał mi nadzór nad rozpoczynającą się w moim leśnictwie inwestycją- budową nowej drogi

 42521

Geodeci wyznaczyli teren budowy, który wprawdzie częściowo pokrywa się ze starą, już istniejącą drogą ale okazało się, że trzeba też usunąć pas drzew, przesunąć kilka ogrodzeń upraw i wyciąć nieco krzewów.

Do pracy ostro zabrał się harwester:

 42531

Sama maszyna i jej operator nie wystarczy, bo wycięcie każdego drzewa wymaga rozwagi i namysłu. Dlatego wielokrotnie przemierzyłem trasę pierwszego etapu budowy, a to spory kawałek bo cała droga będzie miała długość ponad 7 kilometrów. Na razie budujemy połowę, ale to i tak bardzo absorbujące czas zadanie. Trzeba dopilnować racjonalnego wykorzystania drewna i zwieźć je, czyli zerwać do miejsc, które umożliwią jego wywóz, pomimo trwającej budowy. Poza tym trwają inne prace w lesie. Wykonywane są czyszczenia i trzebieże, rozdrabniane są gałęzie na zrębach

 42541

To także czas ostatnich w tym sezonie pielęgnacji upraw, czyli wykaszania chwastów i zbędnych nalotów. Wszędzie musi być leśniczy i przygotować, nadzorować, odbierać wszelkie prace. Zakończono właśnie poszukiwanie szkodników korzeni w glebie, trwają prace nad nowym planem urządzania lasu na kolejne lata, na horyzoncie widać termin oceny upraw leśnych. Dodatkowo na moim biurku wciąż leży sterta dokumentów i choć niektóre znikają w segregatorach, to zaraz pojawiają się nowe. No i odbiórki, wywozy drewna, którego setki, tysiące „kubików” powstają w wyniku wykonywanych trzebieży.

Łatwo zatem przy nawale prac przegapić początek jesieni. Bo w przyrodzie już jesień. Po skąpanych w słońcu i pokrytych kurzem upalnych dniach lipca oraz sierpnia, wrzesień przywitał nas mglistymi porankami

 42551

Gdy usiadłem któregoś dnia nad jednym z śródleśnych jezior z telefonem i zielonym kalendarzem leśniczego, w którym zapisywałem przekazywane mi z działu technicznego nadleśnictwa informacje: wymiary kłód sosnowych, numery umów odbiorcy, namiary na przewoźników drewna itd., zauważyłem ze zdumieniem, że to już naprawdę jesień

4256

Przyszła cicho i niepostrzeżenie. Sosnowe bory wspaniale zapłonęły wrzosami

4257

Bardzo lubię wrzosy, które delikatnymi kwiatkami budzą właściwą jesieni zadumę i melancholię. Bo właśnie taka jest jesień- zadumana, wyciszona ale piękna i ubrana w subtelne zapachy oraz oryginalną biżuterię, jak na dojrzałą kobietę z klasą przystało

 42581

Bo jesień po frywolnej i rozszczebiotanej jak nastolatka wiośnie, skąpanym w słońcu i opalonym jak studentka na praktykach lecie, kojarzy się z piękną, dojrzała kobietą… Jesień jest tak jak ona - dostojna i elegancka. Jesień skłania do refleksji, spowalnia zarówno procesy przyrodnicze i życie wszystkich organizmów jak i wyhamowuje ludzi, skraca im dzień pracy, skłania ku dłuższemu wypoczynkowi. Dlatego właśnie dziś rozpoczynam swój urlop, bo początek jesieni to świetna pora na kilka dni dla siebie.

Jesień i ciepłe, wrześniowe dni zachęcają do spacerów i poznawania nowych szlaków

42510

Mam nadzieję, że uda się mi wybrać choć na kilka dni na górskie szlaki. Tęsknię za Tatrami, Sudetami, Bieszczadami… Ale fajnie jest też odpocząć w ogrodzie lub sadzie zrywając dojrzałe węgierki, piękne, rumiane jabłka czy winogrona. Na razie inne, ważne i przyjemne wydarzenie przede mną. Moja, a właściwie nasza córka Iga w najbliższy jesienny  piątek wychodzi za mąż

4259

Będzie się działo, a zatem może mnie tu chwilę nie być…

Pamiętajcie jednak, aby nie przespać jesieni, pełnej wrzosów, złota opadających liści i smaków dojrzałych owoców. No a dla mnie tegoroczna jesień zagra dodatkowo weselnym marszem.

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

 

 

 

 

20:53, lesniczy.lp
Link Komentarze (2) »
wtorek, 08 września 2015

424min

Od wielu już dni we wszystkich mediach kłębią się wiadomości o pociągu pełnym złota. Kłębią się jak dym z parowozu, który pociąg wypełniony kosztownościami/ skarbami/archiwaliami wciągnął do wąwozu. Co chwilę inna sensacyjna wiadomość pojawia się w telewizji, prasie czy w internetowych newsach. Z cała pewnością można poprzez to zdarzenie docenić powiedzenie, że media są władzą, że media kształtują ludzką świadomość, że media mogą wszystko…

W ślad za tymi doniesieniami w całej Polsce szeroką fala rozlała się epidemia gorączki złota. Bo skoro udało się znaleźć pociąg pełen skarbów, to może uda się odkryć choć jakąś skrzynkę, garnek, złoty pierścionek?

Obserwuję teraz zamiast wysypu grzybów wysyp poszukiwaczy w lasach, choć nie tylko w lasach. W jednej ręce piszczałka, czyli wykrywacz metalu, w drugim szpadelek, a w głowie gorączka złota. Przemykają pośród leśnego podszytu, ale także przeszukują pola, plaże, okolice opuszczonych domostw, pobocza dróg gruntowych. Bo skoro ktoś znalazł cały pociąg, to może choć jakaś obrączka, pierścionek ze złotego kruszcu się trafi?

Rozmawiałem niedawno z jednym z poszukiwaczy, który opowiadał pełen emocji, że ktoś znalazł na polu pierścionek. „Bo przecież jak ludzie grzebią w ziemi to zawsze coś zgubią…” Przypomniało się mi jak wiele lat temu, krótko po ślubie, zgubiłem ślubną obrączkę. Odtwarzałem sobie wtedy w myślach cały dzień, szukałem w myślach, a potem na placu, gdzie tego dnia kupowałem paszę dla kur. Bo podejrzewałem, że właśnie tam mogłem ją zgubić. Pamiętam to uczucie przygnębienia, smutku i poczucie straty czegoś ważnego, cennego nie tylko ze względu na koszt kilku gramów złota. Znalazłem swoją obrączkę na tym „geesowskim” placu późnym popołudniem, gdy już zapadał zmierzch. Jak bardzo ucieszyłem się, gdy znowu nałożyłem ją na palec!

Czy dziś, gdy jakiś poszukiwacz na polu, w lesie czy przy drodze znajdzie złoty pierścionek lub obrączkę cieszy się tak samo? Czy wzbogacenie się kosztem czyjegoś nieszczęścia, smutku, przygnębienia może cieszyć? Nie chciałbym, aby po moim polu, gdzie pracowała moja babcia i mama, gdzie może zsunął się im z palca pierścionek lub zerwał łańcuszek, łaził jakiś facet z wykrywaczem i szukał szczęścia w czyimś nieszczęściu…

Po lesie także chodzą ludzie, którzy zostawiają po sobie takie znaleziska

424_1

Może znaleźli tam obrączkę, sygnet, złoty ząb? Kości zostały, bo kogo obchodzi spokój zmarłych? Liczy się złoto i biznes. To przykre, że ludzie z powodu gorączki złota tracą wszelkie uczucia. Bo medialne sensacje, manipulacja, przekłamania niby podsycając uczucia skutecznie je zabijają. „Skoro inni znaleźli, to i ja mogę”- jakże łatwo znaleźć sobie usprawiedliwienie. Wprawdzie trzeba wydać parę złotych na sprzęt

4244

 

Ale potem potrzeba tylko nieco wolnego czasu, którego niektórzy mają w nadmiarze i fartu, aby znaleźć klucz do szczęścia w postaci upragnionego skarbu. Pod tym słowem kryją się różne znaleziska, bo nie wszystko złoto, co się świeci. Oczywiście zdarzają się pośród poszukiwaczy pasjonaci historii i porządni ludzie, którzy tropią wydarzenia, zapomniane bitwy, odtwarzają losy ludzi. Jak ich jednak rozpoznać i odróżnić od ludzi, którzy chodzą z „piszczałką” ogarnięci wizją wzbogacenia się?

  Dla nich cenne są choćby guziki, odznaczenia nawet nieśmiertelniki. Zajrzyjcie na jakiś serwis aukcyjny:  „Oferuję do sprzedaży oryginalny nieśmiertelnik SS GALIZEN jeden z ostatnich w moim posiadaniu. BARDZO CIEKAWY I RZADKI EKSPONAT KOLEKCJONERSKI”- cena 300 zł. Albo inne ogłoszenie okraszone fotką zestawu z pognieciona wojskową manierką, lornetką bez szkieł i garścią guzików i blaszek: „Witam przedstawiam taki zestaw jak na foto jesli komuś sie przyda to zapraszam mi to niepoczebne i nieznam sie natym” Cena 120 zł. Pisownia ogłoszenia- oryginalna…

 

Są zatem w naszych ziemiach rozmaite znaleziska, do których wiedzie poszukiwaczy gorączka złota podsycana medialnymi doniesieniami. Czasem także poszukiwacze znajdują tam takie „skarby”, które choć nie złote, ale  także mogą zaświecić człowiekowi  

4242

Mogą jednak zaświecić nie złotem ale błyskiem wybuchu, bo już nieraz zdarzało się, że ktoś ciekawski lub skuszony wizją dobrej ceny metali kolorowych w punkcie skupu majstrował przy takim znalezisku. Policjanci pilnowali tego dwa dni, zanim granaty zabrali saperzy. W krótkim czasie znowu natrafiłem w lesie na kolejne znalezisko poszukiwacza

4243

Znowu policjanci i saperzy zajmą się skarbem. W lasach pełno wykopanych dołków, dołów, wygrzebanych blach, konserw czy drutów.

4245

 W sieci pełno „mądrych porad” jak uniknąć spotkania z leśnikiem… Choć leśnicy najczęściej pochłonięci ogromem innych obowiązków nie mają możliwości upilnować lasu przed inwazją gorączki złota. Ale media nie donoszą o obowiązkach leśników, ani o tym, co dzieje się w przyrodzie, bo mają ciekawsze informacje „do sprzedania”.

Zatem ja, leśniczy Jarek donoszę Wam, że w lubuskich lasach zakwitły już pięknie wrzosy

4246

Przyroda po fali upałów i suszy zasnuwa się mgiełkami wczesnojesiennych poranków. Ptaki umilkły i wiele z nich zbiera się już do odlotu. Bociany białe zniknęły już  z gniazd, a ja widziałem niedawno bociana czarnego, który krążył nad lasem i wijącą się malowniczo rzeką Obrą.

4267

Wyglądał tak,  jakby żegnał się z bezmiarem pszczewskich lasów. A może spoglądał z góry z dezaprobatą na chciwych ludzi ogarniętych gorączką złota, którzy nie wiedzą co to szacunek dla piękna przyrody i uczuć ludzkich?

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

 

 

 

 

22:31, lesniczy.lp
Link Komentarze (5) »
piątek, 04 września 2015

423min

 

Wreszcie wszystko wróciło do normy i termometr za oknem pokazuje normalne temperatury. Nie jestem zwolennikiem upałów i palącego słońca opalającego ciała plażowiczów, nawet gdy przebywam na urlopie. Jednak urlop wciąż jest przede mną, pomimo końca wakacji. Bo już zabrzmiał pierwszy dzwonek i rano grupki dzieci z tornistrami wędrują do szkoły. Jaskółki sejmikują na drutach, ucichły żurawie i bociany i zapachniało jesienią. Wrzesień ma swoje prawa.

Pierwszego września z wielką satysfakcją przywitałem się z dawno nie widzianymi kałużami na leśnych drogach

4231

Choć nadal jest bardzo sucho i wystarczy tylko lekko ruszyć leśną ściółkę i pojawia się nie wilgotna gleba lecz pył. Pomimo sierpniowych upałów prace leśne realizowane były w zasadzie normalnie i w ich wyniku przybyło ponad 1000 metrów sześciennych drewna. Wciąż jadą samochody po drewno, bo pomimo kłopotów z zasilaniem, spowodowanych upałami firmy drzewne wciąż go potrzebują. Przy leśnych drogach leżą kłody sosnowe w różnych długościach i rozmaite papierówki. Wciąż także dzwonią klienci detaliczni, bo drewno każdemu jest bardzo potrzebne. Ważną rzeczą jest możliwość jego wywiezienia z lasu, dlatego każdy leśniczy dba o leśne drogi.

4232

Leśne drogi mają wiele funkcji i są dla lasu tym samym, co krwioobieg dla ciała. Bo drogi pozwalają korzystać z lasu, chronić go i pielęgnować. Poruszają się nimi turyści i miejscowa ludność, leśnicy i pracownicy firm usługowych a w razie potrzeby strażacy i inne służby. Biegną nimi szlaki turystyczne: piesze, rowerowe czy konne, ścieżki przyrodnicze, korzystają z nich ludzie uprawiający różne sporty. Dlatego należy o nie nieustannie dbać, konserwować, naprawiać a czasem nawet budować nowe.

Drogi leśne są integralną częścią lasu i przede wszystkim służą do prowadzenia gospodarki leśnej. Czasem ludzie mają za złe leśnikom, że leśne trakty poznaczone są śladami kół wielkich maszyn, pokryte gałęziami i trocinami. Ale przecież te drogi po to są! To nie jest ich celowe niszczenie ani bezmyślna „demolka”. Leśnymi drogami poruszają się leśnicy i pracownicy leśni, wielkie maszyny- harwestery i forwardery oraz samochody  wywożące drewno. Bo drogami publicznymi najczęściej nie mogą

4233

Zwróćcie proszę uwagę na mnogość znaków drogowych stojących przy asfaltówkach, brukach a czasem nawet i przy gruntowych drogach. Być może gminne czy powiatowe drogi muszą być tak solidnie oznakowane. Tym bardziej, że w wyniku rozlicznych programów pomocowych wyremontowano ich w ostatnim czasie sporo. Tylko dla kogo? Skoro w wyniku jakiegoś programu zostanie pięknie wyremontowana droga pomiędzy wioskami to zaraz pojawia się tam obok tablicy informującej o tym wydarzeniu także znak zakazu

4234

Z jednej strony trudno się dziwić takim decyzjom. Ludzie czasem latami czekają na remont drogi, którą dojeżdżają do pracy, szkoły czy na zakupy. Nie po to gmina czy powiat ją remontuje wprawdzie z „unijnych pieniędzy” ale także z niezbędnym wkładem finansowym ze swojego budżetu, czyli także naszych podatków, aby ją szybko zniszczyły ciężkie pojazdy. Ale ta droga ma służyć każdemu. Nie wszyscy jeżdżą tylko „osobówkami”. Kto ma jednak zgodnie z prawem korzystać z tej drogi?

 Rolnicy mają dziś wielkie ciągniki z wielkimi przyczepami i jeszcze większe kombajny. Duży, około 12 metrowy autokar bez pasażerów waży więcej niż 12 ton, to z wycieczką znacznie więcej i także nie może poruszać się taką drogą. A samochody dowożące piasek czy beton na budowę? No a samochody z drewnem? W moich stronach, w najbardziej zalesionej części kraju spotykamy ich wiele. Jakimi drogami jednak mają jeździć, skoro wszędzie widać znaki z ograniczeniami? Przypominam też, że to nie „lasy” rozjeżdżają drogi ciężkimi samochodami z drewnem lecz firmy transportowe. Odbiorcy drewna zakupionego w lasach wynajmują ich pojazdy, a przewoźnicy kupują coraz lepsze i większe samochody, aby ich działalność była opłacalna. Płacą  też gminom wysokie podatki od środków transportowych. Wywóz drewna to ich profesja, z której  żyją. Spójrzmy jednak na mapę mojego leśnictwa

4235

Na większości dróg powiatowych i gminnych obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów powyżej 12 ton, czasem nawet 7 ton. Na jednej z dróg jest wiadukt, pod którym mieszczą się pojazdy o wysokości do 3,5 metra. Dziś praktycznie każdy samochód ciężarowy z dźwigiem do załadunku jest wyższy. To duży problem dla przewoźników drewna ale też dla leśników, którzy wskazują dojazd do drewna zakupionego przez klienta. Dlatego dbamy o drogi leśne i wykorzystujemy je maksymalnie do wywozu drewna. Planujemy ich sieć tak, aby jak najdogodniej dla przewoźników włączać się do dróg publicznych o dopuszczalnym, wysokim tonażu

4236

Wciąż remontujemy drogi biegnące przez lasy, łatamy, równamy, naprawiamy błotniste odcinki nawożąc je kamieniem układanym na geowłókninę:

4237

Bo w lasach nie możemy używać innych niż naturalne surowce, stąd nie wchodzi w rachubę gruz, rumosz asfaltowy czy odpady budowlane. Dlatego leśne drogi są bardzo drogie. Nie tylko drogie sercu leśniczego, choć tak jest praktycznie zawsze ale też drogie w sensie wysokich nakładów finansowych. A wciąż muszą być przejezdne i gotowe na przejazd wielkiej maszyny, samochodu wywożącego drewno ale także wozu strażackiego czy samochodu leśniczego, który musi nieustannie poruszać się nimi chroniąc liczące 1500 czy 2000 hektarów gospodarstwo. Trzeba także budować nowe drogi, skoro ruch publicznymi drogami nie jest dozwolony. Bo dawne, leśne drogi projektowane w ubiegłym wieku były dobre dla furmanek i starych Starów ale nie dla współczesnych pojazdów. Ale niektórzy uważają, że leśnicy „marnotrawią pieniądze, przeinwestowują, budują drogi donikąd…” Pozostawiam to bez komentarza.

Właśnie dziś geodeci skończyli wyznaczać pas budowy wbijając pomalowane na jaskrawy kolor paliki

4238

 Jutro rozpoczyna się długo oczekiwana budowa nowej drogi w moim leśnictwie. Będzie ona spinać dwie drogi powiatowe około 7 km odcinkiem drogi leśnej. Na razie będzie realizowany pierwszy etap, czyli połowa tej inwestycji. Gdy nadleśnictwo będzie miało możliwości finansowe zostanie wybudowana druga część. To na mapce powyżej droga zaznaczona grubą, niebieską krechą.

Czeka mnie wiele dodatkowej pracy przy tej inwestycji. Będę tam spędzał sporo czasu, bo to przecież ja znam dokładnie każdy kawałek lasu. Trzeba po gospodarsku wszystkiego dojrzeć, sprawdzić, dopilnować, bo przecież będzie to droga, która przez lata będzie bardzo potrzebna. Dlatego warto je budować choć są drogie. To nie marnotrawstwo ani zbędny wymysł leśników. Pomimo, że to leśniczy będzie korzystał z tej drogi najczęściej, od pojawienia się na niej projektanta, geodety czy pierwszej maszyny

4239

 Ale przecież nie tylko on, i pomimo tego, że każda leśna droga jest droga jemu sercu, to te leśne drogie, nowo budowane drogi mają wiele funkcji i służą wielu, wielu ludziom. Nie tylko leśniczemu i leśnikom, warto o tym pamiętać.

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

 

 

 

 

21:40, lesniczy.lp
Link Dodaj komentarz »
środa, 26 sierpnia 2015

422min

Od wielu już lat opowiadam o lesie i pracy oraz życiu leśników miłym czytelnikom, którzy zaglądają do blogowych zapisków leśniczego. Mam stałych „odwiedzaczy”, z których niektórzy chętnie zostawiają w komentarzach ślady swoich wrażeń, mam też bywalców przypadkowych, okazjonalnych, co zaglądają od czasu do czasu w poszukiwaniu wiedzy lub rady. Z pewnością są też tacy, którzy do wirtualnej leśniczówki wpadli przypadkiem i szybko zniknęli, bo cóż mądrego mogą dowiedzieć się od leśniczego? Wszystkich szanuję i staram się dzielić swoją wiedza o lesie, przyrodzie, regionie. Z wieloma z Was zaprzyjaźniłem się, choć tylko wirtualnie, ale jest to uczucie raczej odwzajemnione, a upoważnia mnie do tego osądu lektura listów i paru tysięcy, najczęściej miłych komentarzy.

 Leśnik w blogosferze i wirtualnym świecie jest dość egzotycznym gatunkiem, wiem o tym doskonale i często sam sobie dziwię się , co pchnęło mnie, leśniczego w III klasie wieku ( oznacza to wiek lasu pomiędzy 40 a 60 rokiem życia) do podjęcia tego niecodziennego wyzwania. Stało się jednak i wcale tego nie żałuję. Opowiadam Wam chętnie i z przyjemnością  o lesie, jego mieszkańcach i ich obyczajach, prawach natury oraz o leśnikach i wszystkim z czym mają związek. A ludzie w zielonych mundurach mają związek z wieloma profesjami, to i z różnorodnymi sprawami, problemami, zagadnieniami, ludzkimi sprawami. Nieustannie też kontaktują się z rozmaitymi ludźmi, których tak wielu spotykają na swoich ścieżkach w lesie i poza nim. Opowiadam o tym w blogowych zapiskach, z pełną determinacją unikając jednak straszenia, narzekania, marudzenia, tanich sensacji i innych takich, których znajdziemy bez liku we współczesnych nam mediach. Nie chcę się wymądrzać, oceniać, tym bardziej krytykować. Dziś jednak muszę odezwać się w nieco innym tonie niż zwykle. Bo wygląda na to, że ktoś nie lubi leśników i próbuje zniszczyć nasz dobry wizerunek, który mozolnie budujemy od wielu, wielu lat. Jestem przecież facetem, który z pewnością nie pozwoli się przerobić na kaczy kuper, z bezradnie opuszczonymi rękami i łzą upokorzenia w modrym oku…

 Skąd taka deklaracja leśniczego? Jestem człowiekiem lasu od najmłodszych lat i to moja wymarzona profesja. Studiowałem jednak także komunikację społeczną i dziennikarstwo oraz zajmuję się wieloma sprawami społecznymi. Dlatego żywo interesuje mnie to, co ludzie mówią i piszą na temat lasu i pracy leśników. To naturalne, że są różne poglądy i różny poziom wiedzy na temat tej profesji. Choć przecież Lasy Państwowe istnieją od już ponad 90 lat, a leśników „wymyślono” dużo, dużo wcześniej niż powstała ta firma. Niektórzy jednak tak widzą leśniczego:

4221

Nie jest to ocena odosobniona, a wiele objawów wskazuje na to, że ludzie mają bardzo mgliste pojęcie o tym, czym zajmują się leśnicy. Trudno się dziwić, bo na wsi w zasadzie wszyscy znają leśniczego, często go spotykają,  ale w dużych miastach? Mieszkańcy miast znają leśnika raczej tylko z przekazów medialnych, a te są różnej jakości. Wizerunek leśnika pokazywany okazjonalnie w filmach i w różnych przekazach medialnych zwykle mocno różni się od prawdziwego. Tym bardziej, że rzadko bywa obiektywny. O dłuższego już bowiem czasu obserwuję doniesienia medialne dotyczące leśników, które jako żywo przypominają walenie w kaczy kuper. Zajrzałem do popularnego Wikisłownika, czyli podobno wolnego (bo co dziś jest wolne?) wielojęzycznego słownika internetowego i sprawdziłem co to oznacza.

WALIĆ JAK W KACZY KUPER:

(1.1) przen. pot. bić mocno bez umiaru, nie napotykając oporu

(1.2) przen. pot. wyżywać się na na czymś lub kimś, stanowiącym łatwy cel ataku

(1.3) przen. pot. zawzięcie coś zwalczać

 

  Czemu ktoś chce się na nas wyżywać, zwalczać, atakować? Leśnicy od lat zajmują wysokie miejsca w rankingach zaufania społecznego. Ludzie bardzo dobrze oceniają naszą uczciwość, kompetencje i pracę z pasją, której efektem są nieustannie piękne i zdrowe polskie lasy. Od wielu lat jesteśmy ważną częścią społeczności lokalnych i gorącymi patriotami. Dlatego do leśniczówek przychodzili i przychodzą ludzie szukając porady i pomocy w wielu sprawach. Do leśniczówek przychodzili także partyzanci i bojownicy o polskość w czasie wojen, powstań i przełomu, który wykreował nowy ład współczesnej Europy. To dlatego po leśników przychodzili gestapowcy, NKWD, a potem bezpieka i MO. Dziś, w czasie pokoju i spokoju logo LP znajdziemy na materiałach promujących wszystkie ważne przedsięwzięcia w kraju. Bo leśnicy angażują się w różnorodne zadania i wspierają wszelkie pozytywne działania. Są widoczni, aktywni, pożyteczni i nie sądzę, że można to uznać za czcze przechwałki…

  Dlaczego zatem ostatnio w mediach dominują „sensacyjne” doniesienia na temat płac leśników, krytyczne opinie dotyczące naszej działalności inwestycyjnej, realizowanych projektów? W Lasach Państwowych znajduje zatrudnienie około 25 tysięcy ludzi, którzy zarządzają mieniem Skarbu Państwa. Czy to źle, że są dobrze wynagradzani ze środków, które sami sobie wypracowują bez sięgania do budżetu?

Niedawno protestowali na krajowych drogach leśnicy zatrudnieni w polskich parkach narodowych. Budżet państwa od siedmiu lat nie podniósł im niskich płac, pomimo wielu zapewnień i obietnic. A właśnie ci świetnie wykształceni i o wysokich kompetencjach ludzie troszczą się o najcenniejsze skarby polskiej przyrody. Czemu o tym media nie donoszą? Czemu nie piszą ile zarabiają, czym jeżdżą, gdzie mieszkają leśnicy z takimi naszywkami na rękawach zielonych mundurów?

4222

 Przez wiele lat leśnicy klepali biedę. Choć dobrze i uczciwie pracowali. Mieszkali tylko „na państwowym”, uprawiali rolę na lichych, leśnych glebach VI klasy, hodowali krowy, drób i świnie, które  pozwalały im przetrwać. Nikt się tym nie interesował. Żony leśników, mieszkające z nimi w leśniczówkach, najczęściej z dala od miejskich ośrodków, nie miały i nadal nie mają szans na pracę zawodową, a tym bardziej na teatr czy kino. Jakoś nigdy nie zainteresowały się tym żadne organizacje feministyczne i zwolennicy teorii gender…  Dzieci wyrastające pośród lasów często nie znały innego świata i innej profesji oprócz leśnictwa. Dawniej było normą, że kontynuowały rodzinną tradycję i syn leśnika z dumą mówił, że jest z leśnego rodu jak ojciec i dziadek. Dziś mówi się o klikach, nepotyzmie i „leśnej sekcie”. Dlatego dzieci leśników już coraz częściej wybierają inne zawody. Nie wypada, nie można, nie godzi się pracować w tym samym nadleśnictwie co dziadek, ojciec, brat czy siostra. Bo syn leśnika nie może założyć firmy „Leśniczówka - Kowalski i synowie” jak robi to prawnik, lekarz czy handlowiec. Leśnik nie może „paść się na państwowym” jak to często słyszymy, bo to przecież nie jego własność… Lasy są przecież Państwowe i tu wszystko jest transparentne, jawne, poddane kontroli społecznej (tak jest i tak być powinno, szkoda tylko, że nie działa to tak doskonale w innych branżach)

 

 Nie tylko społecznej, bo leśników kontroluje nieustannie kilkanaście różnych instytucji łącznie z NIK. O wynikach ostatniej kontroli jest właśnie głośno w mediach. Sytuacja finansowo - majątkowa LP w latach 2011-2013 została oceniona „jako dobra i stabilna”. NIK jednak w swojej informacji zawarła różne stwierdzenia i wnioski, które szeroko komentowane w różnych mediach spowodowały, że leśnicy poczuli się w roli kaczego kupra. Szczegółową odpowiedź na te uwagi przygotował Krzysztof Trębski z Dyrekcji Generalnej LP i znajdziecie ją tu:

http://www.lasy.gov.pl/informacje/aktualnosci/nik

Warto zajrzeć w tym, ale nie tylko w tym celu na stronę www.lasy.gov

 Przy okazji można zobaczyć w różnych zakładkach strony internetowej ile jest działań, wydarzeń i spraw, w które angażują się leśnicy.  Zazwyczaj po godzinach pracy, społecznie, kosztem własnego wolnego czasu i życia rodzinnego. Nie dla pieniędzy, reklamy, poklasku. Media o tym raczej nie informują. A ludzie o szerokiej działalności leśników niewiele wiedzą, bo tylko kilka procent Polaków odwiedza tę stronę, zaledwie 3% deklaruje kontakt z edukacją przyrodniczą. Wiele osób z naszego otoczenia, pomimo tego chętnie krytykuje poczynania leśników i zasady gospodarzenia w lesie określone przecież ustawą o lasach. Przyrodnicy krzyczą wniebogłosy, że za wiele tniemy i mamy za mało martwego drewna w lesie, drzewiarze narzekają na zbyt małe ilości dostępnego drewna, ludzie wciąż dopominają się o możliwość zakupu drewna do kominka, na płot, pomost wędkarski i na pozostałe około 30 tysięcy zastosowań. NIK zarzuca leśnikom, że „upatrują szans na zwiększenie przychodów w sprzedawaniu coraz to większych ilości drewna”. A ja zapytam się jak zwykły leśniczy, który ma w lesie takie stosy drewna:

4223

 

Po co nam większe przychody, skoro nocną decyzją posłów zabrano nam z przychodów w dwóch kolejnych latach po 800 mln złotych z przeznaczeniem podobno na drogi lokalne?

Nie udało się znaleźć odpowiedzi na co wykorzystano te pieniądze, nowych dróg lokalnych raczej nie widać, a jeśli jakaś gmina wyremontuje drogę i szumnie ją otworzy tłum wszelkich dygnitarzy to zaraz pojawia się tam taki znak:

4224

Media także nie donosiły o reorganizacjach w polskich lasach. Wcześniej pracowało w LP sporo ponad 100 tysięcy  pracowników. Teraz zostało około 25 tysięcy osób bardzo dobrze wykształconej kadry zarządzającej. Wszystko co można, zostało przekazane do firm usługowych, które tworzyli drwale, wozacy, kierowcy, sprzątaczki, dotychczas pracujący w nadleśnictwach. Dlatego nasza średnia pensja jest wysoka, bo nie zaniżają jej sztucznie ludzie na najniższych stanowiskach w hierarchii firmy. Leśnicy nie mają samochodów służbowych, których zostało kilka na każde z 430 nadleśnictw. Używają do celów służbowych własne „wypasione fury”, którymi jeżdżą po lasach za 0,8358 zł za kilometr. Każdy może sobie kupić tak jak leśniczy Nissana, Toyotę czy Daihatsu i wtedy z niesmakiem dowie się ile kosztuje urwany teleskop, złamana półośka czy zbita lampa.  Ale o tym też nie donoszą media, które piszą o furach leśników.

 Do 2007 roku byłem leśniczym na niespełna 1200 ha i pozyskiwałem rocznie 3-5 tysięcy m3 drewna. Po reorganizacji mam ponad  2200 ha oraz nadzoruję gospodarkę w 200 ha lasów prywatnych. Rocznie pozyskuję 12-15 tysięcy m3. Będę wycinał coraz więcej, bo nasze lasy są coraz starsze i zasobniejsze, stąd pomimo tego, że wycinamy poniżej 60% z tego, co rocznie przyrasta, rozmiar pozyskania drewna wciąż rośnie. Oprócz pracy związanej z drewnem wciąż rośnie rozmiar rozlicznych zadań i wciąż dochodzą nowe. Uważni czytelnicy bloga wiedzą z iloma nawet dość egzotycznymi sprawami ma do czynienia leśniczy. Moje obowiązki wzrosły przynajmniej o 300 procent, a „koszty zarządu”, czyli płace wg danych z kontroli NIK o 26 procent…

Społeczność z upodobaniem czyta ile kto zarabia, ale nie wie, że leśniczy mieszka w leśniczówce użyczonej mu na czas służby w państwowym  lesie i po 40- 45 latach pracy ma 6 miesięcy na jej opuszczenie. To bajki, że każdy ma szansę kupić leśniczówkę. Sprzedano natomiast zbędne, zwykle mocno wyeksploatowane mieszkania, tak jak zrobiły to inne zakłady pracy i gminy. Bo leśniczówki i mieszkania nadleśniczych, siedziby nadleśnictw i dyrekcji nie są na sprzedaż, a stanowią mienie skarbu państwa. Dlatego są zadbane i przyzwoicie utrzymane. Wiszą na nich czerwone tablice z państwowym godłem.

 Ale lepiej nie wiedzieć, nie pytać, żyć medialną sensacją. To takie nasze. Myślę jednak, że niewielu jest ludzi, którzy nie lubią leśników. Bardzo w to wierzę. Dlatego nie dadzą się nabrać na medialne plewy. Zdecydowana większość z łatwością zorientuje się, że to kolejna medialna bańka mydlana, która szybko odpłynie lub pęknie. Choć mydło czasem szczypie w oczy, a igła pozornej sensacji kłuje prosto w serce. A leśnicy mają zwykle miękkie, wrażliwe serca, które zjednują im wielu przyjaciół ale też twarde ręce oraz inne części ciała... Od lat robią swoje, czyli podpatrują przyrodę i szanują ludzi, a w naszą profesję wpisana jest wielka cierpliwość i pokora. Dlatego próba medialnego walenia w nas jak w kaczy kuper z góry jest skazana na niepowodzenie.

 

Leśniczy Jarek  - lesniczy@erys.pl

23:10, lesniczy.lp
Link Komentarze (10) »